Ден на диалога: Необходими са законодателни промени за по-голяма самостоятелност на местната власт

STZAGORA.NET

Краткосрочните мерки за подобряване на нормативната среда за местното самоуправление и поуките от изпълнението на общинските европроекти през текущия програмен период бяха основните теми за дебат по време на проведения днес Ден на диалога в Община Стара Загора. Те бяха предложени от водещия дебата – председателят на ОбС Емил Христов. Той отбеляза, че тази година е специфична по много причини – на общините се наложи да работят с три различни правителства и два различни парламента, същевременно завършва първият за България програмен период като член на ЕС и се полагат основите на втория.

Необходимо е законодателната власт да чува и търси обратна връзка, когато решава въпроси, важни за местната власт, заяви зам.-кметът на Община Казанлък Лилия Цонкова, която беше основен докладчик. Това, според нея, може да стане чрез промени в ЗМСМА, в който да се включат регламенти за задължително съгласуване с НСОРБ на всички проекти на нормативни актове, засягащи дейността на общините.

Тя пледира за преустановяване практиките на възлагане на несвойствени функции на общините и създаване на механизъм за обективна оценка на въздействието на проекти на закони или действащи такива, като част от законодателния процес. Да се преустанови отнемането на собствени приходи на общините за прилагане на национални политики, настояха представителите на местната власт.

Според народния представител Георги Гьоков централната власт е длъжник на местната по отношение на децентрализацията. На нея се делегират отговорности стихийно и без средствата да следват политиките, подчерта депутатът.

Главният финансист на Община Стара Загора Цанка Ганева призова за наложителна и спешна промяна в Закона за публичните финанси, в който на 17 места се правят препратки към указания на министъра на финансите. Наложи се мнението, че Законът за публичните финанси, който цялостно влиза в сила от началото на 2014 г., е зле “скроен” за общините и ангажира значителни усилия и ресурси, вкл. на общинските съвети, единствено в полза на МФ.

Що се отнася до изпълнението на европейските проекти в общините, се забелязва „затопляне на отношенията“ между управляващи органи и бенефициенти, отбеляза Георги Симеонов, директор на Дирекция „Устойчиво развитие и евроинтеграция“. Като слабост той посочи промяната на образци, изисквания и отчетни документи, в хода на изпълнение на проектите. Освен това, по думите му, 4-те нива на верификация на разходите забавят възстановяването на средствата.

Бяха предложени идеи за промени в редица закони, отнасящи се до по-голяма самостоятелност на местната власт. По време на дебата бяха споделени положителни и негативни уроци от изпълнението на спечелените европейски проекти.

В него участваха народните представители Пламен Йорданов, д-р Кирил Добрев, Аксения Тилева и Андон Андонов от ГЕРБ, Георги Гьоков от „Коалиция за България” и двамата старозагорски депутати от ДПС Халил Летифов и Шендоан Халит, зам.областният управител Тунджай Йозтюрк, зам.-кметовете Йордан Николов и Иванка Сотирова, както и кметове и председатели на общински съвети, представители на неправителствени организации и медии.
#

социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн