„Берое“ мина във втория кръг на Лига Европа след победа у дома над „Атлантас“ с 3:1

*
С общ резултат 5:1 „Берое“ отстрани литовският „Атлантас“ (Клайпеда). „Зелените“ победиха с 3:1 на стадион „Берое“ днес пред над 9000 привърженици под Аязмото. Спас Делев отбеляза първия хеттрик в историята на „Берое“ в европейските клубни турнири. Той откри в 7-та минута от пряк свободен удар, добави един гол в края на първата част, а през втората, в 67-та минута бе точен за 3:1. Само 60 секунди преди третия гол на Делев почетно попадение за литовците вкара Робертас Вежевичиус.

ПРЕДИ МАЧА

„Берое“ оказа почит и награди Христо Сакънтиев, който пропътува 5000 км за тима.

ИЗХОДНА ПОЗИЦИЯ

„Берое“ влезе в мача с аванс от 2 гола, отбелязани на стадион „Централен“ в Клайпеда. Техни автори бяха Спас Делев и Георги Божилов.

СЪСТАВЪТ

Петър Хубчев заложи на същия стартов състав, с който започна и първия мач в Литва.

НАЧАЛОТО

Още в първата минута Георги Божилов проби отляво и центрира в малкото наказателно поле към Жуниор Мапуку, който обаче не успя да овладее топката по най-добрия начин и тя попадна директно в ръцете на Миндаугас Малинаускас.

В 7-та минута „зелените“ излязоха напред в резултата. Спас Делев бе точен с директното си изпълнение на пряк свободен удар, заложен на границата на наказателното поле, и хвърли деветте хиляди по трибуните в екстаз.

Три минути след това Жуниор Мапуку получи топката в половината на „Атлантас“, но вместо да преодолее влезлия в единоборство с конгоанеца Казимерас Гнедоис, десетката на „Берое“ предпочете да стреля в движение от 30 метра, а топката бе уловена от Малинаускас без проблеми.

В 15-та минута след силен изстрел на Георги Божилов от 25 метра по земя кълбото бе избито от Малинаускас в ъглов удар. При последвалото центриране отбраната на гостите се справи и изчисти.

Минута по-късно в аналогична ситуация като отпреди минута попадна и Жуниор Мапуку, чийто удар от границата на пеналта бе избит отново в корнер.

ОЩЕ БЕРОЙСКИ НАТИСК

При последвалото центриране се получи разбъркване в пеналта, а кълбото впоследствие попадна в Иво Иванов. След изстрела на капитана от границата на наказателното поле топката премина покрай целта.

В 18-та минута Георги Божилов центрира от левия фланг, но в наказателното поле липсваше футболист на „Берое“, който да играе с топката и тя попадна директно в Малинаускас.

В 26-та минура Андрей Панюков центрира от ъглов удар, заложен вдясно от вратата, но Иво Иванов бе извисен над всички и изчисти с глава. Топката попадна в Роландас Баравикас, който стреля от движение, но не успя да намери рамката на вратата.

Четири минути по-късно страхотна многоходова акция се разви в половината на гостите. Спас Делев открадна кълбото в центъра на терена и намери веднага Жуниор Мапуку, който от своя страна върна топката технично с пета към голмайстора, но поради липса на негов съотборник вдясно Делев бе принуден да върне кълбото към Неманя Милисавлевич. Сърбинът изпрати топката към отсрещния фланг, към Георги Божилов, който центрира отляво, но Жуниор Мапуку остана под кълбото.

В 34-та минута Спас Делев центрира отдясно от ъглов удар, но стражът на гостите боксира успешно.

СТРАХОТЕН РЕФЛЕКС НА МАКЕНДЖИЕВ

В ответната атака след грешка в отбраната в „Берое“ Андрей Панюков се озова очи в очи с Благой Макенджиев, но вратарят на „Берое“ демонстрира хладнокръвие и страхотен рефлекс и изби.

В 43-та минута след страхотна комбинация пред пеналта на „Атлантас“ очи в очи със стража на гостите се озова Игор Джоман, но прехвърлящият удар на французина бе неточен.

ВТОРИ ГОЛ ЗА „БЕРОЕ“

Отново Спас Делев се разписа за „зелените“ в 45-та минута, когато Жуниор Мапуку получи кълбото в наказателното поле на гостите, но избра най-доброто продължение, като комбинира с намиращия пред опразнената врата Спас Делев, който порази целта за 2:0.

След почивката, в 49-та минута страхотна комбинация в атака премина през Атанас Зехиров, Спас Делев и Георги Божилов и завърши с изстрел на последния от границата на пеналта, но ударът бе неточен.

Две минути след това Андрей Панюков стреля от пряк свободен удар, заложен на дъгата на наказателното поле, но Благой Макенджиев улови сигурно.

В 61-та минута Веселин Пенев центрира от пряк свободен удар, заложен на 25 метра от целта, но Малинаускас улови насочената в горния десен ъгъл топка.

БЪРЗА РАЗМЯНА НА ГОЛОВЕ

Гостите върнаха едно попадение в 65-та минута, след като Робертас Вежевичиус се озова на чиста голова позиция след хитър пас от свой съотборник и отблизо бе безгрешен – 2:1.

В 67-та минута Спас Делев оформи своя хеттрик. Жуниор Мапуку нахлу отдясно в наказателното поле и стреля, но парираният от Малинаускас удар попадна директно в Спас Делев, който вкара своето четвърто попадение за „Берое“ в рамките на два двубоя.

В 83-та минута след центрирана топка в наказателното поле Вежевичиус засече с глава, но Макенджиев улови.

Отново стражът на „Берое“ направи добро спасяване две минути по-късно след шут на Максим Максимов под рамката na вратата.

СЛЕДВАЩИЯТ МАЧ

Идната седмица „Берое“ ще приеме победителят от двойката между „Брьондби“ и „Ювенес/Догана“. Най-вероятно това ще е датския тим, който победи с 9:0 в първия двубой.

СТАТИСТИКАТА

„Берое“ (Стара Загора) – „Атлантас“ (Клайпеда, Литва) 3:1

Голмайстори: 1:0 Спас Делев 7′, 2:0 Спас Делев 45′, 2:1 Робертас Вежевичиус 65′, 3:1 Спас Делев 67′

„Берое“ (Стара Загора): 22. Благой Макенджиев – 18. Атанас Зехиров (54′ – 4. Венелин Филипов), 24. Венцислав Василев, 6. Иво Иванов (к), 28. Веселин Пенев – 27. Игор Джоман (63′ – 70. Том), 20. Неманя Милисавлевич – 14. Георги Божилов, 21. Елиаш, 77. Спас Делев – 10. Жуниор Мапуку (69′ – 9. Станислав Костов). Неизползвани резерви: 23. Илко Пиргов, 3. Владимир Зафиров, 15. Георги Динков, 17. Иван Коконов; старши треньор: Петър Хубчев

„Атлантас“ (Клайпеда, Литва): 1. Миндаугас Малинаускас, 18. Андриус Йокшас, 23. Роландас Баравикас, 30. Казимерас Гнедоис, 35. Едгарас Царскис, 19. Довидас Виркшас (57′ – 17. Маркас Бенета), 20. Довидас Норвилас (55′ – 5. Рикардас Швейкаускас), 74. Овидиюс Вербицкас, 7. Максим Максимов, 11. Андрей Панюков (77′ – 21. Лукас Баранаушкас), 32. Робертас Вежевичиус; неизползвани резерви: 31. Мариус Адамонис, 25. Алексей Епифанов, 28. Юстас Разиюнас, 77. Герардас Жукаускас; старши треньор: Константин Сарсаня

Жълти картони: Жуниор Мапуку (55′ – игра след съдийски сигнал) [„Берое“]; Довидас Виркшас (6′ – груб фаул) [„Атлантас“]
Главен съдия: Оркхан Мамадов (Азербайджан)
Асистент съдии: Яшар Абасов (Азербайджан), Вагиф Мусайев (Азербайджан)
Четвърти съдия: Рамил Ахмадов (Азербайджан)
Дежурен делегат: Душко Грабовац (Хърватия)
Съдийски наблюдател: Илка Кохо (Финландия)