25-30 тартори в купуването на класове профилактира за изборите ОДМВР – Стара Загора
- четвъртък, септември 11, 2014, 16:57
- Полиция
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Гл.инсп. Иван Чолаков отчете дейността на дирекцията през 8-те месеца на годината
Директорът на ОД МВР – Стара Загора главен инспектор Иван Чолаков направи днес отчет за текущата оперативна обстановка на територията на дирекцията, както и за създадената организация за предстоящите избори. Такива отчети в момента се правят в цялата страна по указание на Министерството на вътрешните работи. За да се очертаят тенденциите в средата за сигурност, той сравни постигнатите резултати с данните за същия период на миналата 2013-та година.
Основен акцент в работата на ОДМВР – Стара Загора за изборите е профилактиката спрямо лица, за които е известно, че в предишни години са купували гласове. В региона това са 25-30 души, известни като организатори на незаконната търговия с гласове на избиратели. С въпросните тартори се провеждат превантивни разговори и им се отправят предупреждения за избягване на рецидиви.
Създаден е оперативен щаб за работа преди и по време на изборите в Областната дирекция, както и отделни щабове в районните управления в Стара Загора и областта. Те работят в тясно взаимодействие с областната администрация, общините и Районната избирателна комисия.
Сформирани са групи към Областната дирекция и районните управления за незабавна реакция по сигнали за нарушение на правата на избирателите в изборния ден. Проведени са срещи с ръководителите на Окръжната и Районната прокуратура, както и на ДАНС в Стара Загора. По време на текущата предизборна кампания дирекцията контролира спазването на обществения ред при масови прояви на политическите партии и коалиции. Направени са и разчети за охрана на секциите и комисиите в изборния ден. С тази задача ще бъдат ангажирани 793 полицаи в рамките на Старозагорска област.
Гл.инсп. Иван Чолаков анализира криминогенните фактори, които влияят върху оперативната обстановка в Старозагорска област. На първо място това е централното разположение на Стара Загора и областта, което дава бърз и безпрепятствен достъп на различни организирани и неорганизирани престъпни групи. Вторият по значимост фактор е относително доброто материално състояние на населението и наличието на обекти, привлекателни за престъпна дейност.
Фактор, който е постоянен и актуален за цялата страна, е наличието на икономическа криза, която обуславя сериозния бум в престъпленията срещу собствеността. Наличен е и срив в образователната система и дейността на семейството като възпрепятстващ фактор за формирането на криминална психика и криминални деяния у подрастващите. Много съществен фактор е и демографският срив, обезлюдяването на села, наличието на огромен брой безстопанствени къщи. Не на последно място е и ниската правна култура на голяма част от населението и нежеланието на хората да се ограмотят в тази посока.
Главен инспектор Чолаков запозна медиите и с резултатите на Областната дирекция на МВР в Стара Загора, сравнени с другите четири най-големи дирекции в страната – столичната, в Пловдив, Варна и Бургас. По отношение на разкритите престъпления старозагорската дирекция е на първо място с близо 35 процента, докато при другите този дял е от 23 процента в Бургас до 33 на сто в София.
Общият брой на регистрираните престъпления в Старозагорска област за 8-те месеца на годината е 2792, докато за същия период на миналата година са отбелязани 3283 престъпления. Спад е отчетен в броя на грабежите, на кражбите, включително домовите, на измамите, както и на кражбите на коли и вещи от тях. На този фон се откроява увеличеният брой на престъпленията с наркотични вещества – от 77 миналата година, на 108 сега. В областта на полицейското разследване е намалял и броят на образуваните досъдебни производства. Подчертан растеж се наблюдава и при икономическите измами – от 21 през 2013 година на 46 през 2014-та.
Данните за пътната безопасност сочат, че в Старозагорска област са регистрирани 155 613 МПС-та с 224 хиляди водачи. Лек спад има в броя на регистрираните пътно-транспортни произшествия – от 1107 миналата година на 1049 през тази. За осеммесечието при пътни инциденти са загинали двадесет и едно лица, а пострадалите са 258. Основните причини за произшествията на пътя са превишената и несъобразена скорост, неспазването на предимство, на знаците и сигналите, неправилното движение по пътното платно, употребата на алкохол и навлизането в насрещното движение. Констатирани са над 24 хиляди пътни нарушения, за които водачите са санкционирани със 7749 акта и 15 331 фиша. Новата тенденция е засиленият контрол върху нарушенията, извършвани от пешеходци.
#