Община Стара Загора стартира проекта за превръщането на Античния град в туристическа атракция

STZAGORA.NET

Община Стара Загора започва реализацията на проект «Превръщане на културно-исторически паметници от Античния период на Стара Загора в туристическа атракция». Проектът е на стойност 4 387 493,88 лв. и се финансира от Оперативна програма „Регионално развитие” (2007-2013) по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.3-03/2010 “Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции”.

„Бъдещето и настоящето ще се срещнат на Decumanus Maximus и ще отворят лицето на града – за радост на старозагорци и гостите на града“, заяви днес преди старта на строителните работи по проекта кметът на Стара Загора Живко Тодоров. На анонсиращата пресконференция присъстваха още инж. Янчо Калоянов – зам.-кмет и ръководител на проекта, зам.-кметът по хуманитарните дейности Иванка Сотирова, Калин Русев – представител на консорциум „Античнaта Августа Траяна“ – изпълнител на строително-монтажните дейности, арх. Бисер Хантов – създател на проекта и изпълнител на авторския надзор, Димитър Янков – ръководител на археологическите разкопки и негови колеги от Регионалния исторически музей и др.

Вляво - Калин Русев, представител на консорциума-изпълнител на проекта "Антична Августа Траяна". Вдясно - авторът на проекта арх. Бисер Хантов.

Веднага след брифинга кметът Живко Тодоров и инж. Янчо Калоянов поставиха символично първия камък по проекта (с кран база на колона бе положена върху стилобата на античната улица – виж първата снимка), с което бе дадено началото на реалните строителни дейности, които трябва да приключат до 23 номври 2013 г. През следващите месеци на обекта постоянно заети ще бъдат около 80 души, а на моменти и до 100, като работата ще се извършва на плаващ график и няма да прекъсва и през почивните дни. “Имаме амбицията да завършим обекта предсрочно, още в края на август, тъй като фирмите, влизащи в консорциума, са с доказан опит”, заяви Калин Русев.

Археологическите разкопки на пробива на бул."М. Кусев" вече са приключили почти изцяло.

В рамките на проекта ще бъдат извършени следните дейности:

Консервация и експониране на западна порта с протейхизма и прилежаща крепостна стена в археологическа среда:
Ще бъдат съхранени в максимална степен всички оригинални структури от Западната порта с прилежащите й стени и протейхизмата (допълнителна външна крепостна стена), като ще бъдат очертани и пригодени за туристически посещения всички елементи на отбранителното съоръжение – портата, крепостните стени, улиците, както и хронологията на етапите на изграждане на крепостната система в античността. Ще бъде създаден подход от запад към археологическия комплекс, по който ще бъде осигурен достъп на туристи до монументалния античен форум и ще започва туристически маршрут из античния град.

Форумен комплекс – аудиториум, площад и терми:
Ще бъде оформена цялостна среда на античния площад, включително прикриване със „завеса“ от зеленина на съвременната сграда (Съдебната палата), застъпила част от главната антична улица Decumanus maximus, пресичаща Августа Траяна от запад на изток. Проектът предвижда още облицоване на попадащата в рамките на улицата фасада с пана, върху които ще бъдат експонирани фотоси, пресъздаващи атмосферата на римския град и исторически данни, поднесени за информация на туристи и посетители.

Decumanus maximus с пресичащи го антични улици, наричани с термина „Kардо”, и сгради в 4 инсули (кварталите от сгради, разположени между 4 улици), южно от Старозагорската опера:
Ще бъде оформен единен археологически комплекс, който ще бъде допълнен с разкриване на запазените части от 4-те инсули южно от Старозагорската опера и част от главната антична улица Decumanus maximus под трасето на бул.”Митрополит Методий Кусев”. Мобилни временни структури ще осигуряват достъпност на комплекса откъм централния градски площад, при провеждането на спектакли, празненства и различни по форма атракции. В пространството под бул.”М.Кусев” ще бъде създадена атрактивна експозиционна зона, в която антични помещения ще бъдат остъклени като големи витрини с изнесена навън музейна среда.

Мозайка от антична сграда на ул. „Ген.Столетов” 113:
На стотина метра северно от централния площад, северно от сградата на Операта, туристите ще могат а разгледат откритата преди години мозайка, както и да научат повече за нея от изложени в нишите витрини с пояснителни исторически материали.

Консервация, реставрация и експониране на антични руини в източния двор на Регионалният исторически музей – Стара Загора, на антични подови мозайки и лапидарни паметници, включително античния басейн (писцина), портик с колонада, римска подова мозайка и др.

Ще бъде развита туристическата инфраструктура с нужните озеленявания, обособяване на алеи, места за паркиране, стълбище пред Регионалната библиотека „Захарий Княжески”, за да се приобщи към комплекса и т.н. Част от проекта е и осигуряването на необходимото оборудване и софтуер за интерактивна туристическа информационна система в полза на туристите и гражданите.

Към момента ангажираните с предоставяне на услуги служители са преминали специализирани курсове за обучение. В рамките на проекта ще бъдат обучени допълнително петима аниматори, които ще останат на работа в Регионалния исторически музей и ще обслужват Туристически информационен център. Разходите за заплати на тези служители ще бъдат заложени в общинския бюджет.
*enl

социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн