Зам.-министър Николай Нанков и кметът Живко Тодоров инспектираха изпълнението на проекта в кв. „Железник”
- четвъртък, май 10, 2012, 18:06
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и кметът на Стара Загора Живко Тодоров инспектираха днес изпълнението на проекта за благоустрояване на квартал „Железник”. Те се запознаха на място с извършваните строителни дейности и сроковете на изпълнение.
Според представителя на „Пътстрой” ООД Александър Желязков, в момента се полага асфалтовата настилка, която ще бъде приключена до 10 дни. Главният изпълнител даде срок до края на месец май за цялостно завършване на обекта.
Вярвам, че ръководството на община Стара Загора ще изпълнява качествено ролята си на възложител и ще контролира изпълнението на този мащабен проект, каза зам.-министър Нанков.
До края на месец април бе срокът, в който трябваше да бъде завършен обектът, подчерта Живко Тодоров. За всеки просрочен ден изпълнителят се санкционира, което е заложено в договора. Към момента нямаме забележки към качеството, а към сроковете. Всеки ден на строителния обект има 12 представители на община Стара Загора, които контролират процеса. За нас най-важното е проектът да бъде завършен качествено и жителите на квартала да се радват на новите придобивки.
Кметът предостави на медиите и резултатите от пробите на асфалтовата смес, направени на 7 май в „Малкия Железник”. Според заключението те са в норма и няма отклонения.
Министър Нанков и неговият екип бяха на посещение в Стара Загора във връзка с представянето на проекта „Енергийно обновяване на българските домове”. Презентацията, на която присъства и кметът Живко Тодоров, се проведе на открито пред сградата на община Стара Загора:
Община Стара Загора има готовност да окаже пълна подкрепа на всеки, който се интересува от възможностите, които предоставя програмата, подчерта градоначалникът. Сформиран е екип, който ще подпомогне хората в разработването на проектите.
Това е един пилотен за страната проект, каза зам.-министър Нанков. В случая европейският ресурс ще достигне пряко до обикновения български гражданин. Ползите са много – намаляване на сметките за отопление, по-уютна среда, спестяване на средства, сдружаване на собственици и др.
Проект „Енергийно обновяване на българските домове” се финансира по схема BG161PO001/1.2-01/2011 ”Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради” от Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г.
Финансова помощ за изпълнение на мерки за енергийна ефективност ще получават сдружения на собственици, регистрирани по реда на Закона за управление на етажната собственост в съответната общинска администрация и в регистър БУЛСТАТ. За всяка одобрена сграда собствениците ще получат финансова помощ до 50% от стойността на бюджета за обновяване на съответната сграда. От оперативната програма ще се покрият изцяло разходите за обследване за установяване на техническите характеристики на сградата, включително изготвяне на технически паспорт и обследване за енергийна ефективност.
Положително ще бъдат оценени всички сгради, отговарящи на критериите за допустимост, и ще получат одобрение за получаване на финансова помощ и изпълнение на обновяване за енергийна ефективност по реда на заявяване и до изчерпване на наличния публичен финансов ресурс.
За да бъде енергийно обновен един дом, той трябва да отговаря на няколко критерия, обясни Десислава Йорданова, директор дирекция “Жилищна политика” в МРРБ. Те са: сградата да е поне на 3 етажа с 6 апартамента, 60% от площта й да е жилищна, да е проектирана преди 26 април 1999 г. и поне 67% от собствениците да са се обединили в сдружение, което да кандидатства за енергийно обновяване на сградата.
По проекта са договорени по-благоприятни условия от тези на банките за теглене на кредити, а лихвата е 6.65%. Те могат да се договорят както от сдружението на собствениците, така и от индивидуален собственик, обясни Димитър Черкезов от екипа, отговарящ за реализацията на ОП “Регионално развитие”.
Минимумът, който България трябва да покрие по 3-годишния проект за енергийно обновяване, е 180 сгради в цялата страна, 6100 жилища и поне 142 000 квадратни метра разгърната застроена площ, обясни зам.-министърът.
*