В Деня на Българската конституция зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева показва част от личната си книжна колекция
- вторник, април 16, 2024, 13:51
- Община
- Добавете коментар
РАЗПИСАНИЕ - ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>..................................;
ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
ВЕРСИЯ ЗА СМАРТФОНИ >>> На 16 април честваме Деня на Българската конституция и професионалния празник на юристите в България. Денят се отбелязва от 1991 г. по инициатива на Съюза на юристите в България.
На тази дата през 1879 г. е приета Търновската конституция – първата българска конституция, която се превръща в законодателна основа за обществено-икономическото развитие на новоосвободената държава.
По случай празника в Регионална библиотека „Захарий Княжески“ ще бъдат показани Конституциите на Република България от първото печатно издание до днес, включително досега действащата такава, предоставени от зам.-кмета на Община Стара Загора Павлина Делчева.
* * *
По случай Деня на Българската конституция и професионалния празник на юристите в България – 16 април, както и отбелязването на 70 години от създаването на Регионална библиотека „Захарий Княжески“, зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева показва част от личната си книжна колекция в библиотеката. Тя включва Българските конституции и техните изменения през годините – от първото печатно издание на Търновската конституция, до сега действащата.
Показани са оригиналните текстове на четирите конституции на Третата българска държава – Търновската от 1879 г., измененията й от 1893 г. и 1911 г., основните закони, приети през 1947 и 1971 година, както и съвременната ни конституция – от 1991 г.
„Най-трудно бе откриването на Търновската конституция – за нея пътувах до град Карлово, за да я взема“, спомня си Павлина Делчева. Тя събира колекцията в продължение на години, като всички конституции са закупени от антиквариати. „Една от тях беше на стойност 2лв., други са доста по-големи суми, но това е интересното, когато събираш нещо поредно – освен че историята те завладява и се запознаваш с нови автори, събития, спомени, но и не знаеш къде и на каква стойност ще откриеш произведението“, разказва Делчева.
Колекцията не е изцяло запълнена, има липсващи издания, които са в процес на откриване. Изложбата може да бъде разгледана от днес до 22 април (включително).
Конституцията на България е върховният и основен закон на България. Действащата в България конституция е от 1991 г. Тя е приета от 7-то Велико народно събрание на 12 юли 1991 г. и е обнародвана на 13 юли 1991 г., когато влиза в сила.[1] Според нея единствено Велико народно събрание може да приема нова конституция. Действащата обаче може да бъде променяна и от обикновено народно събрание с мнозинство от 3/4 от всички народни представители. Всички закони, актове и укази на Народното събрание, президента и Министерския съвет трябва да отговарят на конституцията. За съответствието на законите и указите се произнася Конституционния съд на България при отправено питане до него.
Хронологично, това е четвъртата конституция на България. Първата е Търновската, която е приета през 1879 г. Тя е отменена от Димитровската, действала в периода 1947 до 1971 г., която от своя страна е отменена от Живковата Конституция, влязла в сила през 1971 г. и действала до 1991 г. – Източник: Уикипедия.