Силно българско участие на Маратон Стара Загора 2020, победители на 42,195 км са турчин и украинка

СТАРА ЗАГОРА ДНЕС – STZAGORA.NET
*
IMG_6389IMG_6897В Стара Загора днес бе даден стартът на веригата маратони, обединени под мотото „Бягането като начин на живот“. За пета поредна година Маратон Стара Загора привлече елитни състезатели и много любители на бягането. Над 600 бегачи от 13 страни се включиха в надпреварата. Участниците избираха между три дистанции – класическата от 42.195 км, полумаратон 21 км и 10.5 км. Организатори са Община Стара Загора, Министерството на младежта и спорта, Българският олимпийски комитет, Асоциация “Спорт в свободното време”, Спортен клуб по лека атлетика “Берое”, Спортен клуб “Ракета” и Българската федерация по лека атлетика.

Най-малките участници в тазгодишното издание на Маратон Стара Загора бяха 12-годишните Крум Давчев и Симона Антонова, които се включиха в надпреварата, като пробягаха разстоянието от 10.5 км. Най-възрастният участник беше в същата дистанция – 76-годишният Георги Узунов. Алан Кейн пък беше най-възрастният участник, пробягал 42,195 км. Семейство от Украйна – Наталия Семьонович и Богдан Семьонович се състезаваха на класическата дистанция на маратона. На десеткилометровата дистанция се включи и европейският шампион по таекуондо и спечелилият през 2019 година приз за най-переспективен състезател на Стара Загора Даниел Ладжев. Полумаратонското трасе пробяга неговият треньор Георги Господинов, както и багатурът Явор Гънчев. Сред участниците, пробягали 10.5 км, беше и английска хрътка, собственост на Климентина Карагьозова. Кучето още няма година, но е вечен приятел на своята стопанка.

Точно в 8.00 часа на площада пред Община Стара Загора бе даден стартът на класическата дистанция и полумаратона, а десет минути след това стартираха състезателите на 10.5 км. Трасето премина по бул. „Цар Симеон Велики“ на изток, след бул.”Патриарх Евтимий” участниците продължиха по северното пътно платно на бул. „Цар Симеон Велики“, по надлез „Наталия“ и по северното пътно платно на бул. „Никола Петков“. Маршрутът продължи до магазин „Метро“, като се използва северното пътно платно на път ІІ-66.

В дистанцията 10.5 км при мъжете победата грабна българинът Християн Стоянов с резултат 33.41 минути. 50 секунди след него финишира Сава Тодоров, трети се нареди Иван Попов от СКЛА „Берое“. При жените победата също беше на българка – Лиляна Георгиева, която пробяга разстоянието за 38.02 минути, следвана от миналогодишната победителка – Оливера Йефтич от Сърбия, която беше само четири секунди по-бавна, третото място беше за старозагорката Девора Аврамова, също състезател на старозагорския клуб с треньор класиралия се трети при мъжете Иван Попов.

В полумаратона при мъжете призовата тройка окупираха българските атлети. Най-бърз беше Мирослав Спасов (1.12.12), следван от Стоян Владков и Григор Караиванов. Първо място в полумаратона при жените спечели българката Милица Мирчева (1.21), следвана от Маринела Нинева. Бронзът завоюва Мария Радко от Украйна.

С най-голям интерес се очакваше финалът при мъжете в класическата дистанция. Победата завоюва Омер Алканоглу от Турция, който през цялото време водеше убедително и постигна резултат 2.23.52 часа. Втори се нареди мароканецът Йосеф Сбаий, а трети остана Богдан Семьонович от Украйна.

Убедителна победа при жените постигна Наталиия Семьонович от Украйна, която пробяга трасето за 2.47.54 часа. Втора остана сънародничката й Кристина Бохомяхокова, а трета се класира българката Христина Козарева.

Всички участници, завършили една от трите дистанции, получиха медали, а призьорите в отделните дисциплини и парични награди.