Увеличението на такса “Смет” в Стара Загора ще е не 20, а 13 процента (от 1.5 на 1.7 промила)

СТАРА ЗАГОРА ДНЕС – STZAGORA.NET
*
Милена Желева ще е петият зам.-кмет на Община Стара Загора, с ресор “Култура, туризъм и младежки дейности”
*
P1420071Отговорът на Община Стара Загора на правителственото решение за разсрочване на повишението на такса “Смет” в следващите 3 години е, че предварително обявените 20% ръст падат на 13%. Иначе казано, ако досега гражданите са плащали по 1,5 промила върху данъчната оценка на имота, за 2020 г. ще плащат 1,7 промила, вместо 1,8, колкото беше първоначалната цифра. Увеличението е с около 2 лева на месец за жилище от 80 кв.м. Това обяви на пресконференция днес кметът Живко Тодоров, с участието на заместниците му и водещите общински съветници. Увеличението, макар и не толкова рязко, се налага за балансиране на приходите и разходите в общинската хазна поради повишената издръжка на всички дейности и съществения ръст на минималната работна заплата в страната през последните години (от 290 лв. през 2012 г. на 610 лв. през 2020 г.), който дирижира увеличението и на всички други заплати, в това число и на фонд “Работна заплата” в общинската администрация с над 2 пъти.

Стара Загора генерира около 55 хиляди тона отпадъци годишно. Възможните 40% от тях биват сепарирани, останалите се компостират и депонират в Регионалното депо край Ракитница. Таксата за депониране в него за фирмите е 26 лева на тон. Някои от тях са започнали да изхвърлят обаче отпадъци покрай Околовръстния път на Стара Загора (който се поддържа от държавата).

За бизнеса оповестеното увеличение на такса “Смет” няма да е 4,2, а 4.0 промила през 2020 г., тоест 14% спрямо досегашното ниво.

Събираемостта на вземанията в Община Стара Загора е много висока. Основен длъжник е УМБАЛ “Проф. д-р Стоян Киркович”. “Ако отидем там да си ги съберем по съответния ред, трябва да спрем дейността й, затова от болницата се очаква да изплати дълга си чрез прехвърляне на старата сграда на АГ-то на “Столетов” и “Руски”, като в добавка вземе собствеността и на земята под болничните сгради, която Общината ще й прехвърли” – заяви кметът.

Петият зам.-кмет на Община Стара Загора, по култура, туризъм и младежки дейности, ще бъде Милена Желева, съобщи Живко Тодоров. В момента Милена Желева е общински съветник, а в предишния мандат бе председател на Постоянната комисия по култура на Общинския съвет. Назначението й, което ще влезе в сила от януари, означава, че на нейно място в ОбС ще влезе 22-ят в листата на ГЕРБ – Стефан Духтев. На мястото на Йордан Николов се очаква общински съветник да стане следващата в списъка Нели Калнева-Митева. Четиримата досегашни зам.-кметове, за чиято работа през мандат 2015-2019 г. оценката на кмета е отлична, ще продължат да оглавяват ресорите си: “Устройство на територията, строителство и инвестиции” – инж. Янчо Калоянов, “Общинска собственост, стопанска политика и спортни дейности” – Красимира Чахова, “Транспорт, чистота и екология” – Йордан Николов и “Образование, здравеопазване и социални дейности” – Иванка Сотирова. Секретарят на Общината Делян Иванов е назначен с конкурс, като основания за провеждането на нов няма.

Докато зам.-кметовете стават с един повече, в същото време началниците на отдели стават 23 от 26 преди Живко Тодоров през 2010 г., началниците на сектори сега са 3-ма вместо 9 преди, директорите на дирекции са шестима от 9 преди. Общата численост на администрацията за 10 години е нараснала само с 10 човека – от 349 (2010 г.) на 359 (2020 г.). Ръстът е за сметка на служителите, докато броят на началниците намалява.

*  *  *
Промени в таксата за битови отпадъци в Стара Загора ще разгледа Общинският съвет другата седмица

За град Стара Загора увеличението за жилищните и нежилищни имоти, собственост на граждани от 1,5 да бъде 1,7 на хиляда, а за нежилищните имоти на предприятия от 3,5 на 4 на хиляда. Това ще бъде предложението за промяна в ставката за данък смет, което ще разгледат общинските съветници на предстоящото си заседание другата седмица. Това стана ясно по време на пресконференция на кмета на Стара Загора Живко Тодоров днес.

„Министерството на околната среда и водите реши увеличението да се случва в рамките на три години, така общините, които не са изпълнили своите планове, ще имат възможност да го направят. Община Стара Загора е изпълнила целите си и плаща -50% от очисленията, благодарение на това, че е изградена сепарираща инсталация. Ние бяхме от първите общини, които сториха това. Около 55 000 тона са отпадъците, които генерира общината. Те минават през системата за сепариране –малко над 40%, от тях, а останалото количество отива в депото, за което също се плаща на тон отпадък“, уточни още градоначалникът. Той допълни, че нито една община до момента не е изградила завод за преработка на отпадъци, което значително би намалило дължимите суми. Тодоров заяви категорично, че алтернатива, освет тази система – сепариране или депониране, няма към този момент.

От думите на началника на отдел „Местни данъци и такси“ Иван Иванов стана ясно, че облагането ще е повишено с около 13%, което изразено в цифри означава, че за апартамент от 80 кв. м ще се плаща с около 24 лева повече за година.

Живко Тодоров направи препратка към 2012 година, откогато не е повишаван местният налог. „Тогава минималната работна заплата беше 290 лева, очаква се да бъде 610 лева през 2020 година. Увеличението на сумата е над 2 пъти. В общинските звена „Озеленяване“ и „Чистота“ всички работници са назначени на минималната заплата. Тези средства също трябва да се имат предвид. Освен това, когато завишаваме нивото на екологията в общината със сепарираща инсталация, депо за отпадъци, изграждане на нови паркове и зони, а сега предстои да се рекултивира и старото депо, то няма как да се случи без увеличения. Досега издържахме, защото намалихме средставата, които плащаме на фирмите за чистота, при 7,5 млн. лева преди, сега са близо 6,5 млн. лева. Оптимизирали сме възможните дейности. Не е възможно да намалим работниците, заети с чистотата, защото това ще доведе до по-мръсен град. Увеличили сме броя на контейнерите за смет и в селата“, коментира още Живко Тодоров. Той коментира тезата за създаване на общинска фирма, която да отговаря за чистотата. „Техниката, която е необходима само за поддръжка на парковете, ще е за поне 1,5 лева. Ако се наложи да купуваме и камиони, и цистерни – то това са средства минимум от 4-5 млн. лева само за начална инвестиция“.

Кметът допълни още, че за подобряването на градската среда, създаването на нови паркове и зони, както и подобряването на чистотата в общината също са необходими средства и не бива да се спекулира.

Председателят на най-голямата група в Общинския съвет Диян Димитров също направи коментар по повод предстоящото заседание на местни парламент. „Темата е удачна за правене на политика и популизъм. Не очаквам пълна подкрепа, но виждам, че аргументите и обективният поглед, ще имат превес. Средно увеличението е с около 2 лева на месец“.

По време на пресконференцията стана ясно още, че събираемостта на местните данъци и такси в общината е висока. В срещата с медиите участваха още заместник-кметовете Йордан Николов, инж. Янчо Калоянов, Иванка Сотирова, както и срекретарят на администрацията Делян Иванов.
#

бутони за социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн