Старозагорци препълниха зала “Славейков” за срещата с министър Лиляна Павлова

STZAGORA.NEТ
* Малки и средни фирми ще могат да участват в санирането на 377 сгради в Стара Загора

* Собствеността на хората по никакъв начин няма да бъде застрашена от участието в програмата


Стотици жители на Стара Загора и региона дойдоха да чуят от 17.00 часа днес лично от министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова какви са условията и редът за кандидатстване на сдруженията на етажните собствености за 100% безплатното конструктивно укрепване, обновяването и изготвянето на технически паспорт на сградите, строени от 60-те години на ХХ век по индустриален способ – едропанелно жилищно строителство, пакетно повдигани плочи, едроплощен кофраж, пълзящ кофраж и разновидностите им, с минимум 36 самостоятелни обекта с жилищно предназначение. Зала “П.Р.Славейков” на Общината се оказа тясна да побере всички желаещи да участват в срещата. Експерти от МРРБ се включиха в разясняването пред старозагорци на условията за включване в програмата на правителството в още две зали в Общината.

Всички фирми, които ще извършват конструктивното и техническо обследване на сградите, строителният надзор и самото строителство по Националната програма за енергийна ефективност, ще бъдат избрани от общините с открити процедури, съгласно Закона за обществените поръчки, заяви Лиляна Павлова по повод старта на правителствената програма за саниране на многофамилни жилища. „Ще бъде даден шанс на малките и средните фирми в старозагорски регион, като всеки блок ще бъде в обособена позиция, за да няма един голям изпълнител. Изискванията за финансов ресурс и брой работници ще бъдат занижени, за да могат да се класират“, потвърди на съвместна пресконференция и кметът на Стара Загора Живко Тодоров.


Стара Загора е вторият град в страната, в който министър Павлова проведе разяснителна кампания по одобрената от правителството в сряда програма. Осигурено е финансиране от 1 млрд.лв. за нейното реализиране. „Това е един ангажимент, който поехме по време на кампанията – да се създаде работещ механизъм и в България – последната държава в Европейския съюз, където многофамилните жилищни сгради не са санирани. Нито едно правителство за тези 25 години не е направило нищо за да подкрепи и подпомогне живеещите в тях“, заяви министър Павлова.

По думите й в Стара Загора могат да бъдат санирани 377 сгради. Отговорността за прилагането и изпълнението на мерките от Националната програмата за енергийна ефективност е на кметовете по места. С подписването на договорите Сдруженията на собствениците упълномощават кметовете от тяхно име да изберат одиторските компании, които ще извършат техническото и енергийното обследване, ще изберат проектантите и фирмите, които ще извършват строително-ремонтните дейности по сградите, обясни регионалният министър. Тя и кметът Живко Тодоров увериха присъстващите, че изборът на изпълнителите ще става чрез прозрачни публични търгове и всяка малка фирма, която отговаря на изискванията, ще може да кандидатства. Кметът на Стара Загора увери, че Общинският съвет ще приеме специална наредба за архитектурно оформление и цветово решение на всеки квартал.

МРРБ ще има методическа и координираща роля, а областните управители ще бъдат гаранти по места от името на държавата и също ще подписват договорите, посочи Павлова.

„Най-важният социален ефект е да се намалят драстично разходите на домакинствата, инвестирани за отопление и осветление, особено през зимния период. За целта създадохме механизъм, чрез който инвестираме 1 млрд. лв., осигурен чрез държавна гаранция, предоставяме го на държавната Българска банка за развитие, която чрез привлечен ресурс осигурява финансирането за всяка една сграда“, обясни регионалният министър.

Държавата предоставя на 100% средства за дейности по конструктивното укрепване на сградата, ако техническият одит е препоръчал прилагането им. Първото и най-важно условие за кандидатстване е да се учреди сдружение на собствениците на жилища, в което трябва да влязат 67% от стопаните и да има минимум 36 апартамента в блока. След това се подават документи в общината. Първите, които го направят, ще могат да сключат договор и да разчитат, че ще влязат в списъка с блокове, които ще бъдат санирани.

Сдруженията се регистрират целево, единствено за включване в програмата, и нямат право да отнемат или да се разпореждат с ничия собственост. Задълженията на физическите лица за ток, вода, парно и пр. не се прехвърлят в сдружението, което няма как да бъде задължено да ги погасява, коментира упорито разпространяваните напоследък неверни слухове регионалният министър.

Всяка сграда, която е допусната и отговаря на изискванията на програмата, подлежи на конструктивно и техническо обследване. Ако този одит препоръча изпълнението на мерки за нейното укрепване, те ще трябва да бъдат изпълнени. Министър на регионалното развитие уточни, че след първите две години програмата за саниране няма да е напълно безплатна, а ще се включи процент съфинансиране.

Кметът живко Тодоров обяви, че от понеделник започва работата по програмата, като екип от общинска администрация ще разяснява процедурите и ще помага при подготвянето на документацията.

Лиляна Павлова обяви преди срещата с гражданите пред медиите, че пътят Стара Загора–Раднево ще бъде основно реконструиран със средства от ЕС. „Това е ангажимент, който бях поела в предизборната си кампания и сега в качеството си на министър изпълнявам“, каза Лиляна Павлова. Пътят е близо 40 км и се нуждае от пълна реконструкция на основата му, от изграждане на отводнителни системи и ново асфалтово покритие. Парите могат да бъдат осигурени от новата оперативна програма „Региони в растеж“, посочи тя.

„Община Стара Загора е една от най-активните в усвояването на европейски средства. Тя изпълнява 12 проекта, които се очаква да приключат успешно“, заяви Лиляна Павлова. При наличие на достатъчно спестен ресурс, то той ще бъде предоставен на общините отново за надграждане на реализирани вече проектите за зелена градска среда. По тази ос Стара Загора вече е закупила нови тролеи, а при наличие на спестявания ще има възможност да кандидатства и за 55 нови автобуси, каза още министърът.

Лиляна Павлова обясни, че новата Оперативна програма „Региони в растеж“ е на стойност 3 млрд. лв. От тях 63 млн. лв. са резервирани за Стара Загора по най-голямата приоритетна ос – за градска среда и градски транспорт. Това е минимумът, на който може да разчита общината. Извън този ресурс тя ще има възможност да кандидатства и по други инструменти на ОПРР, допълни регионалният министър.
#enl

бутони за споделяне


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн