Проф. Любомир Халачев бе избран за председател на Гражданския съвет на АБВ
- събота, юли 12, 2014, 19:40
- Партии
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Проф. Любомир Халачев бе избран за председател на Гражданския съвет на ПП АБВ на заседанието на Националния съвет на партията.
ГРАЖДАНСКИ СЪВЕТ НА АБВ
· Гражданският съвет е постоянен консултативен орган на партия АБВ.
· Гражданският съвет има правата да формира обществени и политически позиции, както по всички въпроси от дейността на партията, така и да задава свой дневен ред, който да предлага на партията за решение.
· Позициите и предложенията на Гражданския съвет задължително се обсъждат от съответните ръководни органи на партията, които се произнасят по тези позиции с решения.
· Гражданският съвет не е задължен да изпълнява решенията на партийните органи.
· Органите на партията са задължени да подават цялата информация, която Гражданския съвет изисква от тях.
· Гражданският съвет се формира на доброволен принцип от членове и симпатизанти на партията, както и от граждани, които желаят да участват в този диалог.
· Председателят на Гражданския съвет се избира пряко от Националната конференция.
· По инициатива на председателя на Гражданския съвет той се самопопълва до състав от 31 (тридесет и един) до 51 (петдесет и един) члена.
· В Гражданския съвет се допуска колективно членство на граждански структури и неправителствени организации, като за целта е необходимо изрично решение на техните органи, както и за лицата, които ги представляват в Гражданския съвет.
· Гражданският съвет изработва самостоятелно свой Правилник за работа и самостоятелно формира свой дневен ред на работа.
· Гражданският съвет организира дискусии, формира експертизи, предлага позиции и решения, организира проверки по важни въпроси от дейността по партията.
· Дейността на Гражданския съвет е публична и се отразява в сайта на партията.
· Гражданският съвет информира за своята дейност Националната конференция.
· Граждански съвети се формират и работят на областно и общинско ниво по идентичен начин съгласно чл. 52, чл. 53 и чл. 54, като информират за своята дейност съответно Областните и Общинските конференции.
Гражданският съвет е една от залегналите в Устава на АБВ форми на работа, с които се дават непознати в досегашната партийна практика права на структурите на гражданското общество за пълна информация върху дейността на партията, възможност за коректив и контрол върху нейната дейност, както и за излагане на позиции и правене на предложения, по които партията е длъжна да откликва. Освен с ред други вътрешнопартийни нововъведения, чрез уникалния засега раздел за гражданско участие и контрол, АБВ очертава характеристиките на един изцяло нов тип политическа партия, която няма нищо общо нито с наследниците на тоталитарните партии, нито с техните демократични реплики, които на практика не се отличават от първите.
Гражданският съвет на АБВ ще се разширява, като ще привлече в своя състав изцяло по свое усмотрение и на доброволен принцип, изтъкнати представители на гражданското общество във всички сфери на дейност – интелектуалци, научни дейци, лекари, преподаватели бизнесмени и т.н.
* * *
Проф. Любомир Халачев е ректор на НАТФИЗ „Кр.Сарафов” от 13 ноември 2011 г. Декан на Факултет екранни изкуства (2005–2011 г.). Ръководител катедра „Филмово и телевизионно операторство и фотография“ (1995–2004 г.)
Преподавател в НАТФИЗ от 1974 г. – преподавал е „Операторско майсторство”, в момента преподава „Документално кино” на операторите и „продуцентство” в Магистърската програма по мениджмънт.
Завършил е ВГИК-Москва през 1972 г. От 1975 г. работи в студия “Време” като оператор и режисьор на документални и научно-популярни филми. Има повече от 100 късометражни филма, има награди на български и международни фестивали.
От 2002 г. ръководител на „Кадиак филм”.
Режисьор е на филмите:
“Ново време” – 1981г, “Куче на прозорец” – 1986г, “Протегни ръка” – 1987г, “Мимикрия” – 1989г, “Парламентът” /Вся власт советам/ – 1989г, “Мечтание” – 1991г ,” Хартиената завеса” – 1996г, “Черно море” – 1998г, “Копнеж по нови неща “– 1999г, “Благослов” – 2000г, “Как Европа влезе в България…”2002г, “Френската жена на българския подофицер”-2003г, „Мъж за милиони”, 2006, „Сингапур- градът на лъва” и „Народите между джунглата и океана”-2007г, „Биографията на една снимка”-2009г.,”No comment”(Без думи), 2010.
Продуцент е на филмите:
“Служение”, “Образ невъзможен”, “Духът на храма”, “Атентатът”, “Копнеж по нови неща”, “Как Европа влезе в България”,”Френската жена на българския подофицер”, „Биографията на една снимка”, „No comment”(Без думи) произведени с подкрепата на НФЦ, както и на “Хора като нас”, “Преодоляване” и “Черно море”, произведени с помощта на други организации. Филмите “Служение”, “Атентатът”, ”Благослов” са копродукция с БНТ. Изпълнителен продуцент на игралните филми “Среща”, „Филип” и „Мъж за милиони” на БНТ -2003, 2004, 2006 г.
Филмите са излъчени по “Канал 1″, ТВ “България”на БНТ и bTV.
Филмът “Образ невъзможен” е носител на наградата “Златна роза” за документален филм от фестивала във Варна, “Служение” е носител на Диплом от фестивала в Минск, 1996г и е селекциониран за фестивала “Religion today” в Тренто, Италия, 2000г, “Копнеж по нови неща”, е участвал във фестивала в Тиша Можи- Унгария, 2000г, “Атентатът” е участвал в престижния фестивал “Prix Europa”, Берлин 2000г, “Благослов”участва във фестивала в Краков –2001г, “Как България влезе в Европа” е носител на “Специалната награда на журито” от “Златната ракла” 2002г, „Мъж за милиони” печели награда за най-добра мъжка роля на „Златната ракла”-2006г. “Благослов” е продаден в САЩ, на телевизия EWTN, в Полша и Швейцария, сериала „Духът на българина- 1850-1950”(обединяващ 4 документални филма) е номиниран за наградата „Еразмус Евро Медиа” -2010г, „Без думи”(No comment) е селекциониран за LIDF (Лондонския международен фестивал)- 2011г.
Автор е на десетки статии, на 7 книги в областта на киното и телевизията и на 1 книга с разкази.
През 1981-83 г. специализира в Италия и Франция документално кино, през 1999 г. завършва курс по „Маркетинг на културата” организиран от ФАР и British counsil, през 2000 г. завършва курс на EURIKA AUDIOVISUEL по “Продукция и разпространение”, през 2002 г. завършва курс организиран от Висшите училища по кино в областта на филмовата продукция, а през 2003 г. завършва “North by Northwest” в Дания – едногодишен курс към програма “МЕДИА ІІ” за сценарна консултация и работа на продуценти със сценaристи.
През 1989/1990 г. е зам.-директор на българския културен център във Варшава, през 2004-2005 е работил като професор в Сингапур, университета „Ни Ан”. Ръководител и лектор на семинари и уърк-шопове в европейски програми.
* * *
АБВ структурира работните си органи
На след заседанието си Националният съвет на АБВ структурира работните органи на политическа партия АБВ в два аспекта. Това съобщи на пресконференция Румен Петков, член на НС на АБВ. Той обясни, че първият е свързан с партийното строителство и изграждането на структурите на партията в регионите, вторият е утвърждаването на Националния предизборен център.
Създадени са два типа ръководни органи на АБВ – единият е свързан с комисии с отношение към партийното устройство и развитие:
Идейното развитие на партията поема доц. Андрей Бунджулов, организационното и кадровото развитие – Бойко Радоев, работата с другите политически партии и структурите на гражданското общество – Росица Янакиева.
Останалите комисии са с изцяло политически характер. Комисия за управленските проекти, предизборните платформи и посланията – Ивайло Калфин. Укрепване на държавността и институциите, реформиране и развитие на политическия модел – изключително важна и ключова комисия, която ще се занимава с демографската политика – ръководител на тази комисия е проф. Борислав Борисов, с две основни подкомисии: социална политика, икономика и иновации. Николина Чакърдъкова – комисия за развитие на културно-историческото наследство. Европейската интеграция, външната политика и националната сигурност – Полина Попова. Медии и общество – Севда Димитрова.
И една работна група, която ще се занимава с защитата правата и свободите на симпатизантите на АБВ и на всички български граждани, от политически или друг тип преследвания, обяви Румен Петков.
Националният предизборен център има осем направления на своята работа. Политическа платформа „Публични политики, послания и обучение на кандидатите за народни представители” – Ивайло Калфин и проф. Борислав Борисов; изграждане на връзки със структурите на ПП АБВ – Бойко Радоев; работата с местните органи на самоуправление – Делян Енкин; другите политически партии, неправителствените организации – Росица Янакиева; правно обслужване – Румен Еленски; социологически изследвания и прогнози – Андрей Бунджулов; PR и подготовка на предизборните материали – Трендафил Величков; финансово обезпечаване и отчетност – Емил Кало.
АБВ планира кампанията си в два етапа, каза Румен Петков. Той обясни, че първият етап на кампанията започва днес и кампания в същностния период. Основните задачи, които са поставени пред Националния предизборен център, са до края на този месец да предложи за утвърждаване правилата, критерии за номиниране на народни представители и в периода до средата на август да бъдат структурирани регионални предизборни центрове, каза още Румен Петков.
#