ЕVN предлага специален фонд за ВЕИ, който да отговори на бурното развитие на „зелени” мощности
- четвъртък, януари 31, 2013, 12:48
- Икономика
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Само през първото полугодие на 2012 г. на територията на ЕVN България са изградени, присъединени и пуснати в експлоатация 642 нови фотоволтаични централи с обща инсталирана мощност 370,1 MW. Това е 3,5 пъти повече от всички ВЕИ мощности, изградени в региона за предишните 7 години – от 2005 до 2011 г. включително, съобщиха от ЕVN България.
Електроразпределителното дружество е на мнение, че специален фонд за ВЕИ може отговори по адекватен и прозрачен за обществото начин на бурното развитие на „зелени” мощности.
ЕVN България подкрепя идеята да се създаде Специален фонд за ВЕИ, чрез който да бъде насърчавано развитието на „зелена” енергия в България. Това ще доведе до стабилизиране на веригата “инвеститори – банки – енергийни компании – крайни клиенти” чрез повече сигурност за бъдещи инвестиции в сектора и повишаване на доверието в регулаторната рамка. Съществуването на такъв фонд би могъл да осигури поносими и предвидими цени на енергията за крайните клиенти. Допълнително този фонд би позволил да се постигне съответствие между ВЕИ и СО2 политиките, съгласно европейските ангажименти на страната и намаляване на финансовия риск за енергийните компании.
Набирането на средства за специалния фонд може да се осъществи чрез включване на част от приходите от СО2 и от „зелената” добавка, въведена през 2010 г. от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, както и от други ресурси, които държавата би могла да определи вбъдеще. Така ще се изпълни и изискването на Директива 2009/29/EO, чл. 10, според което най-малко 50% от СО2 приходите следва да се използват за развитието на зелени проекти, включително ВЕИ.
През 2012 г. ЕVN България инвестира 136,4 млн. в поддържане и развитие на електроразпределителната и топлопреносната мрежа и в клиентско обслужване в Югоизточна България. Общо инвестираните от EVN средства в енергийна инфраструктура от стъпването й на българския пазар до днес значително надхвърлят 1,1 милиард лева.
*