Нона Караджова: Големите ни екопроекти са в график. Препоръката й към Стара Загора е да разработи програми за азотните оксиди и праховите частици

STZAGORA.NET

Община Стара Загора се движи добре по двата големи екопроекта – за Регионалното депо и за Интегрирания воден цикъл, съобщи днес министър Нона Караджова на брифинг, даден заедно с кмета Живко Тодоров и областния управител Недялко Недялков. “Важното е, че Върховният административен съд потвърди доклада по ОВОС, така че оттук нататък няма никакви пречки проектът да се реализира в график”, каза тя.

Кметът Живко Тодоров уточни следното по отношение на Регионалното депо за битови отпадъци:

“В момента изпращаме процедурата за строителството на депото към Агенцията за обществени поръчки – за предварителен контрол. Очакваме до края на годината, евентуално в началото на януари 2013-та, този предварителен контрол да излезе и да обявим процедурата за избор на изпълнител на депото. Което означава, че с обжалвания, с всичко най-лошо, което можем да очакваме, към май месец трябва да имаме избран изпълнител и до края на 2015 г., когато е срокът, да имаме изградено депо. Ако нещата вървят нормално, смятам, че ще се вместим във всички срокове. По отношение на финансирането от страна на Общината, то не е 10 милиона (какъвто въпрос имаше от страна на медиите – бел. ред.). Собственото ни участие е 3,5-3,6 млн. лева. Знаете, че по всички проекти е така и винаги има съфинансиране от страна на общините. 100% безвъзмездна помощ по европейските проекти няма. Такъв процент е възможен по други програми, например Фонд “Козлодуй”, по който някои от мерките финансират на 100% проекти. Във връзка с такса “смет” и това увеличение, което сега предлагаме – от 1,2 на 1,5 промила, макар и да има такова увеличение в Стара Загора, ние оставаме с най-ниската стойност като промили въобще в България и това може да се провери. Вижте в София колко са, в Пловдив и в останалите градове. Откакто е предоставена концесията на “Нелсен Чистота”, за пръв път тази година няма да има увеличение на стойността, която се плаща към фирмата-концесионер. Ние успяхме с тях да говорим да няма увеличаване въпреки инфлацията и това, което ще събираме като такса “смет”, отива във връзка с тези плащания, които трябва да направим към Министерството на околната среда и водите.”

Министър Караджова уточни, че за закъснения в изграждането на регионалните депа не се налагат санкции, а се правят отчисления, които остават в общините. Те не постъпват нито в МОСВ, нито в държавния бюджет. Тези средства могат, по думите й, да се използват за съфинансиране на проектите за регионални депа.

Проектът за воден цикъл на Стара Загора е в график и с него ще се реконструира ВиК-мрежата в общината. В средата на януари 2013 г. ще бъдат отворени офертите за избор на изпълнител и ако няма обжалване, към средата на март, трябва да има избран сторител, стана ясно още днес. За Интегрирания воден проект Община Стара Загора получи почетен знак и грамота за най-бързо преминал през оценка европейски проект. Той е присъден от Министерството на околната среда и водите. Стара Загора беше първият град, който успя да подготви и представи навреме във ведомството проекта, осигуряващ безвъзмездна финансова помощ в размер на над 39 167 млн. лв. Договорът за изпълнението на „Интегриран воден проект за Стара Загора”, на стойност 40 399 582 лева по Оперативна програма „Околна среда” беше подписан на 1 юни. Съфинансирането от страна на Община Стара Загора е в размер на 1 232 187 лв.

По отношение чистотата на атмосферния въздух Нона Караджова съобщи, че Стара Загора е третият град в страната, в който се появяват проблеми с азотния диоксид, след София и Пловдив. Замърсяването, както навсякъде по света, идва от автомобилния трафик и се усложнява в дните с безветрие и температурна инверсия. Екоминистърката акцентира върху това, че завишение на азотния диоксид се регистрира от една единствена станция – “Зеления клин”, докато автоматичните станции в Ново село (край полигон “Змейово”) и в с.Могила (в посока комплекса “Марица-изток”) не отчитат никакви превишеня на нормите. Досега е имало 33 превишения на средночасовите стойности, но нито едно на алармения праг от 400 мкг/куб.м в три последователни часа, чието надхвърляне се смята за опасно за здравето и при което населението се предупреждава. Лабораториите, които следят компонентите на атмосферния въздух, са на най-високо европейско ниво по прецизност и сигурност на данните, каза министър Караджова. Препоръката й към Община Стара Загора, в името на спокойствието на хората, е да се разработи с помощта на експерти детайлна програма за намаляване на емисиите на азотни оксиди, както и програма за намаляване на праховите частици във въздуха. Тя даде за пример Брюксел, където при повишено замърсяване на въздуха гражданите веднага се приканват да оставят колите си в гаражите и да ползват градския транспорт. Прилага се и системата на четните и нечетни автомобилни номера. Но още по-важно, според Нона Караджова, е развитието на устойчив градски транспорт чрез разширяване на тролейбусната мрежа и използването на автобуси на природен газ (каквито вече пътуват по старозагорските маршрути – бел. ред.).

Екоминистърката отговори и на въпрос за дървопреработвателния завод “Габровница” в Розовата долина. Фирмата е в процедура по закупуване и инсталиране на ефективни прахоуловителни съоръжения. Докато не започне използването им, на “Габровница” е абсолютно забранено да изгаря в сушилните си инсталации дървесния прах от производството. Дотогава може да се използва само природен газ.

Нона Караджова окачестви като “изключителна глупост” атаките към нея от последните дни за конфликт на интереси. “Това е потвърждение как е възможно при засегнати интереси да има едни безсмислени нападки. Сигналът е подаден за това, че съм работила в определени фирми, които имат договор с министерството. В данните на НОИ и в Търговския регистър всеки за един час може да провери къде съм работила през живота си. Категорично твърденията са тотално несъстоятелни. Вчера председателят на Комисията за конфликт на интереси е потвърдил, че наистина не съм работила в подобни фирми и съответно решението ще излезе, доколкото зная, през следващата седмица. Така че за мен тази тема е приключена”, каза Нона Караджова. Според нея атаката идва от засегнати лица от реализацията на екологични проекти.
* * *

За четвърта поредна година министър Нона Караджова направи традиционното си предколедно посещение при децата от Дома за деца, лишени от родителска грижа „Теофано Попова”. Заедно с кмета Живко Тодоров и областния управител Недялко Недялков тя беше гост на коледното тържество за децата.

Обзавеждане за реновираното крило на сградата – гардероби, етажерки, шкафове, маси и бюра, стелажи за библиотеката – е дарението, което министър Караджова направи тази година за дома, който се обитава от 41 деца. Средствата в размер на 6 хиляди и 500 лева са освободени чрез икономии от бюджетните разходи на министерството. Всички деца от дом получиха и индивидуални коледни подаръци и лакомства.

По-късно министър Нона Караджова връчи наградите на деца и младежи, победители в тазгодишния конкурс на тема „Обичам природата – и аз участвам”, проведен в рамките на Националната кампания на МОСВ. Екоминистерството провежда конкурса за втора поредна година. Участие в него взеха над 2000 деца и юноши от цялата страна, на възраст от 7 до 18 години, с общо 2570 творби. Те се състезаваха в три категории – рисунка, разказ и художествен предмет, изработен от рециклирани материали. И в трите категории има излъчени победители от Старозагорския регион. Предстои МОСВ да издаде сборник с отличени творби от конкурса, в който ще бъдат публикувани 15 от най-добрите разкази, илюстрирани с рисунки на участниците.
*

бутони за споделяне


echo
Copyright © 2025 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн