В европроектите на Община Стара Загора са заложени елементи за достъпност на градската среда за хора с увредено зрение

STZAGORA.NET

*

Във всички европейски проекти, по които работи Община Стара Загора, е спазено изискването за включване на елементи за изграждане на достъпна градска среда. Светофари,улични настилки и пешеходни пътеки със специално покритие облекчават хората с увредено зрение в ежедневното им придвижване в града. Това изявление направи кметът Живко Тодоров по повод днешния 15 октомври – Международен ден на белия бастун.

При реализацията на проекта за благоустрояване на кв. Железник са използвани тактилни настилки, за тротоари в участъци, изискващи повишено внимание от незрящи хора. Те са със специални релефи или активни цветове и правят градската среда по-достъпна за хората с увредено зрение.

Предвижда се полагането на тактилни настилки и в зоните за качване в автобусите и тролейбусите, при изпълнението на проекта за Интегрирания градски транспорт на Община Стара Загора.

До момента в града са изградени 8 светофара със звукова сигнализация, предстои израждането на още 2, съобщи ресорният зам. кмет Йордан Николов.

Новата хоризонтална пътна маркировка в Стара Загора, която се полага от 20 август т.г., е направена по технологията студен релефен пластик. Тя е в бяло и червено и е в изпълнение на новата политика на общината, която цели да се повиши безопасността на движение по пешеходните пътеки, да не се износват бързо и да имат отлични експлоатационни качества. Гаранцията на този тип маркировка е три години, като в зависимост от пътния трафик тя може да издържи до седем години. Избраната технология отговаря на всички европейски изисквания. Материалът съдържа светлоотражателни перли и е устойчив на горива и масла. Структурата му не позволява задържане на вода и образуване на лед, което спомага за високата издръжливост на маркировката.
* * *
През 1921 г. Джеймс Бигс – фотограф от Бристол, Великобритания, ослепява след злополука. В района, в който живеел, имало силно пътно движение. За това той боядисал в бяло бастуна, който използвал за подпомагане на придвижването си. Белият цвят го направил по-забележим.

През 1930 година французойката Жили Дербемон предлага бастуните използвани от слепи хора да бъдат оцветени в бял цвят, за да се забелязват по-добре и белия цвят да бъде знак, символ на зрителния дефект. През следващата 1931 г. кметът на Париж реализира тази идея.

На 6 октомври 1964 г. САЩ обявяват 15 октомври за Международен ден на белия бастун.

Белият бастун е приет и като защитен знак в законите за уличното движение на всички страни в света. Признат е и като знак за тежко зрително увреждане и като символ за самостоятелността на хората без зрение.
*

бутони за социални мрежи


echo
Copyright © 2025 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн