Казанлъчанче стана европейски шампион по шахмат

Цветан Стоянов

Представителят на България при 8-годишните момчета на Европейското индивидуално първенство по шахмат в Прага Цветан Стоянов от Казанлък завоюва златен медал, финиширайки със 7,5 точки от 9 възможни, съобщи Novinite.bg.

Със същия актив и по-лоши допълнителни показатели втори остана грузинецът Николоз Качарава, предаде БГНЕС.

Цветан Стоянов, който има редица победи зад гърба си, се състезава за шахматен клуб „Бургас 64”.

Талантливият шахматист спечели преди това първо място при децата до 12 години на провелия се в Ловеч Открит турнир по ускорен шах в конкуренцията на общо 80 участника в различни възрасти.

Като шампион на България Цецко заслужи участието си и на предстоящото през ноември в Марибор (Словения) световно първенство по шах за деца.

На Европейското първенство по шахмат в Прага при момичетата до 10 години Нургюл Салимова от ШК „Локомотив” София спечели бронза. При 12-годишните момичета Виктория Радева (ШК „Пловдив”) завърши с точка по-малко от победителката и се нареди на осмо място.