Запалиха Вечния огън на Шипка, националният флаг се развя на 22-метров пилон край Паметника на свободата

STZAGORA.NET

В присъствието на президента на Република България Росен Плевнелиев, народни представители, областни и зам.-областни управители, кметове на общини, общественици и граждани днес на връх Шипка, в рамките на националното честване на 135-годишнината от Шипченската епопея, бе запален за пръв път след 35 години Вечният огън край Паметника на свободата. На 22 метра висок пилон бе вдигнат и българският трибагреник.

Тържественият ден започна със състезателно изкачване на 890-те стъпала от паркинга на вр.Шипка до Паметника на свободата. В него участваха 65 ученици от Габрово, Севлиево, Казанлък, Трявна и Троян. Най-бързо – за 4 мин. и 14 секунди – трасето премина Стефан Димитров от СОУ “Васил Левски” в Севлиево. Заелите първите три места в двете възрастови групи (от 6-ти до 9-ти и от 10-ти до 12-ти клас) бяха наградени от президента Плевнелиев:

Известният историк проф.Божидар Димитров изнесе открит урок пред насядалите на гранитните подстъпи на Паметника като в голям клас президент, официални лица и учениците от надпреварата до върха. В свойствения си увлекателен стил за 15 минути той припомни славната Шипченска епопея и събитията, довели до нея. Българските опълченци – онези 7 хиляди бойци, за които в началото на войната се е смятало, че не са добре обучени и въоръжени, показаха чудеса от храброст, защитиха прохода, задържаха армията на Сюлейман паша, докато основните руски сили се придвижат до България, и по този начин предопределиха успешния край на войната, донесъл българската свобода и независимост, разказа проф.Димитров:


След което последва вдигането на националното знаме на 22-метров пилон от източната страна на Паметника на свободата, както и запалването на негаснещия Вечен огън, позициониран върху скален куп на югоизточния ъгъл на паметника. Националният трибагреник бе понесен от членове на дружество “Традиция” и учениците-победители в изкачването на върха:






В словото си непосредствено преди тази тържествена част президентът Росен Плевнелиев каза следното:

- Скъпи сънародници, Шипка е едно от местата в нашето Отечество, пред които всички ние се прекланяме. Щастлив съм, че тържествата по повод годишнината от Шипченската епопея за първи път тази година са толкова мащабни. Специално искам да благодаря на областния управител на Габрово г-н Костадинов, на кмета на Казанлък, на кмета на Габрово, на всички, които дадоха всичко от себе си, за да вдигнем на по-високо ниво този юбилей и тези чествания. Вижте този 22-метров пилон. От височината на знамето при ясно време се вижда Дунава. Вижте и Вечния огън – той получава нов живот за пръв път от 35 години. Затова благодаря на тези толкова посветени държавници тук, които направиха това възможно.

През следващите дни по един достоен начин ние ще отдадем почит на подвига на нашите деди. Защото за всеки българин Шипка е свято място. Тук ние заставаме смирени и горди, изпълнени с благоговение пред саможертвата на опълченците, които промениха хода на историята и донесоха така жадуваната свобода. В този подвиг са вградени надеждите за достоен живот на не едно поколение българи. Чрез множество въстания през петте робски века нашият народ доказа, че ние не се примиряваме с липсата на духовна, политическа и човешка свобода. Че е готов на всякакви жертви за нейното възстановяване. Десетки са опитите на българите да отхвърлят ярема на робството, всички от които – с огромно значение за формирането и поддържането на волята на нашите сънародници да живеят в една свободна и независима държава.

В подвига на опълченците са вградени усилията на редица български книжовници и просветители, на възрожденските апостоли-будители, формирали отдаденото родолюбие на българите. В боевете на Шипка, Св.Никола и Орлово гнездо немногобройните и недобре въоръжени опълченски дружини се сражаваха героично заедно с руските отряди и подкрепленията от армията на ген.Радецки. Те издържаха на непоносимата августовска жега, давайки свидни жертви, но не позволиха на над 30-хилядната армия на Сюлейман паша, подпомогната и от башибозука, да отиде на помощ на обсадената в Плевен вражеска армия. Българските опълченци взеха равноправно и решително участие в отстояването на Шипченския проход и осигуриха възможността за решителен щурм на руската армия. В тази славна епопея опълченските дружини доказаха, че са истински и успешен продължител на национално-освободителните борби. Със своето родолюбие, героизъм и себеотрицание опълченците зададоха примера, върху който се изгради младата българска армия. Примера, вдъхновил многобройните победи в последвалите войни за освобождението и обединението на българския народ и държава. Така Шипка се превърна във върховен символ на българската сила и достойнство. Тя зададе онази висока мярка на родолюбие и жертвоготовност, която ще остане завинаги в основата на българския национален дух.

Поклон пред паметта на героите!

*kmb

бутони за социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн