Августовският звездопад от Персеидите ще достигне максимума си рано тази вечер

STZAGORA.NET

Августовският звездопад – метеорният поток Персеиди, ще достигне максимума на активността си във вечерните часове днес (неделя, 12 август). На небето до изгрева на Луната (като тънък сърп преди новолуние) около 02:12 часа след полунощ  ще могат да се преброят до 100 бързи бели “падащи звезди” за един час, гласи прогнозата на Международната метеорна организация (International Meteor Organization – IMO).

Какво са Персеидите? Падащите звезди – метеорите – са малки частици междупланетно вещество с размери от песъчинка до грахово зърно. Те навлизат в земната атмосфера със скорост около 20 километра в секунда на височина около 130 км и практически мигновено изгарят, оставяйки в небето красива ярка следа. Светенето на някои особено ярки метеори продължава до няколко секунди. Такъв бе наблюдаван преди няколко вечери в небето над Стара Загора, най-вероятно от потока алфа-Каприкорниди заради бавното си движение и оранжевия цвят или от потока Аквариди заради следата, която остави.

На небето в която и да е нощ могат да се наблюдават редки спорадични метеори – до няколко за един час, но понякога броят им рязко нараства до няколко в минута. Това явление – метеорен дъжд – е свързано с преминаването на Земята през прахова следа, оставена от комета.

Един от най-мощните и известни метеорни потоци – Персеидите, е с максимум между 11 и 13 август всяка година и край между 22 и 24 август. Този поток е следа на кометата Суифт-Тътъл (109P/Swift-Tuttle), която се приближава към Земята веднъж на 135 години, но Земята преминава през част от опашката й всяка година, което води до явлението метеорен дъжд.

Къде да гледаме? За земния наблюдател метеорите се появяват от една точка в небето – радиант, по чието местоположение метеорният поток получава и името си. Час и половина след залеза на Слънцето довечера (след 22:00 часа) радиантът на Персеидите ще се намира на североизток, на около 15 градуса над хоризонта, като постепенно ще се издига все по-високо (вижте червената точка на картата на звездното небе по-горе. За да са правилни посоките, картата се държи над главата, след като сте застанали с лице на юг). Но няма смисъл да се гледа непременно към радианта – метеорите ще се забелязват навсякъде по небето. Ако до довечера облаците се разнесат, разбира се.

Първите метеори-Персеиди можеха да се видят още на 17 юли. В този момент радиантът на потока се намираше малко по на юг от съзвездието Касиопея. Постепенно той се измества в посока към съзвездието Персей, като увеличава активността си. Максимумът на активността си звездопадът достига на 12 август между 12:00 и 14:30 часа по Гринуич (15:00-17:30 часа българско време).

Съзвездието Персей вечер може да се намери в североизточната част на небето, зад Касиопея, като призори се вдига почти в зенита.
*

споделяне в социални мрежи


echo
Copyright © 2025 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн