Антивирусните препарати „Реленца” И „Тамифлу” – налични в РЗИ – Стара Загора

STZAGORA.NET
Министерство на здравеопазването е осигурило необходимите антивирусни препарати за навременно лечение и минимизиране на риска от развитие на усложнения при грип. МЗ е предоставило препаратите на болниците и ЦСМП, а личните лекари трябва да ги получат от РЗИ.

Препаратите „Тамифлу” и „Реленца” са безплатни за хората, които могат да се обърнат за тях към личните си лекари.

Центърът за контрол на заболяванията в Атланта, САЩ, дава отговор на въпроси, свързани с употребата на антивирусните препарати през есенно-зимния сезон 2011–2012 г.:

Може ли грипът да бъде излекуван?
Да. Съществуват лекарствени продукти, наричани „антивирусни препарати”, с които може да се лекуват грипните заболявания.
Какво представляват антивирусните препарати?
Антивирусните препарати представляват лекарства, издавани с рецепта (хапчета или прах за вдишване), които се борят срещу грипните вируси в тялото. Антивирусните препарати се различават от антибиотиците, които се борят срещу бактериални инфекции.
Какво трябва да правя, ако мисля, че имам грип?
Ако се разболеете от грип, антивирусните препарати представляват възможност за лечение. Прегледайте се при личния си лекар за повишен риск от заразяване и за идентифициране на грипните симптоми. Грипните симптоми включват висока температура, кашлица, болно гърло, течащ или запушен нос, болки в тялото, главоболие, втрисане, отпадналост и др. Вашият лекар може да Ви предпише антивирусни препарати за лечение на грипното заболяване.
Трябва ли въпреки това да си правя противогрипна ваксина?
Да. Антивирусните препарати не са заместител на противогрипната ваксина. Макар да не е 100% ефективна, противогрипната ваксина е първото и най-добро средство за предотвратяване на грип. Антивирусните препарати са втора отбранителна линия за лечение, ако се разболеете от грип.
Какви са ползите от антивирусните препарати?
Когато се използват за лечение, антивирусните препарати могат да отслабят симптомите и да съкратят продължителността на заболяването с 1-2 дни. Те също така могат да предотвратят усложнения, като например пневмония. За лица с повишен риск от заразяване лечението с антивирусни препарати означава по-леко протичане на грипа вместо сериозно заболяване, завършващо с престой в лечебно заведение.
Какви са възможните странични ефекти от антивирусните препарати?
При употребата на антивирусните препарати може да се наблюдават някои странични ефекти като гадене, повръщане, световъртеж, течащ или запушен нос, кашлица, диария, главоболие и някои поведенчески странични ефекти. Посочените странични ефекти не са обичайно явление. Вашият личен лекар може да Ви даде повече информация за тях.
Кога следва да бъдат приемани антивирусни препарати за лечение?
Изследванията показват, че антивирусните препарати действат най-добре за лечение, ако приемането им започне до 2 дни след разболяването. Употребата им по-късно също би могла да подпомогне лечението, особено ако пациентът е с повишен риск от усложнения или е сериозно болен от грип. Следвайте инструкциите за прием на тези лекарствени продукти.
Какви антивирусни препарати се препоръчват през този грипен сезон?
През сезон 2011-2012 Американската агенция по лекарствата и храните е одобрила два антивирусни препарата. Търговските им наименования са Tamiflu® (генерично наименование oseltamivir) и Relenza® (генерично наименование zanamivir). Tamiflu® е под формата на таблетки, а Relenza® e под формата на прах, който се вдишва. (Relenza® не може да се приема от лица с дихателни проблеми, като например астма или Хронична обструктивна белодробна болест).
Колко дълго следва да се приемат антивирусните препарати?
Tamiflu® и Relenza® обикновено се предписват за 5 дни, въпреки че лицата, които са хоспитализирани с грип може да е необходимо да приемат медикамента за повече от 5 дни.
Могат ли деца и бременни жени да приемат антивирусни препарати?
Да. Деца и бременни жени могат да приемат антивирусни препарати.
Кой следва да приема антивирусни препарати?
Много е важно антивирусните препарати да бъдат използвани за лечение на лица, които вече са сериозно болни от грип (например такива, които са в болница) или такива, които са болни от грип и са застрашени от сериозни усложнения – поради възрастта им или защото са с повишен риск. Други лица също могат да се лекуват с антивирусни препарати по преценка на личния им лекар. По принцип лица, които не са с повишен риск и се разболеят от грип, не се нуждаят от антивирусни препарати.

При наличие на симптоми на грип всеки човек да посети личния си лекар и да не ходи болен на работа или училище. Ранното специфично лечение и навременната хоспитализация са най-важните и ефективни мерки за недопускане на усложнения. За предпазване от заразяване, най-важно е да се избягват контакти с болни хора и да се спазва добра лична хигиена. Необходимо е да се спазват следните правила:

- често измиване на ръцете с вода и сапун
– използване на дезинфекциращи кърпички за еднократна употреба на спиртна основа
– закриване с ръка на устата и носа при кихане или кашляне
– избягването на търкането на очи с мръсни ръце
– често проветряване на въздуха в затворени помещения
– редовно дезинфекциране на повърхностите в затворените помещения
– измиване и дезинфекциране на играчките за малките деца

Д-Р ЗЛАТИНА НАНЕВА
Директор на РЗИ – Стара Загора
-enl

сподели ме


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн