Ниски доходи, безработица и екологични проблеми най-често мъчат старозагорци според социологическо изследване

STZAGORA.NET

58% от жителите на общината смятат, че местните политици не изпълняват предизборните си обещания, а 63% искат ново управление

За 32 % от населението в Община Стара Загора животът се променил в положителна посока след приемането на България в Европейския съюз (Е) през 2007 г. Това е сравнително висок дял, на фона на регистрираните резултати от проведените през последните 3 години аналогични регионални изследвания.

Данните са от представително социологическо проучване, направено съвместно от Гражданско движение „ДНЕС” от агенция „ЕСТАТ”. В проучването са обхванати 406 пълнолетни жители на Стара Загора и съставните села от старозагорска община, а целта на изследването е да анализира социално-икономическата ситуация и политическите и електорални нагласи сред населението в общината. Резултатите от изследването бяха изнесени от Анжелика Цокова – член на КС на Гражданско движение “ДНЕС”, Иво Желев – управител на агенция “ЕСТАТ”, Сашко Николов – Регионален координатор на “ДНЕС”, и Ангел Ангелов – председател на КС на „ДНЕС” – Стара Загора.

На въпроса „До каква степен споделяте мнението, че Стара Загора е добро място за живеене?” 72% от анкетираните отговарят утвърдително („напълно” или „в голяма степен”). Противоположно мнение се споделя от всеки четвърти жител на общината (27%). Сравнително по-висока степен на одобрение за Стара Загора като „добро място за живеене” се наблюдава при работещите на ръководна длъжност (83%) и респондентите с доходи над средните (85%). Относително по-слабо съгласни с твърдението са безработните (64%), хората с основно или по-ниско образование (63%) и получаващите най-нисък доход (60%).

Въпреки че за мнозинството от анкетираните Стара Загора „е добро място за живеене”, основните идентифицирани проблеми в общината са свързани с общинската инфраструктура, озеленяване и благоустройство (38%). На следващите места по честота на посочване са проблемите в сферата на икономиката (22%), екологията (20%), чистота и сметосъбиране (15%), социално-икономически проблеми (9%), транспорт, трафик и организация на движението (9%), местна администрация и управление (7%), други инфраструктурни проблеми (7%). Помолени да изберат най-належащият за решаване проблем (измежду набор от готови предложения), интервюираните лица от община Стара Загора съставят следната подредба: ниски заплати и пенсии – 27%; безработица – 24%; нисък стандарт на живот – 17%; здравеопазване – 9%; чистота и лоша администрация – всяко с по 6%; инфраструктура – 5%.

Респондентите дават умерена оценка за състоянието на икономиката в общината („добър” 3.78), сходна с измерената през април 2010 г. („добър” 3.90), което показва, че въпреки икономическата криза, не е регистриран значим спад.

Миграционните нагласи сред населението на общината са сравнително ниски. 14 % от интервюираните споделят, че имат сериозни планове за преселване в друго населено място или за напускане на страната. Високата оценка за икономическото състояние на града и общината са ключовите предпоставки за запазване на демографския потенциал.

Оценка на местната администрация и политици

Данните от изследването показват, че населението в общината е критично настроено към работата за града на кмета Светлин Танчев и е сравнително „по-меко” в критиката си към Общинския съвет. Градоначалникът на Стара Загора е оценен със „среден” 3,30 по шестобалната система, а работата на общинските съветници е с оценка на границата между „среден” и „добър” – 3,57. Оценките са по-ниски от измерените при проведеното през 2010 г. аналогично изследване – съответните стойности са 3,76 (за кмета) и 3,79 (за общинския съвет). Населението на общината е сравнително по-удовлетворено от работата на общинската администрация, на която интервюираните поставят оценка „добър” 3.94 по шестобалната система (при „добър” 3.96 в изследването преди 14 месеца).

Що се отнася до изпълнението на предизборните обещания, делът на негативните мнения остава доминиращ. 58 % от запитаните смятат, че политиците не изпълняват поетите пред избирателите ангажименти, а 37 % споделят противоположното мнение.

Висока е и критичността към политическото представителство. Според 67% политиците не представляват обществените интереси.

Въз основа на данните, мандатът на местното управление може да се категоризира като неуспешен. Налице е значителен ресурс за промяна в управлението – 63% от гражданите заявяват, че “биха сменили кмета на Стара Загора”. Наличието на специфични нерешени проблеми (екология), извън стандартните упреци за състоянието на инфраструктурата, чистотата, пътищата и трафика, е сред вероятните основания за неудовлетвореност от водещите фигури на местното самоуправление.
Всеки четвърти от интервюираните е участвал в протестни действия през последната година, показва още изследването. Това формира добра основа за разгръщане на граждански инициативи. 59% биха участвали в различни инициативи за контрол на действията на политиците, а 11% от гражданите заявяват лична готовност за участие в управлението.

Контент анализ

В допълнение към количественото изследване за община Стара Загора е направен и контент анализ на изказванията и дейността на политиците, отразени в четири от основните печатни издания в региона – ежедневникът „Старозагорски новини” и вестниците „Новината”, „Национална бизнес поща”, „Наблюдател”. Целта е да се откроят най-дискутираните теми от местните политически лица и на тази база да се направи сравнение с дефинираните от жителите на общината сфери, в които следва да се работи. За установяване доколко политическият дебат е в съответствие с реалните проблеми на жителите на общината, е изработен индекс на връзката между политическия и обществения дневен ред.

За период от един месец са регистрирани 199 публикации с изказвания, коментари и дискусии на местни политици и партийни функционери. Изследването показва, че вестник „Старозагорски новини” е най-активното издание в отразяването на политическата тематика в региона – делът на публикациите във вестника е 47% от всички материали с такава тематика през месеца.

Основни действащи лица и говорители в публикациите са кметът на Стара Загора – Светлин Танчев (4%), общинският съветник и кандидат за кмет на общината от БСП Бойчо Биволарски (6%), зам.-кметовете на Стара Загора Белчо Белчев и Димитър Динев (всеки с по 5%), народният представител и кандидат за кмет на общината Живко Тодоров (5%) и други.

Начело на политическата класация на проблемите, отразявани в медийната среда, са свързаните с инфраструктурата и благоустрояването (28%), следвани от отразяване на наближаващите избори за президент на страната и за местни органи на властта (24%), финансовото състояние на общината (19%), социални проблеми (17%), вътрешни дейности на ОбС (17%), чествания, културни и религиозни проблеми (13%), вътрешнопартийни проблеми и взаимодействия (12%), пътища, улици, трафик и транспорт в общината (11%). Сравнително по-рядко се споменават сфери като икономика и инвестиции (9%), здравеопазване (8%), обществен ред, престъпност и законност (7%), работа на администрацията, европейски програми, институции и международно сътрудничество, спорт (всяко с по 6%) и т.н.

Данните показват, че е налице частично разминаване между общественото и политическото говорене. Изчисленият индекс на съвпадение е 36,4%, който е и един от най-високите от направените до момента регионални изследвания. Съществува дефицит на политически мнения по някои от дефинираните от гражданите проблемни области. Най-характерни в тази насока са темите за чистотата и екологията. Местният политически елит подценява и темите икономика, бизнес и пазар на труда. В полезрението на населението пък не влизат културната и спортната проблематика, дискутирани сравнително интензивно от политическите представители. Интересът на гражданите и на политическите лидери в общината се припокрива по някои от основните теми – инфраструктура, благоустрояване, комуникации, местна администрация и управление, транспорт и трафик.
-enl

социални бутони


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн