Трети фалстарт по делото срещу ген. Тончо Михайлов
- сряда, април 20, 2011, 20:48
- Стара Загора
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
След две отлагания – през януари и февруари, в сряда Районеният съд в Ямбол даде ход на делото срещу бившия директор на Областната дирекция на МВР в Стара Загора ген.Тончо Михайлов. За броени минути обаче съдебното производство е било прекратено и върнато на прокуратурата.
Като защитници на ген.Михайлов вчера в съда са се явили депутатката от БСП от 40-ото Народно събрание Татяна Дончева и колегата й от Софийската адвокатура Николай Беров.
“Делото е върнато заради допуснати сериозни процесуални нарушения, срещу които възразиха двамата адвокати на ген.Михайлов и съдът ги уважи”, съобщи вчера за медията ни говорителят на Районния съд в Ямбол Николай Кирков. Той уточни, че разследването е водено от Районна прокуратура – Пловдив, по разпореждане на Главния прокурор на РБългария Борис Велчев.
Припомняме, че обвинението срещу г-н Михайлов е за неправомерно използване на специални средства за подслушване. Делото се гледа в Ямбол, след като колегията на Районен съд – Стара Загора, си направи отвод. Скандалът около директора на ОД на МВР се разрази в началото на 2009 г. Малко преди това, по сигнал срещу Михайлов, министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов разпореди проверка от Инспектората на МВР. На инспекторите беше предоставена стая в сградата на ОД на МВР – Стара Загора, която се оказа, че е била предварително оборудвана с “бръмбари” и видеокамера. Аудио-визуалните компромати стигали по кабел до техника Слави Славов, също обвиняем по делото, който най-вероятно ги е записвал и предавал на началника си. Схемата беше разкрита след извършена проверка от Оперативно-техническия отдел на МВР. При разпит Славов е заявил, че е действал по заповед на началника си. След случилото се Тончо Михайлов беше пенсиониран, след 10-годишен стаж като директор на Областната дирекция на МВР.
На вчерашното съдебно заседание в Ямбол освен двамата подсъдими са се явили и около 16 свидетели – редовно призовани. По закон срокът за отстраняване на допуснатите процесуални пропуски от Прокуратурата е един месец, но той може да бъде удължен. След прецизиране на обвинението, в най-добрия случай ще е необходим още един месец за насрочване на ново съдебно заседание и призоваване на свидетелите.
Йовка ВЕЛИКОВА
-