Инициативата „Часът на земята” за единадесети път в Стара Загора

СТАРА ЗАГОРА ДНЕС – STZAGORA.NET
*
landing_eh19_680117За единадесета поредна година Община Стара Загора се включва в глобалната инициатива „Часът на земята”, която ще се проведе на 30 март 2019 г., събота, от 20:30 до 21:30 ч. В знак на съпричастност за по-устойчиво климатично бъдеще и опазване на природните ресурси на планетата, за един час ще загасне художественото осветление на сградата на Община Стара Загора. Темата на кампанията тази година е „Свържи се с природата“, а неин фокус е опазването на биоразнообразието.

Природозащитната кампания започва през март 2007 г. в Австралия. Тогава, в рамките на един час, хората изразяват своята воля за справяне с климатичните промени, като загасят осветлението в домовете си. В рамките на шестдесет минути притъмняват и фасадите на знакови сгради и културни паметници.

Всички жители на община Стара Загора, които желаят, могат да подкрепят световната инициатива Часът на Земята, като загасят светлините в домовете си за един час на 30 март, от 20:30 до 21:30.

През изминалото десетилетие Часът на Земята се превърна в най-популярната световна инициатива, с участници от над 170 държави и над 7000 града, с правителства и бизнеси – обединени в общи действия за защита на природата и биоразнообразието и справяне с климатичните промени.

В България кампанията се провежда от 2009 г., като всяка изминала година нейните привърженици стават все повече. През 2018 г. в инициативата взеха участие над 110 общини.

Повече информация можете да намерите на страниците на WWF http://www.wwf.bg/get_involved/earthhour  и https://www.earthhour.org.

Часът на Земята вдъхновява глобални действия за опазване на природата

С изгасянето на светлините WWF цели да покаже влиянието на малките постъпки върху голямата планета

Броени дни остават до най-знаковата природозащитна инициатива – Часът на Земята на WWF. Точно в 20:30 ч. на 30 март милиони хора по света ще изключат символично осветлението в домовете си за един час, за да покажат своя ангажимент към планетата. Данните от доклада на WWF „Жива планета“ сочат, че днес ние унищожаваме природата с безпрецедентни темпове. В тази връзка Часът на Земята иска да вдъхнови глобални действия за нейното опазване и да покаже какво влияние могат да имат малките постъпки върху голямата планета.

От Айфеловата кула до Операта в Сидни и от Емпайър Стейт Билдинг до Бурж Халифа в Дубай хиляди емблематични сгради ще изгасят светлините в знак на солидарност и за да насърчат правителствата, бизнеса и отделните хора да дадат своя принос към изграждането на устойчиво бъдеще за всички.

„От една страна ние имаме моралната отговорност да живеем в хармония с природата. От друга – тя е от жизненоважно значение за всеки един от нас. Зависим от нея за храната, която ядем, за въздуха, който дишаме и за водата, която пием. Въпреки това с всеки изминал ден ние я тласкаме към граница, връщане назад от която няма“, каза Марко Ламбертини, генерален директор на WWF International. „Часът на Земята е подходяща възможност да положим основите на международен ангажимент, който да доведе до ново споразумение за природата и хората.“

Тази година се очаква милиони хора от безпрецедентните 188 държави да се съберат, за да надградят започнатото и да насочат общественото внимание към негативния ефект от климатичните промени и загубата на биоразнообразие.

Какво е 60+

Часът на Земята е много повече от 60 минути на тъмно. През последните години в резултат от инициативата бяха постиганати поредица от символични победи в името на природата. Движението помогна за създаването на 3.5 млн. ха защитена морска зона в Аржентина. Преди приемането на закона едва 1% от крайбрежния район на южноамериканската страна беше защитен.

Часът на Земята вдъхнови засаждането на 500 000 дървета върху ерозирала заради обезлесяване земя в Уганда. Хиляда от тях дари лично министърът на околната среда.

След подписка, подкрепена от 250 000 граждани, руската Дума одобри поправка в Закона за защита на околната среда и моретата. Новият закон изисква компаниите да поемат по-голяма отговорност за предотвратяване на нефтени разливи.

Миналата година Френска Полинезия извоюва протекция за 5 млн. кв. км. от своите морета в защита на океанските екосистеми.

Тайланд и Тайван въведоха образователни програми за опазване на околната среда в училище, а в САЩ момичета от скаутското движение инсталираха стотици хиляди енергоспестяващи крушки.

Инициативата на WWF стои още и зад засаждането на 17 млн. дървета в Казахстан; предоставянето на печки, ползващи енергия от възобновяеми източници, на семейства в Непал и Мадагаскар; осветяването на домове със слънчева енергия в Индия и Филипините.

Посетете www.earthhour.org, за да разберете какво се случва на местата по света и да прочетете историите на хората, за това какво правят за нашата планета. Защото сега е нашето време да осигурим здраво и устойчиво бъдеще за всички.
#enl

share button


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн