Координаторите на регионалните академични центрове проведоха работна среща в Стара Загора
- вторник, февруари 10, 2015, 13:37
- Община
- Добавете коментар
STZAGORA.NEТ
На 8 и 9 февруари в Комплекс „Зеленият хълм” в Стара Загора се проведе първата за 2015 г. работна среща на Националната академична мрежа (НАМ). На нея се обсъди и прие програма за работа на Мрежата за годината. Стара Загора беше избрана за домакин заради добрата работа и успешно проведената през декември 2014 г. конференция с надслов „Връзки на растежа”.
В срещата взеха участие:
• акад. Стефан Воденичаров, председател на Българска академия на науките (БАН)
• чл. кор. Димитър Димитров, съветник на председателя на БАН и главен координатор на НАМ
• акад. Ячко Иванов, главен редактор на Списание на БАН
• Михаела Малеева, ръководител на връзки с обществеността на БАН
• и координаторите на 14-те Регионални академични центрове (РАЦ) от страната.
Домакините от РАЦ Стара Загора се възползваха от това предимство и в срещата взеха участие представители от всички секторни групи – община Стара Загора; местни научни институции; представители на неправителствени организации и на иновативни фирми, в това число и Олег Стоилов, координатор на РАЦ Стара Загора и председател на Търговско-промишлена палата – Стара Загора.
Сред участниците бяха:
• доц. д-р Алексей Стоев, зам.-координатор на РАЦ Стара Загора, директор на ИКИТ – БАН – Стара Загора и председател на Българския туристически съюз
• Иванка Сотирова, зам.-кмет на Стара Загора
• проф. д-р Иван Въшин, и.д. ректор на Тракийски университет
• доц. д-р Анна Толекова, помощник-ректор на Тракийски университет
• доц. Дарина Заимова, координатор Проекти на Тракийски университет
• доц. д-р Виолета Божанова, зам.-директор Института по полски култури – Чирпан
• Красимира Соколова, зам.- председател на ТПП – Стара Загора и ръководител на Enterprise Europe Network в Стара Загора
• инж. Благовеста Шинева, управител на ЦИЕС, член на УС на ТПП – Стара Загора, член на УС на Клуба на работодателя, член на УС на Български институт по стандартизация, член на УС на Съвета по метрология към Министерството на икономиката и туризма
• д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор АРИР – Стара Загора и на Европа директно – Стара Загора
• Тони Куцаров, ръководител на гражданско обединение „Екоцентър” Стара Загора
• Мария Жекова, управител на „Ате пласт” ООД, Работодател за 2015 г. на Стара Загора, член на АИК „Добри Желязков – Фабрикаджията“
• Огнян Тодоров, управител на „Техопол” ООД, изпълнил няколко проекта по ОП „Конкурентоспособност – Иновации”.
Акад. Воденичаров откри срещата и акцентира върху високата отговорност на българската наука за определяне на безспорни и реалистични каузи, които да обединят българския народ в това сложно и разделно време както в международен, така и в национален план. Като такава обединителна платформа той представи последната редакция на документа Възгледи за основните национални цели и устойчиво развитие на България, в чийто разработване взе участие голяма група учени на БАН, а в обсъждането му активно участва НАМ. Той информира аудиторията, че Възгледите се представят на различни форуми пред държавните институции и пред ръководствата на широк кръг български партии от различни сектори на политическия спектър и навсякъде получават висока оценка и подкрепа. Председателят поздрави НАМ и РАЦ за апостолската им работа през годината и посочи конкретни задачи от ръководството на БАН, които по-късно намериха място в приетата годишна програма на НАМ.
Главния координатор на НАМ чл. кор. Димитър Димитров, даде висока оценка на работата през изминалата година на Мрежата, вкл. и на 15-те конференции, проведени от Регионалните академични центрове по места, във връзка със 145-годишнината на БАН. Той се спря и на очакванията на националната наука и бизнес от НАМ и РАЦ, като медиатори на връзката наука – бизнес и като катализатори на иновативния процес. Представи конференцията в Стара Загора, като добър проект и предостави думата на Олег Стоилов, за представяне на резултатите от конференцията и за вижданията на РАЦ Стара Загора за работата на Мрежата. Други старозагорски представители също дадоха своя принос за определяне политиката и програмата на НАМ.
Зам.-кметът Иванка Сотирова изрази подкрепата на община Стара Загора към дейността на Мрежата.
Красимира Соколова представи най-голямата бизнес подкрепяща европейска мрежа Enterprise Europe Network и предложи да се подпише споразумение за сътрудничество между двете мрежи, което би ги направило по-ефективни.
Инж. Благовеста Шинева представи Иновационната стратегия за интелигентна специализация на България 2014 – 2020 г. и сподели добър партньорски опит от Франция за секторна система за иновации.
Михаела Малеева сподели важността от координирани действия за връзки с обществеността на БАН и НАМ, даде и препоръки за подобряване на медийната политика на РАЦ по места.
След проведените двудневни дискусии, участниците в работната среща се обединиха около обща програма за работата на Националната академична мрежа, с по важни акценти:
• Разработване на програми за дейността на РАЦ през 2015 г., като се засили ролята им на медиатор при взаимодействието наука – образование – бизнес;
• Подписване на споразумение за партньорство между НАМ и българския консорциум на европейската мрежа EEN;
• Търсене на възможност за проектна подкрепа на дейността на НАМ по национални и международни програми;
• Намиране на мястото на НАМ в Иновационната стратегия за интелигентна специализация на България 2014 – 2020 г., съответстващо на статута и възможностите на Мрежата;
• Засилване на международните контакти на НАМ, вкл. с помощта на европейски програми;
• Засилване дейността на НАМ и РАЦ по места с младежки организации и с армията;
• Активиране на връзките на НАМ и РАЦ с Академичен и индустриален клуб „Добри Желязков – Фабрикаджията”.
В неформална обстановка гостите успяха да дегустират вина от водещи винарни от региона, участващи във Фестивала на виното и културното наследство Августиада.
#