Първи национален Фестивал на ореха ще се състои в Голямо Дряново тази събота

STZAGORA.NET

Кулинарна изложба с традиционни вкусотии от орехи, фолклорна програма и фотоизложба с исторически кадри ще предложи първият по рода си Национален фестивал на ореха, който ще се проведе тази събота (18 октомври) в казанлъшкото село Голямо Дряново (северно от разклона за Дунавци, първата отбивка вляво). Тук ще се съберат за раздумка по актуалните въпроси на бизнеса им и производители на орехи от цялата страна – предимно от Северна България: Добрич, Разград, Силистра, Велико Търново и др., където напоследък се създават нови големи насаждения, плюс техни колеги от Южна България, заедно със специалисти по орехите от два университета – Тракийския в Стара Загора и Аграрния в Пловдив. Етнографският музей на селото ще бъде отворен през целия ден. Ще има мултимедийна презентация на Голямо Дряново. Подготвен е специален видеоклип, който рекламира селото и фестивала, а допълнителен колорит на деня ще придадат голямодряновските кукери.

Това съобщиха днес в Стара Загора организагорите – Петьо Апостолов, кметски наместник в Голямо Дряново (в средата на снимката) и двама арендатори на над 1500 декара орехова градина от общия масив от 2500 декара край селото, който е сред най-големите в България – Георги Василев (вдясно) и Спас Момов (вляво на снимката).

Традициите на орехопроизводството в Голямо Дряново датират от столетия, когато всеки новозаселващ се е засаждал орех. Допреди години тук е растяло и 500-годишно дърво, увековечено на пощенска марка през 1965 г., което впоследствие е изсъхнало. Традициите са продължени със замах през 1965-1969 г., когато южно от селото е създадена огромната орехова градина.


Отглежданите днес у нас сортове орехи са предимно български – “Дряново”, “Шейново”, по-новия “Извор-10″ и др. Навлизат и чужди сортове – френски, турски, дори американски, като българските по нищо не им отстъпват. В Голямодряновската градина сортовете имат една обща черта – всички са на орехи с мека черупка, която може да се троши и отстранява лесно с ръка. Като култура орехът не е разпространен навсякъде по света, а само в страните с благоприятни почвено-климатични условия.

Ореховите ядки съдържат ценен комплекс от ненаситени Омега-3 мазнини, витамини и ценни белтъчини, близки по състав до тези на месото.

Добивът на орехи варира силно през различните години. На шестата година новите насаждения дават по 40 килограма сух орех (с черупката) от декар. Средният добив е по 80-100 кг от декар (от 8-10 дървета), но при отглеждане “по учебник” и напълно благоприятни природни условия добивът може да стигне и до 400 кг от декар, разказаха производителите. Те самите не изнасят готовата продукция. Орехът е почти 100% експортна стока, но към чуждите пазари тръгва след сортиране на ядките от преработвателите. В момента цената на орехите с черупка е 11 лв. в “Кауфланд”, но от градината на едро орехите се изкупуват на цена около 5 лв. за килограм.

Постепенно и в България започват да се изполват машини за брулене, събиране и калибриране на орехите, споделиха двамата производители.
#enl

spodelime


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн