Вертолети с видеокамери и GPS мобилна навигация предлага Община Стара Загора в борбата с незаконните палежи и изсичането на гората край ромския квартал
- петък, април 11, 2014, 15:20
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Незаконно построените къщи ще се събарят, категоричен е кметът Живко Тодоров
В Община Стара Загора днес се състоя най-широкото и обстойно до момента обсъждане на проблема с незаконното изсичане на гората в местността “Карасиврия” (северозападно от града) от роми, населяващи кв.”Лозенец”. В срещата с участието на кмета Живко Тодоров и зам.-кмета Йордан Николов бяха поканени представители на основните Фейсбук-групи и граждани, както и представители на Горското стопанство и охраняващата района фирма.
Незаконната сеч не е най-големият проблем; тя е следствие от незаконните палежи, които се случват всяко лято в този район, е констатацията на ръководството на Общината след обстойна инспекция на място. “Изводът ни е, че трябва да насочим усилията си именно към предотвратяване на палежите. От паленото гора повече не става и по-нататък няма вече значение кой точно я изсича. Затова за палежите трябва да има заловени и осъдени подпалвачи” – бяха встъпителните думи на Живко Тодоров, с които срещата започна.
Кметът съобщи още, че Община Стара Загора е направила план за действие в ромския квартал, свързан с въдворяването на ред и ще търси съдействие от полицията за прилагането му. Което преди всичко означава премахването и предотвратяването на ново изграждане на незаконни постройки от роми, дошли от Нова Загора и Сливен. “Идват, правят по една колиба близо до останалите къщи и започват да живеят, без да имат никакви условия. И секат гората, за да се отопляват през зимата” – обясни градоначалникът. Мерките за повече ред включват също така контрол и санкциониране на силната музика в квартала, сводничеството и разпространението на забранени вещества.
На планираното за тази пролет събаряне на незаконните постройки в парк “Борова гора” ще бъде поискано участието на жандармерия, за да няма напрежение и ескалация. Самите незаконни къщи са заснети и описани в специален опис на Общината. Втора заповед от тези дни ще включи в списъка за заснемане още 50 незаконни къщи в местността “Зайчева поляна”. На всяка от досега описаните постройки е било залепено по надлежния ред предизвестие за предстоящото й събаряне. Не се е появил обаче никой, който да заяви, че е собственик, нито пък е имало обжалване на заповедта в съда. При тези обстоятелства и при липсата на претенции за запазването им постройките ще бъдат премахнати, за пореден път потвърди кметът. Той категорично отхвърли спекулациите, че преди 3 години е обещавал предизборно запазването на незаконните строежи. “Нямаме такава зависимост. Факт е, че болшинството от квартала гласуваха за други партии” – каза Тодоров.
От страна на поканените на срещата неформални граждански сдружения пръв взе думата Антон Николов. Той поиска засилено полицейско присъствие в кварталите “Лозенец” и “Дъбрава”, както и забрана за излизане на каруци от квартала в посока към гората. Предложи и да се организират граждански отряди. “Има момчета, които са готови да се качат горе и да помагат на полицията. Държавата ни взеха, но ако ни вземат и природата, това е крах. Има сведения и за сеч над Телевизионната кула. Посегателствата стават все по-големи” – каза той.
Янко Янков, администратор на “Група за истината за Стара Загора”, сподели, че членове на групата са направили задълбочено разследване на проблема. “Каквото и да се предприема, няма да има ефект, след като Горското е разрешило издаването на 1500 разрешителни за премахване на пъновете на незаконно изсечените дървета. Ако премахват само тях, защо наоколо има и клони от повалени цели дървета?” – запита той.
Йордан Йорданов, администратор на група “Истината за Стара Загора”, предложи да се контролира не огромната горска площ, а вместо това усилията за контрол да се съсредоточат върху входните и изходните точки от кв.”Лозенец”. Той припомни, че чл.148, ал.1 от Закона за горите забранява движението на превозни средства в горите без необходимите документи, с което аргументира тезата си, че достъпът на каруци в гората е недопустим. Той поиска и да спре издаването на еднолични разрешителни за сеч на пънове.
Зам.-кметът Йордан Николов припомни, че визираният терен е общинска собственост, както и по-голямата част от терените в общината – тоест на всички граждани. Той съобщи, че Общината обмисля да кандидатства по европроект със 100% финансиране за закупуването на един или повече безпилотни вертолети с видеокамера на борда, чрез които да се осъществява визуален контрол над застрашената от пожари и изсичане територия. Машините ще подпомагат работата и на Горското стопанство и полицията. Големи надежди се възлагат и на Центъра за градска мобилност, който ще бъде създаден в Стара Загора до два месеца. Центърът за градска мобилност не само ще следи чрез GPS движението на тролеите от градски транспорт и др., но ще включва и денонощен “горещ телефон” 0800 157 37 за сигнали от гражданите.
Кметът Живко Тодоров допълни, че Общината създава софтуерно приложение за мобилни телефони, чрез което при изпращане на снимка от телефона автоматично ще се включват и координатите на мястото, откъдето изображението е изпратено.
Разделянето на решенията на краткосрочни и дългосрочни предложи Таньо Танев. Дългосрочните според него трябва да предвиждат вдигането на стена между ромския квартал “Лозенец” и гората, както и поетапно местене на блокове от района.
Общинският съветник Маноил Манев охлади страстите, като предупреди да се избягва разправянето на граждани с граждани, както и говоренето за стени и “концлагери”. Проведената предишна среща в този формат даде добри резултати, констатира той. Предложенията му са към Центъра за градска мобилност да се създаде оперативен щаб от по един представител на всички ангажирани с проблема институции, като по този начин винаги ще има поне 6 човека за едновременно оповестяване на въпросните институции при възникването на остра ситуация. Както и конфискуваните коне и каруци, с които е превозвани незаконно добити дърва, да не се изкарват на търгове, от които собствениците им си ги закупуват обратно, а да бъдат бракувани и унищожавани.
Зам.-директорът на Държавното горско стопанство в Стара Загора Диньо Белемезов посочи, че ДГС е осигурило присъствието на горски служител на място в дните, в които трябва да има сеч на пънове. “Събарянето на цели дървета е предмет на незаконна сеч, ние това не го разрешаваме” – каза той. И констатира: “Резултатът не е такъв, какъвто го очаквахме, но през последните 3-4 месеца има развитие в положителна посока”.
Слави Котаров постави въпроса за необходимостта от последващ контрол, който да гарантира, че набелязаните мерки и взетите решения ще се прилагат в тяхната пълнота до постигането на желания ефект.
Общината също е на мнение, че практиката с разрешителните трябва да бъде прекратена, заяви кметът Живко Тодоров. Макар и с пънове с дължина по 40-60 см, ромите привикват по този начин да изгарят отсечената дървесина, с което проблемът се задълбочава. Без това те няма да имат стимул за палене на горите – каза той.
Помолен от гражданка, участваща в срещата, кметът преповтори в режим на обобщение и другите предвидени мерки за справяне с проблема:
* Премахване на незаконно построените от преселници от Нова Загора и Сливен постройки, още повече че и голяма част от ромския квартал също не е съгласна с образувалото се гето. Целта е преселниците да се върнат по местата, откъдето са дошли.
* Със заповед на кмета ще бъде забранено всякакво движение на каруци в Стара Загора. Така и органите на реда ще имат правото да ги санкционират, когато ги видят.
* С РСПБЗН (Пожарната) още миналата година е направен план за действие при възникването на необходимост
* Засилване на живата охрана над кв.”Три чучура-север”. “За съжаление нямаме истинска общинска полиция, а ползваме полиция “под наем”, която е на щат към МВР”, сподели Живко Тодоров.
Виктор Антов от наетата фирма за охрана 3S СОТ сподели наблюдението на охранителите, че ромите много повече ги е страх не за каруцата, която се конфискува при превоз на незаконно добити дърва, а за коня. Санкциите спрямо нарушителите са много ниски – по 50-100 лв., но дори и приложени, отсечените дървета вече ги няма, констатира той. И съобщи, че постовете, които фирмата е разположила, ежедневно връщат по 4-5 каруци, отправящи се към гората. Но е възможно след това те да заобикалят и да влизат отдругаде. Ако бъде хваната пълна каруца, конят трябва да се взима – предложи Антов. Починал е обаче човекът, който е гледал конфискуваните коне. Ромите по едно време са се били насочили нагоре към Обсерваторията и към парк Аязмото, по думите му, но охранителите са предотвратили това.
Според Илиян Илиев в случая “се опитваме да решаваме етно-културен проблем със социални мерки. Все едно на болен от рак да му дават антибиотик” – каза той, като се солидаризира с виждането, че проблемът е ескалирал след бума на незаконното строителство в ромския квартал след 2005 г. Основното, каза Илиев, е да се премахват незаконните постройки, да се иска намеса на жандармерията, а кметът да се срещне и разговаря с ромските “башове” (неформални лидери), на които да им се поставят ясни условия и граници.
Кристиян Петков предложи създаването на буферна зона между кв.”Лозенец” и парк Аязмото. Той също е на мнение, че големият проблем е незаконното строителство в ромския квартал.
Присъстващите по време на срещата двама представители на ромите си тръгнаха преди края й, като не пожелаха да се изкажат. “Пратени били само да чуят какво се говори”, обясни хукналия да ги връща по коридора Илиян Илиев след неуспешния си рейд.
#