Д-р Даньо Данев: Птиците никога не са били третирани с хормони във фермите
- четвъртък, март 6, 2014, 12:17
- Здравеопазване
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Ексдиректорът на Българската асоциация по безопасност на храните – Стара Загора (бившата РВМС) д-р Даньо Данев коментира в профила си във Фейсбук нашумелия напоследък въпос третират ли се бройлерите в птицевъдните ферми с хормони за ускорен растеж. Публикуваме постинга му без редакторска намеса:
“На вниманието на много мои приятели,които са ме питали дали са верни публикациите,относно използването на хормони при отглеждането на бройлери, прилагам и становището на БАБХ,за да се уверят,че съм им говорил верни неща:
“Птиците никога не са третирани и никога няма да бъдат третирани с хормони
(26.02.2014) Статистиката показва, че през последните 15 години няма нито едни случай на констатирано наличие на хормони в храни на територията на целия Европейски съюз, според справка в системата RASFF. Напоследък в медиите се спекулира и се задават въпроси защо се прилагат хормони при производството на птиче месо? Не се задава въпроса използват ли се изобщо такива хормони в птицевъдството? Факт е, че те никога не са били разрешавани и използвани в птицевъдството в Европа и в САЩ, в това число и България.
При мониторинговите изследвания в страната не е установено нерегламентирано влагане на медицински или растежни препарати, като при проверките са обхванати над 70 процента от птичите стада в България.
Използването на протеинови растежни хормони при птици е невъзможно, защото ако те се влагат във фуража се разграждат/метаболизират още в мускулестия и жлезистия стомах. Може да се прилагат инжективно (подобно на инсулина при диабетици), но това трябва да става всеки ден и на практика е технически неизпълнимо.
Спекулира се, че в съвременното птицевъдство бройлерите растат много бързо благодарение на прилагането на хормони. Този растеж се дължи на много добри постижения при създаване на оптимални изходни и родителски линии за бройлери, пълноценно хранене с фуражи съдържащи протеини, витамини и минерали в определени съотношения в зависимост от възрастта, оптимална околна среда (температура, влажност, качество на въздуха, светлинен режим, достатъчен поилен и хранителен фронт) и избягване на стрес.”
#