Завърши проектът за превръщане на културно-историческите паметници от Античния период на Стара Загора в туристическа атракция
- сряда, януари 15, 2014, 13:06
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Завършиха дейностите по проекта за превръщане на културно-историческите паметници от Античния период на Стара Загора в туристическа атракция. Проектът е на стойност над 4 млн. лева и включва консервиране, реставриране и експониране на елементи на отбранителното съоръжение (Западната порта, крепостните стени, главния площад и улиците на античния град), оформяне на модерни външни експозиционни зони, интерактивна информационна система и туристическа инфраструктура за оформянето на завършен туристически маршрут към монументалния археологически комплекс.
“Като кмет на Стара Загора и като човек, който обича града си, съм горд, че успяхме да реализираме този проект. Съхраняването на археологическото и културно богатство и превръщането му в модерен туристически продукт е една част от резултатите, които очакваме. Другата също е много важна – като средище на древна култура, градът ни става по-привлекателен и конкурентоспособен”, подчерта кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров. По думите му, развиването на модерен туризъм е важна стъпка към по-висок стандарт на живот за старозагорци, по-добра работна среда и просперитет на региона.
Утре обектът ще получи Акт 16, съобщи зам.-кметът инж.Янчо Калоянов. Официалното откриване на Античния комплекс се планира да бъде в края на месец май или началото на месец юни, като за целта ще бъде подготвено специално представление, съчетаващо усилията на културните институции в града. Това съобщи днес зам.-кметът Иванка Сотирова. Завършилият проект вече беше представен пред участниците на туристически форум, проведен в Палма де Майорка.
С приключването на проекта Община Стара Загора вижда възможност за възстановяване на оперните и театрални постановки на открито. Съществува Фестивал на античната драма, а летният сезон може да бъде открит с изнесена обща продукция на културните институции. Разработват се туристически пакети с посещение на Античния форум за чуждестранните туристи у нас, които обикалят и вътрешността на страната. Ще бъде възстановен и джаз-форумът на автентичното му място – в източната част на Античната улица, а покритите кътове ще се използват като база за уърк-шопи и различни занимания за подрастващите, съобщи зам.-кметът Иванка Сотирова. Засега няма да има постоянна сцена.
“Може би нашата легенда, която ще заинтригува посетителите, ще бъде свързана с най-големия разцвет на античния град Августа Траяна по времето на династията на Северите, за който се знаят много неща, включително и това, че тогава тук са сечени и собствени монети, сподели консултантът по културно-историческо наследство на проекта – археологът Лилия Камишева от Регионалния исторически музей. Към проекта са предвидени и няколко интерактивни презентации за представянето на историческата памет, които засега са в етап на начална разработка.
Останките от Античността бяха съхранени и интегрирани в съвременната градска среда с европейско финансиране
Договор: BG161PO001/3.1-03/2010/024 «Превръщане на културно-исторически паметници от Античния период на Стара Загора в туристическа атракция»
Бенефициент: Община Стара Загора
Стойност на проекта: 4 387 493,88 лв.
Съфинансиране от Оперативна програма „Регионално развитие” (2007-2013) – по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.3-03/2010 “Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции”: 3 550 360,04 лв.
Продължителност на проекта: 24 месеца.
Конкретните дейности по проекта обхващат:
Консервация и експониране на Западната порта с протейхизма и прилежаща крепостна стена в археологическа среда:
В максимална степен са съхранени всички оригинални архитектурни детайли от Западната порта с прилежащите й стени и протейхизмата (допълнителна външна крепостна стена). Очертани и пригодени за туристически посещения са всички елементи на отбранителното съоръжение – портата, крепостните стени, улиците, както и хронологията на етапите на изграждане на крепостната система в Античността. Създаден е подход от запад, който осигурява достъп до археологическия комплекс и начало на туристически маршрут, логично започващ от влизането през портата на античния град.
Форумен комплекс – аудиториум, площад и терми:
Оформена е цялостна среда на античния площад, с интегриране (прикриване със „завеса“ от зеленина) на съвременната сграда, застъпила част от главната антична улица Decumanus maximus (главната улица на града, ориентирана изток – запад), която пресича Августа Траяна от запад на изток. Пана с фотоси, върху попадащата в рамките на улицата фасада, пресъздават атмосферата на римския град и исторически данни, поднесени за информация на туристи и посетители.
Оформен е единен археологически комплекс, който включва запазените части от 4-те инсули (застроените пространства, очертани от пресичащите се под прав ъгъл градски улици), южно от Старозагорската опера и част от Decumanus maximus под трасето на ул.”Митрополит Методий Кусев”. Мобилни временни структури осигуряват достъпност на комплекса откъм централния градски площад – при провеждането на спектакли, празненства и други събития.
Мозайка от антична сграда на ул. „Ген. Столетов” 113
На около 100 метра, северно от централния площад (северно от сградата на Операта), туристите могат да видят откритата мозайка от антична сграда.
Консервация, реставрация и експониране на антични руини в източния двор на Регионалният исторически музей – Стара Загора – антични подови мозайки и лапидарни паметници, включително античния басейн, портик с колонада, римска подова мозайка и др.
Развита е туристическата инфраструктура към комплекса, с възможност за достъп на хора с увреждания, обособени алеи, места за паркиране, стълбище пред Библиотека „Захари Княжески” и т.н.
Част от проекта е и създадената интерактивна туристическа информационна система в полза на туристите и гражданите. Обучени са петима служители на Община Стара Загора по професията 812040 ”Аниматор в туризма”, съгласно списъка на професиите за професионално образование и обучение на НАПОО.
#