Ноември на премиери и нови лица в Държавна опера – Стара Загора

STZAGORA.NET
Премиери:

* „Дидона и Еней“ от Хенри Пърсел (6, 7 и 27 ноември)
* „Петя и вълкът“ от Сергей Профкофиев и „Малкият коминочистач“ от Б.Бритън (музикално-образователен спектакъл за деца) – 22 и 25 ноември
* Танцов спектакъл „Споделено пространство“ – 28 ноември

На 6 и 7 ноември от 19 ч. е премиерата на Държавна опера-Стара Загора – операта „Дидона и Еней” от Хенри Пърсел. Произведението влиза за първи път в репертоара на първата извънстолична опера и за първи път – на новата камерна сцена „Фоайе” в сградата на Операта.
Режисьор е Петко Бонев (директор на Държавна опера-Стара Загора), диригент – Красимир Къшев, сценограф – Борис Стойнов, хореограф – Ромина Славова и Кремена Костова, хормайстор – Младен Станев, концертмайстор – Паулина Колева. Асистент режисьори: Славчо Николов и Пенка Александрова.

Участват солистите: Офелия Христова, Елена Баръмова, Анна Дитри, Иван Кабамитов, Марк Фаулър, Борис Тасков, Яница Нешева, Десислава Стефанова, Русалина Мочукова, Нина Димитрова, Михаела Берова (гост) (родена е в Стара Загора, в момента студент в Националната музикална академия), Емилия Джурова, Камелия Стойчева, Виолета Димитрова, Мария Ганчева, Кремена Добрева, Милко Михайлов, Георги Динев, Денис Иванов.

Солисти балет: Кремена Костова, Ромина Славова, Станко Танев, Яна Кафалиева, Александър Желев. Хор, оркестър и балет на Държавна опера Стара Загора.

В оперния жанр Хенри Пърсел оставя първата английска опера “Дидона и Еней”. Той умело комбинира в музиката си френски и италиански елементи, като същевременно създава изтънчен, чисто английски бароков стил, характерен с особена чувствителност към мелодичните особености на английската реч. За англичаните Пърсел е почти митологична фигура. Той умира твърде млад и получава висше благоволение да бъде погребан до органа в Уестминстърското абатство, а на плочата му пише, че в смъртта си е отишъл на единственото място, което с хармонията си „може да превъзхожда създадената от него”.

„Дидона и Еней“ е създадена по либрето на известният английски поет Наум Тейт, стъпило върху епическата поема на Вергилий „Енеида”. Предполага се че първото и представяне е не по-късно от лятото на 1688 г. в пансиона за благородни девици на Джузая Прийст в Челси, Лондон. Операта е написана по поръчка на Джузая Прийст по повод преместването на пансиона в нова сграда.

В България „Дидона и Еней“ е представена за първи път на 6 януари 1978 г. в Благоевград. Играе се в Мраморното фоайе на Националната опера (2005 г.), в Археологическия музей във Варна (2008 г.), отново в Благоевград (2010 г.) и от студенти в зала на АМТИИ-Пловдив (2010 г.).

С приходите от втората премиера на 7 ноември Старозагорската опера се включва в благотворителната кампания за спасяване на Пловдивския драматичен театър заедно с още 11 театъра и оперни трупи. Сцената на Пловдивския драматичен театър изгоря в края на август тази година. Инициативата „Артисти за артисти”, организирана от Министерство на културата и Съюза на артистите в България, стартира в началото на сезона и ще продължи до края на ноември. Спектаклите са с благотворителна цел и се обявяват на сайта на Министерството на културата.

В „Дидона и Еней” в ролята на Магьосницата за първи път ще имате удоволствието да видите Михаела Берова (мецосопран) – родена в Стара Загора, студент в Националната музикална академия „Панчо Владигеров”, с участие в много концерти в страната самостоятелно и с терцет „Опал”.

В концерта-спектакъл „Фантомите на мюзикъла” на 8 ноември – специално участие на Нора Караиванова.
Нора беше финалист във второто издание на “Мюзик айдъл”. През тази година дебютира в мюзикълите „Чикаго” и „Зоро” на Музикалния театър в столицата. Родена е в Горна Оряховица, започва да се занимава с музика от много малка. Печелила е приза на конкурса “Хит минус едно” и втора награда за изпълнители на конкурса “Бургас и морето” с песента “I’m looking”. В момента е студентка в Национална музикална академия, специалност “Поп и джаз пеене”. В спектакъла ще участват още Ивайло Джуров и Христо Сарафов от Националния музикален театър.

Диригент на „Макбет” на 15 ноември е Стефан Линев (гост).
Стефан Линев, диригент. Роден в София на 11.11.1961 г. Завършва Музикална академия ­ София, Оркестрово и хорово дирижиране при Влади Симеонов и Васил Арнаудов, 1987. Диригент на Симфоничен оркестър – Сливен, 1988; Фулбрайтов стипендиант на Йелския университет в Кънектикът, 1991-1992; главен диригент на Русенската опера от 1993. Диригент на много концерти и международни фестивали, записи със симфонични оркестри. Репертоар: над 20 опери и оперети от Верди, Пучини, Доницети и др.; всички симфонии на Бетовен и Брамс; симфонии 34-41 на Моцарт и др. Диригент на постановките на Русенската опера: “Дон Жуан”, “Набуко”, “Риголето” и други; диригент-постановчик на “Прилепът” във Варненската опера. На 23 май миналата година Стефан Линев, заедно с диригентите Михаил Ангелов, Христо Игнатов, Рикардо Авербах и Любомир Денев-младши и близо сто музиканти откри 43-я Международен фестивал “Софийски музикални седмици” в зала “България” с концерт, посветен на 60-годишнината от създаването на Младежката филхармония “Пионер” и на 100-годишнината на нейния основател – диригента Влади Симеонов.

„Дон Карлос” на 20 ноември – Даниел Дамянов (гост) – в ролята на Дон Карлос.
Даниел Дамянов е оперен певец, тенор. Завършва ортодоксална теология във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”. Вече е утвърден солист на Софийската опера. Започва кариерата си от сцената на Русенската опера – в ролята на Манрико. От 2007 до 2010 г. работи последователно в оперните театри в Русе, Варна, Стара Загора и Бургас. През 2010 г. е включен в състава на Софийската опера и балет. Репертоарът му включва роли от Верди, Пучини, Бизе и други европейски класици. Певецът влезе в ролята на Зигфрид от “Пръстенът на нибелунга” на Софийската опера и се готви за участие в ролята на Радамес в най-новата постановка на Националната опера „Аида” .

В ролята на Елизабет – Йоана Железчева – сопрано, солист на Бургаската опера. Според взискателната музикална критика великолепното сопрано се налага през последните години като певица от световен ранг.

В ролята на Монаха – Димитър Райков – бас – студент в Националната музикална академия „Панчо Владигеров”. Роден е през 1989 г. в град Варна. През 1997 г. постъпва във „Варненска детско-юношеска опера“ към „Общински детски комплекс“, а от 2005 г. започва подготовката си при сопраното Костадинка Николова, до кандидатстването му в НМА. Димитър Райков е студент в НМА в класа на проф. Нико Исаков.
#enl

сподели бутон


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн