Космическото време – 3 октомври: Две ярки изхвърляния на коронална маса. Втора вълна на геомагнитната буря през нощта

STZAGORA.NET
СЛЪНЧЕВА АКТИВНОСТ
През изминалото денонощие слънчевата активност бе ниска. През тази нощ около 23ч00мин бълг.време на западния край (лимб) на слънчевия диск имаше изригване с мощностен показател ~C1.5. Изригването имаше втори пик около 03ч00мин бълг.време. Приблизително от същия район около полунощ българско време бе наблюдавано изхвърляне на коронална маса, вероятно свързано с първия пик на изригването. Предполагаемият източник на тези явления е близо до района на групата петна 1850, която вече се скри зад западния край на диска. Наблюдаваното изхвърляне на коронална маса не е геоефективно. Рентгеновия поток на Слънцето спада доста бавно след изригването и в момента е около ниво B4.

Рано тази сутрин в югоизточния квадрант на Слънцето избухна протуберанс, с който бе свързано друго изхвърляне на коронална маса. Възможно е траекторията на плазмения облак да е частично ориентирана към Земята. Дали това е така ще се разбере през следващите часове.
На слънчевия диск се виждат 4 групи петна. В северното полукълбо са групите с номера 1854 и 1856 (изгряваща). На юг от екватора са групите 1855 и 1857 (изгряваща). Благодарение на групата 1855 по площ преобладават петната в южното полукълбо. Боулдърското число е 59. По наша груба оценка Волфовото число е около 50. Слънчевият радиоиндекс F10.7 е 108. Скоростта на слънчевия вятър в околностите на Земята е приблизително 480 км/с.

В рамките на 3-дневната прогноза (3,4 и 5 октомври) слънчевата активност ще бъде предимно ниска. Вероятността за изригвания от средния мощностен клас M е 5% на ден и се свързва преди всичко с активната област AR11855 (1855). Вероятността за изригване от мощния X клас, както и за протонно (СЕЧ) изригване е пренебрежима. Слънчевият радиоиндекс F10.7 утре и на 5 октомври ще бъде около 110.

ГЕОФИЗИЧНА АКТИВНОСТ
През изминалото денонощие имаше планетарна геомагнитна буря със средна мощност (Kp=6; бал G2). Вчера рано следобяд геомагнитната буря времнно стихна и за около девет часа се установиха спокойни условия в среднопланетарен мащаб. След 21 часа българско време обаче геомагнитната обстановка започна отново да се активизира и между 21ч и 24ч среднопланетарният Kp индекс достигна стойност 5, т.е. малка геомагнитна буря (G1). След това активността започна отново да спада и в момента геомагнитната обстановка е спокойна.

Повишената геомагнитна активност през последните 24-36 часа стана причина за аврорална активност както в полярните райони на Земята, така и на средни ширини. Наблюдавани са и са заснети красиви полярни и средноширотни сияния:

Средноширотно сияние над щата Мичиган (САЩ) - 2 октомври 2013 г. Снимка Bob Simmerman, solarham.net

Потокът слънчеви протони с висока енергия (E=>10MeV; СЕЧ) на геостационарна орбита остана завишен, но все пак бе под прага за слаба радиационна буря (S1).

Очаква се в рамките на 3-дневната прогноза геомагнитната остановка постепенно да се успокоява. Днес тя ще бъде между спокойна и активна, включително и до ниво на малка геомагнитна буря (G1). Утре геомагнитната обстановка ще бъде между спокойна и смутена, а на 5 октомври ще е спокойна. Вероятността за геомагнитин смущения на средни ширини за утре (4 октомври) е 15%, а за 5 октомври е пренебрежима. Вероятността за малка геомагнитна буря (G1) за днес е 15%, а за утре и за 5 октомври е пренебрежима.

В рамките на 3-дневната прогноза (3-5 октомври) радиационната обстановка, свързана със СЕЧ-потока на геостационарта орбита ще продължи да се успокоява. Вероятността за слаба радиационна буря (S1) за днес е 20%, а за 4 и 5 октомври е пренебрежима.

Доц.д-р Борис КОМИТОВ
Ръководител на Центъра
за слънчев и слънчево-земен
мониторинг – Стара Загора
#enl

социални бутони


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн