Космическото време – 3 октомври: Две ярки изхвърляния на коронална маса. Втора вълна на геомагнитната буря през нощта
- четвъртък, октомври 3, 2013, 12:46
- Екология
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
СЛЪНЧЕВА АКТИВНОСТ
През изминалото денонощие слънчевата активност бе ниска. През тази нощ около 23ч00мин бълг.време на западния край (лимб) на слънчевия диск имаше изригване с мощностен показател ~C1.5. Изригването имаше втори пик около 03ч00мин бълг.време. Приблизително от същия район около полунощ българско време бе наблюдавано изхвърляне на коронална маса, вероятно свързано с първия пик на изригването. Предполагаемият източник на тези явления е близо до района на групата петна 1850, която вече се скри зад западния край на диска. Наблюдаваното изхвърляне на коронална маса не е геоефективно. Рентгеновия поток на Слънцето спада доста бавно след изригването и в момента е около ниво B4.
Рано тази сутрин в югоизточния квадрант на Слънцето избухна протуберанс, с който бе свързано друго изхвърляне на коронална маса. Възможно е траекторията на плазмения облак да е частично ориентирана към Земята. Дали това е така ще се разбере през следващите часове.
На слънчевия диск се виждат 4 групи петна. В северното полукълбо са групите с номера 1854 и 1856 (изгряваща). На юг от екватора са групите 1855 и 1857 (изгряваща). Благодарение на групата 1855 по площ преобладават петната в южното полукълбо. Боулдърското число е 59. По наша груба оценка Волфовото число е около 50. Слънчевият радиоиндекс F10.7 е 108. Скоростта на слънчевия вятър в околностите на Земята е приблизително 480 км/с.
В рамките на 3-дневната прогноза (3,4 и 5 октомври) слънчевата активност ще бъде предимно ниска. Вероятността за изригвания от средния мощностен клас M е 5% на ден и се свързва преди всичко с активната област AR11855 (1855). Вероятността за изригване от мощния X клас, както и за протонно (СЕЧ) изригване е пренебрежима. Слънчевият радиоиндекс F10.7 утре и на 5 октомври ще бъде около 110.
ГЕОФИЗИЧНА АКТИВНОСТ
През изминалото денонощие имаше планетарна геомагнитна буря със средна мощност (Kp=6; бал G2). Вчера рано следобяд геомагнитната буря времнно стихна и за около девет часа се установиха спокойни условия в среднопланетарен мащаб. След 21 часа българско време обаче геомагнитната обстановка започна отново да се активизира и между 21ч и 24ч среднопланетарният Kp индекс достигна стойност 5, т.е. малка геомагнитна буря (G1). След това активността започна отново да спада и в момента геомагнитната обстановка е спокойна.
Повишената геомагнитна активност през последните 24-36 часа стана причина за аврорална активност както в полярните райони на Земята, така и на средни ширини. Наблюдавани са и са заснети красиви полярни и средноширотни сияния:
Потокът слънчеви протони с висока енергия (E=>10MeV; СЕЧ) на геостационарна орбита остана завишен, но все пак бе под прага за слаба радиационна буря (S1).
Очаква се в рамките на 3-дневната прогноза геомагнитната остановка постепенно да се успокоява. Днес тя ще бъде между спокойна и активна, включително и до ниво на малка геомагнитна буря (G1). Утре геомагнитната обстановка ще бъде между спокойна и смутена, а на 5 октомври ще е спокойна. Вероятността за геомагнитин смущения на средни ширини за утре (4 октомври) е 15%, а за 5 октомври е пренебрежима. Вероятността за малка геомагнитна буря (G1) за днес е 15%, а за утре и за 5 октомври е пренебрежима.
В рамките на 3-дневната прогноза (3-5 октомври) радиационната обстановка, свързана със СЕЧ-потока на геостационарта орбита ще продължи да се успокоява. Вероятността за слаба радиационна буря (S1) за днес е 20%, а за 4 и 5 октомври е пренебрежима.
Доц.д-р Борис КОМИТОВ
Ръководител на Центъра
за слънчев и слънчево-земен
мониторинг – Стара Загора
#