От идеята през 1897 година до първата копка на тунела под “Шипка”
- петък, юни 14, 2013, 13:09
- България
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
През май месец тази година бе даден официален старт на строителството на обхода на Габрово. В проекта се включва и построяването на тунел под връх “Шипка. Началото на работата по “чутовния” проект ни даде повод да погледнем в ретроспекция развитието му през годините – неговите темпове и концепция, а и значение, пише Investor.bg.
Изграждането на обхода на Габрово и предвиденият тунел под Шипка не са план на едно или две правителства. Идеята за проекта има исторически характер, тъй като за нея се заговаря още през 1897 г. Тогава 9-тото Народното събрание единодушно одобрява проект за прокарване на тунел под Шипка (тогава железопътен тунел) след направени проучвания и изграждане на обход при Габрово с цел максимално бързо преминаване между Северна и Южна България през Стара планина.
Проектът временно се замразява, защото същото правителство пада година по-късно и се започва работа по други приоритетни проекти.
Изграждането на обхода на Габрово и тунела под Шипка се връща по-сериозно на дневен ред през 1970 г., когато са направени първите разработки за тунелно преминаване на Стара планина. Геоложките данни показват, че районът е подходящ за тунелно строителство.
Близо пет години по-късно се взима официално решение да се стартира реализацията на проекта. В рамките на близо 2 десетилетия (до 1992 г.) се изгражда половината от Източния обход и първия и втория етап от Западния обход.
Проблемни до някаква степен остават третия и четвъртия етап от Западния обход на Габрово, които трябва да преминат през 5 квартала на града. Няколко правителства се занимават с обсъждането на този казус, тъй като граждани застават против това обходът да бъде изграден през конкретните квартали. В рамките на 15 години многократно са били изпращани петиции до Народното събрание с цел преразглеждане на трасето, като проблемът се обсъжда и до днес.
Сериозно движение по проекта има чак през 2006 г., когато е направено предпроектно и проектно проучване със средства по програма ИСПА. В края на 2007 г. Агенция “Пътна инфаструктура” (АПИ) обявява начало на строителните работи.
Близо три години по-късно е проведено обществено обсъждане на доклада за ОВОС, който впоследствие е върнат от Министерство на околната среда и водите за доработване и включване на алтернативни варианти за обход на града (източен и западен). Ревизираният доклад минава през ново обществено обсъждане в началото на миналата година.
За тунела под връх „Шипка“
Предвижда се тунелът под „Шипка” да бъде с дължина от 3,2 км. Той ще бъде изграден като част от трасето Русе – Бяла – В. Търново – Габрово – Казанлък – Стара Загора – Димитровград – Хасково – Кърджали – ГКПП Маказа.
Това трасе е важен структурен участък от трансевропейски транспортен коридор № IX, свързващ направлението Финландия и Русия с Гърция през Румъния и България, посочва се в информация на Българска асоциация за геотехническо и тунелно строителство (БАГТС).
Предимствата
Сред най-силните аргументи за необходимостта от това пътно съоръжение е създаването на по-пряка връзка на страните от Североизточна Европа през Румъния и България с пристанищата Александруполис на Бяло море, за връзка между автомагистралите „Хемус”, „Тракия”, „Марица”.
С негова помощ би трябвало да се разгърне потенциалът на Северна България за транзитния трафик. Ще се осигури и връзка между Дунав мост и автомагистралите „Хемус”, „Тракия” и „Марица”.
Тунелът ще осъществи пряка, бърза и удобна връзка между такива големи промишлени и товарообразуващи региони като Русе, В. Търново, Плевен, Ловеч, Севлиево, Габрово от Северна България с Пловдив, Стара Загора, Хасково, Казанлък от Южна България. А завършването на обходния път на Габрово, в чиито проекти е включен като последен етап тунелът, ще извади транзитния трафик извън населеното място със съпътстващото повишаване на пътната безопасност, чистотата на въздуха в населените места и др.
Така ще се облекчи преминаването през най-тежкия участък на Стара планина – прохода „Шипка”, и времепътуването между Северна и Южна България ще се съкрати най-малко с 45 минути, сочи информация, публикувана на сайта на асоциацията.
#