Изложба живопис на Марио Жеков в столичната изложбена зала “Райко Алексиев”
- сряда, май 8, 2013, 16:09
- Община
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
На 9 май от 18.00 ч. в столичната изложбена зала “Райко Алексиев”се открива изложба на старозагорския художник Марио Жеков (1898 – 1955). Тя представя 90 платна и рисунки на мариниста, селекционирани от изкуствоведа доц.д-р Марин Добрев – директор на старозагорската художествена галерия, познавач и основен инициатор за популяризирането на неговото творчество.
Творбите са собственост на Градската художествена галерия в Стара Загора, Националната художествена галерия, художествените галерии в София, Бургас, Сливен, Казанлък, Добрич, Русе и частни колекции, някои от които се показват за първи път. Те съдържат сюжети от Цариград, Париж, Монте Карло, Дубровник, Кавала и българското Черноморие и обхващат периода от 20-те години на миналия век до смъртта на Марио Жеков през 1955 година. Най-много – 20, са платната от галерията в Стара Загора.
Изложбата може да бъде видяна до 27 май.
Старозагорската галерия подготвя издаването на монография на художника. Тази година се навършват 115 години от рождението му.
* * *
Марио Жеков (Марин Тодоров Жеков) е един от най-значимите български маринисти, влюбен в деликатното докосване на водата до брега, в трептенето, породено от играта на светлината и сянката. Неговото творчество е резултат от стремежа към спокойствието и хармонията, характерен за българските пейзажисти, рисуващи в периода между двете световни войни.
Художникът е роден в Стара Загора на 16 октомври 1898 година. Учи с прекъсвания в Държавното художествено индустриално училище в София и Парижкото рисувално училище. Пейзажите от пътуването му от Цариград през 1921 година са най-ранните убедителни свидетелства за неговия талант. В тях се наблюдава разнообразие на пластични похвати, което ще съпътства цялото му творчество. През 30-те и началото на 40-те години Марио Жеков достига върховете на творческата си зрялост. Това е време на пътуване из френското крайбрежие, Балчик и Варна, Несебър и Созопол, Беломорието и Охрид. Особено продуктивна за него е 1937 година, преживяна в Дубровник. Популярността на тези пейзажи и възторзите на хърватската публика водят до самостоятелни изложби в Прага, Будапеща и Букурещ.
Социалните размествания след Втората световна война маргинализират художниците пейзажисти. Марио Жеков се препитава от рекламни брошури за българското Черноморие. Умира от левкемия на 3 август 1955 година в София..