Директорът на библиотека „Родина” в Стара Загора Слава Драганова: Библиотеката вече не е склад за книги; Интервю за поетичния конкурс “Веселин Ханчев”

STZAGORA.NET

Слава Драганова

В днешно време библиотеката вече не е склад за книги. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” директорът на библиотека „Родина” в Стара Загора Слава Драганова.

„Библиотеката може да се ползва за информация не само на място, но и от домашния компютър, от служебния компютър. Нашият сайт е разработен като портал на Стара Загора – в него има много информация, много наши бази данни, както и линкове към чужди бази”, посочи Драганова.

Библиотека „Родина” има електронен каталог на почти всичко, което получава като документи, книги, периодични издания от 1995 г. насам.

„Целта ни е да работим с децата, да ги привличаме към четенето и книгата, да ги привличаме в библиотеките, да стимулираме желанието им четат, защото нечетящият човек не влиза в опера, в театър, в галерия, в музей. Четенето се възпитава. Тъй като родителите нямат време, много малко родители възпитават четенето при децата си, това е ролята според мен в днешно време. Ние сме длъжници на децата си”, каза още Драганова.

От 2006 г. библиотеката провежда 24-часов маратон на четенето всяка година на 23 април – Световния ден на книгата и авторското право. Чете се във всички училища и детски градини на Стара Загора, в културните институции, в неправителствени организации, във фирми, в банки и други места.

„Годишно се чете на не по-малко от 80 сцени. Участват между 4000 и 6000 четци, като щафетата се предава от 7.00 часа сутрин до 7.00 часа на следващия ден. В рамките на деня на открито се прави хепънинг с книга, канят се автори – столични или от страната. В последните години маратонът прерасна в общински и се включват много села от Старозагорска община, посочи Слава Драганова. Разработена е и програма „Открий света на знанието с библиотеката – Чета, Знам, Мога!”, която да възпитава в четене децата през лятото.

Златина ДИМИТРОВА

* * *
Слава Драганова: Конкурсът „Веселин Ханчев” защитава поетичната слава на Стара Загора

Слава Драганова, директор на библиотека „Родина” в Стара Загора, пред Агенция „Фокус” за поетичния конкурс „Веселин Ханчев”, който се организира от Община Стара Загора, библиотека „Родина” и къща-музей „Гео Милев”.

Фокус: Госпожо Драганова, каква е историята на поетичния конкурс „Веселин Ханчев”? Какво подпомага продължителното му съществуване?
Слава Драганова: Конкурсът съществува от 1984 г. и през годините статутът му се е менил. В началото е бил не само за поезия, но и за проза, като впоследствие остава само за поезия. Библиотека „Родина” го пое от 2004 г. Дотогава се организираше от общината и от клуб „Отворено общество” в Стара Загора, а преди 1989 г. конкурсът се организираше от окръжния съвет за култура. Съорганизаторите се менят през годините. Ако не се лъжа, това е най-старият конкурс. Тази година е 35-ото му издание. Общината винаги е подкрепяла този конкурс. Стара Загора все пак се слави като град на поетите. Това е една от малкото инициативи, които са преживели всички превратности на времето в града. Този конкурс е едно достойно събитие, което защитава поетичната слава на Стара Загора с подкрепата на общината и с подкрепата на културните индустрии, с подкрепата на старозагорските автори – поети, съвременници. Достатъчно е да спомена имената на хората, които са го журирали, които са спечелили конкурса, за да се разбере, че през годините конкурсът е бил трамплин за много съвременни наши млади, и не само, поети. Това са Елин Рахнев, Крум Филипов, Мария Донева, Стоил Рошкев, Десислава Неделчева, Николай Атанасов, през последните години – Яница Радева, Мария Македонска, Камелия Спасова, Иван Ланджев. Общината финансира конкурса. Без средства няма инициатива в днешно време, която би могла да се проведе и въпреки кризата, въпреки различните възможности, през годините са се намирали средства конкурсът да се поддържа. Поддържа се поетичният дух на града и неговата литературна слава.
Конкурсът е за млади автори без издадена стихосбирка до конкурсната година. Първото място е статуетката „Златното яйце” и отпечатване на дебютна стихосбирка с подкрепата на Община Стара Загора. Спечелването на първото място е гаранция за издаване на стихосбирка. През последните издания се дава първа, втора и трета награда и се отличават с грамоти за участие 10 млади поети.
Журито на конкурса се избира с консенсус – Общината, библиотека „Родина” и къща-музей „Гео Милев”. През последните години решихме, че конкурсът трябва да се журира от млади хора, които са постигнали ниво и са утвърдени на поетичната сцена на България. Особено през последните три години – лауреати на „Златното яйце” от предходни години стават жури. През цялата история на конкурса в жури са били Михаил Берберов, Екатерина Йосифова, Найден Вълчев, Рашко Стойкев, Иван Теофилов, Георги Господинов, Силвия Чолева, Ани Илков, Кристин Димитрова, Петър Чухов, Константин Павлов и други. От младите поети, печелили „Златното яйце” и дебютна стихосбирка след 2000 г. – Дана Белева, Яница Радева, Мария Калинова, Камелия Спасова и други.
Фокус: След награждаването има поетическа работилница. Как протича тя и кой може да участва в нея?
Слава Драганова: Тя вече е традиция. Модерира се от журито. На тази поетическа работилница се водят разговори, дават се съвети. На нея не присъстват само наградените, а са поканени всички участници в конкурса и ако има неудовлетворени от участието си в конкурса, получават отговори на въпроса си защо не са класирани. Поетическата работилница представлява уъркшоп. Втората му част е писане по натура, по ключови думи. В къщата-музей „Гео Милев” се провежда винаги. Спомням си, преди две години долу в битовата стая на къщата е поставен портрет на Гео Милев, има закачалка за дрехи, а изкуственото око на Гео Милев е експонат в постоянната експозиция на музея. Задачата беше да напишат в рамките на определено време стихотворение, в което да са включени думите „закачалка”, „портрета на Гео” и „окото на Гео”. Всяка година е различно. Два пъти сме правили писане по натура, пак като уъркшоп. Преди четири години издадохме книжка – „4×4” се казваше. Определяме четири емблематични обекти за Стара Загора, които младите поети посещават. Там им се изнася беседа и се запознават и с историята на съответното място. В рамките на определено време трябва да сътворят текст. След това тези стихотворения, които са написали на тази открита мобилна поетическа работилница, се четоха на творческата работилница в съботния ден, обсъждаха се от всички участници и се издаде книга. През 2010 г. също правихме такъв уъркшоп, но не намерихме средства да издадем книгата и остана само в електронен вариант на сайта на конкурса „Ханчев”, който се поддържа от нашата библиотека.
Фокус: В какви други културни инициативи участва библиотека „Родина”?
Слава Драганова: Инициатива на библиотеката е от 2006 г. да провеждаме 24-часов маратон на четенето всяка година на 23 април – Световния ден на книгата и авторското право. Чете се във всички училища и детски градини на Стара Загора, в културните институции, в неправителствени организации, във фирми, в банки, чело се е на Аязмото, на гарата – на всевъзможни места. Годишно се чете на не по-малко от 80 сцени. Участват между 4000 и 6000 четци, като щафетата се предава от 7.00 часа сутрин до 7.00 часа на следващия ден. В рамките на деня на открито се прави хепънинг с книга, канят се автори – столични или от страната. Задължително един автор е за деца и един – за възрастни. В последните години маратонът прерасна в общински и се включват много села от Старозагорска община. За децата специално имаме разработена програма „Открий света на знанието с библиотеката – Чета, Знам, Мога!”. Това е лято в библиотеката през ваканциите на децата. По тази програма всеки ден се случва нещо в детския отдел. В рамките на сайта си имаме и детски сайт, който отразява доста пълно живота в детския отдел. Имаме специално създаден и детски клуб „Приятели на книгата”, който се разпространи и в училищата, с които работим, а и с училища в по-отдалечени краища на града. В Стара Загора има над 40 учебни заведения. Не бихме могли с всички да работим, но този почин „Приятели на книгата” се пое от доста учебни заведения. Това са може би двете инициативи с най-голямо значение. Целта ни е да работим с децата, да ги привличаме към четенето и книгата, да ги привличаме в библиотеките, да стимулираме желанието им да отворят книжка и да четат, защото нечетящият човек не влиза в опера, в театър, в галерия, в музей. Четенето се възпитава. Тъй като родителите нямат време, много малко родители възпитават четенето при децата си, това е ролята според мен в днешно време. Ние сме длъжници на децата си.
Фокус: Каква е посещаемостта на библиотеката и има ли интерес към нея?
Слава Драганова: В днешно време библиотеката вече не е склад за книги. Библиотека „Родина” е една библиотека „без цени” първо, защото имаме от почти десет години сайт с електронен каталог на всичко, което получаваме като документи, книги, периодични издания от 1995 г. насам – е качено в електронен каталог. Библиотеката може да се ползва за информация не само на място, но и от домашния компютър, от служебния компютър. Нашият сайт е разработен като портал на Стара Загора – в него има много информация, много наши бази данни, както и линкове към чужди бази. В момента даже разработваме нова версия на сайта и актуализираме всички рубрики в него. В нашия сайт може да се чете поезията на старозагорски поети, защото имаме рубрика “Дигитална Стара Загора”. Това е дигитална библиотека, в която публикуваме пълнотекстово стихосбирките на утвърдени старозагорски автори. Ако в библиотеката стихосбирките на Иван Груев, Стойчо Стойчев, Мая Дългъчева ще се потърсят няколко пъти в годината, влезте в електронната библиотека, за да видите каква посещаемост имат в интернет. Новото при нас е, че започнахме да дигитализираме писменото културно наследство на Стара Загора. Нашата библиотека е създадена преди 150 години и ние сме наследници на първата обществена библиотека в Стара Загора – читалищната библиотека. Имаме много богато краезнание с книги и периодични издания, издавани до 50-те години на 20-ти век. И съобразявайки се със Закона за авторското право, започнахме да цифровизираме това писмено богатство и от 2011 година и имаме вече представени пълнотекстови източници в „Европеана”. Те са достъпни не само чрез каталога и сайта на библиотеката, но и чрез европейската дигитална библиотека. Затова спокойно мога да нарека библиотека „Родина” „библиотека без цени”. Това увеличава посещаемостта на нейните ресурси.
Фокус: Какви са проблемите, които среща библиотеката в работата си?
Слава Драганова: Недостатъчната ни материална база. Нашите фондове са пръснати из града поради недостатъчно книгохранилища в централната библиотека. Ние сме филиална система – осен нея имаме пет филиала в кварталите в Стара Загора. Това не са сгради и помещения за библиотечни цели. Те са пригаждани и са крайно недостатъчни и неуютни. Специално централната библиотека чрез работа по проекти в огромна степен сме я модернизирали. Ние сме първата културна институция в града, а мога да твърдя, че сме и първата библиотека в страната, пригодена за хора с увреждания. От 2002 година имаме рампа за инвалиди, текстилни настилки за слепи, автоматична входна врата, достъпни сервизни помещения и дворно пространство. Пак по спечелени проекти имаме софтуер за незрящи. До момента библиотеката е осъществила успешно 20 проекта. Голяма част от тях са финансирани от външни донори, чрез проекти, финансирани от ПРООН, от Държавен департамент на САЩ, от посолството на САЩ в България, от Британски съвет в България. Към момента разработваме проект като партньори на полска библиотека за участие в програма „Култура” на Европейския съвет. Проектът е на тема „Книгата е наш приятел” и трябва да бъде предаден в Брюксел на 7 ноември. Кандидатстваща страна е Полша, а партньорски библиотеки сме ние от България, библиотеки от Бриндизи, Италия и от Хърватия.
Друг проблем на всички библиотеки е много ниското заплащане на библиотекарите. След трикратното увеличение на минималната работна заплата, защото вече е прието увеличението от 1 януари в размер на 310 лв., заплатите на библиотечните специалисти почти се изравняват с тях.

Златина ДИМИТРОВА
*enl

социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн