Лекуван в Спасителния център на “Зелени Балкани” орел зимува в делтата на Нил

STZAGORA.NET
Ето какво се случва с освободените от Спасителният център на Зелени Балкани птици по проект „Опазване на световнозастрашени и редки за България птици”, финансиран по програмата “М-Тел Еко Грант” на М-Тел.

Както съобщихме по-рано, белоопашатият мишелов Тео и бухалът Ашкан, за наше голямо съжаление, бяха намерени мъртви, а все още нямаме никакви данни от предавателя на орела змияр Змиюн, и за съжаление не можем да предположим какво се случва с него.

Не така стоят нещата при малкия креслив орел Креа, обаче, който освободихме в началото на септември, в района на защитена местност Злато поле. Креа живя близо две години в Спасителния център, докато й израснат нови пера на опашката. И до днес тя все още обитава района на освобождаването си. Отчитайки данните от предавателя за поведението на птицата, вероятно Креа не се е адаптирал до степен, която да й позволи да предприеме миграция. Въпреки това поведението на орлицата повече от 40 дни след освобождаването й ни убеждава, че Креа успява да се справя с живота в дивата природа. Надяваме се впоследствие да събере достатъчно сили, за да посрещне студената зима на юг.

Друг наш пациент – малкият креслив орел Борил, който освободихме в района на Източните Родопи края на юли, от начало задълго се задържа в близост до град Стралджа. След наблюдение на мястото от екип на Зелени Балкани то бе идентифицирано като предмиграционно струпване на десетки малки кресливи орли.

Интересното е, че Борил си има предистория. Постъпвайки в Центъра в началото на юни, той беше маркиран с пръстен от Литва. Явно изтощен от прелета, той бе изключително слаб.

И така на 13 септември, близо месец и половина след освобождаването му, започна голямата есенна миграция на младия малък креслив орел, която го отведе до Кайро.

При дългото си пътешествие Борил първо прекоси Босфора, после централната част на Турция, заобиколи Средиземно море от изток, и в момента се намира в делтата на река Нил в Египет, Африка. За близо 30 дни миграция орелът измина над 2393 км. По пътя си Борил оставаше за по няколко дни в районите на Турция и Суецкия канал, както и в момента в делтата на Нил. Места, в които считаме, че възстановява силите си от дългия път, и си набавя храна, за да продължи нататък. Средната скорост на орела при активното му придвижване е между 40-50 км/ч, а средната надморска височина на пътя му е 450 м.

С интерес очакваме новини от Борил, както и новите изненади, които ще ни поднесе.

Във връзка с дейностите по проекта през този месец ще освободим още три птици. Новите герои на нашите бъдещи разкази са два бухала, лекувани в Спасителния център, намиращи се вече в адаптационна волиера в природен парк “Българка”, и розовият пеликан Ружа, герой в кампанията на Спасителния център Помощ от приятел.

Очаквайте скоро новини от тях!

Христина КЛИСУРОВА
*enl

бутон за социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн