Приключват два международни доброволчески проекта на Центъра за европейски инициативи в Стара Загора
- вторник, август 14, 2012, 17:19
- Стара Загора
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Четирима доброволци от Германия, Гърция, Естония и Украйна работиха с над 300 деца и младежи в селата Дълбоки и Хрищени, както и в училища и детски градини в Стара Загора, в рамките на приключващите два международни доброволчески проекти на Центъра за европейски инициативи (ЦЕИ). Основна цел на проектите е насърчаване равнопоставеността и толерантното отношение към различията. Проектите използват новаторската методология на форум театъра, с която старозагорската организация работи от почти пет години.
„Забелязахме, че българските младежи не са склонни да импровизират. Те са готови да следват правилата, но не и да изразяват собствено мнение. Това направи задачата ни особено трудна” – сподели Марина Майер от Германия. С помощта на ученици от ГПЧЕ „Ромен Ролан” чуждестранните доброволци учредиха клуб по форум театър, където сами подготвиха две театрални пиеси – едната за превенция на компютърната зависимост, а другата – за ефективната комуникация между деца и родители. Пиесите бяха представени пред шестокласници от старозагорското Второ основно училище.
„И в България, както и в родината ми, доброволческият труд не е много популярен. Хората често ме питат: „Защо правиш това?” и не разбират как някой може да работи без заплащане. Аз съм щастлива, че прекарах 9 месеца в България и изпитвам голямо удовлетворение от работата си с децата” – сподели 22-годишната украинка Катерина Таранец. Тя, заедно с Кристи Викман от Естония, работиха в училищата в селата Дълбоки и Хрищени, където учат само деца от ромския етнос. По инициатива на доброволките децата направиха акция по почистване на градинките, засадиха цветя, подвързаха старите книги в училищната библиотека и започнаха да учат английски език.
14 местни институции подкрепиха усилията на Центъра за европейски инициативи да насърчи креативността и заниманията по изкуство в противовес на училищната агресия и социалната изолация. В проекта бяха включени още улични концерти, занимателни викторини и младежки лагери за популяризиране на доброволчеството.
Проектите на ЦЕИ са финансирани от програма „Младежта в действие”. Организацията е акредитирана като посрещаща и изпращаща доброволци в рамките на Европейската доброволческа служба. От Центъра за европейски инициативи канят всички български младежи, желаещи да бъдат доброволци в чужбина, да се възползват от безплатните услуги на организацията. Европейската програма покрива всички разходи на доброволците по време на тяхната служба зад граница, като им осигурява квартира, джобни пари и безплатно чуждоезиково обучение.
Нови проекти на Центъра за европейски инициативи
ЖИВОТ ИЗВЪН КЛЕТКАТА
Финансираща програма: Младежта в действие, дейност 2: Европейска доброволческа служба
Времетраене на проекта: 1 юли 2012–30 юни 2013 г.
Място на изпълнение: Стара Загора, България и регион Ирпин, Украйна
Участват доброволци от България, Испания, Франция и Украйна
Резюме на проекта:
Проектът е израз на общите усилия на участващите организации да противодействат на социалната изолация на младите хора (с фокус върху жените) от селски и икономически изостанали райони. Координиращата организация от България играе ролята на посрещаща като приема 3 доброволци – по 1 от Испания, Франция и Украйна, а също и на изпращаща – 1 доброволец в Украйна.
Доброволците ще прилагат подхода форум-театър за стимулиране на личната изява и социалната активност на младежите. Преките задачи на доброволците ще бъдат: организиране на клубове по форум театър, изготвянето на форум пиеси с участието на местните младежи (общо най-малко 600 човека ще участват пряко в тези дейности), дебати и работилници по интереси с помощта на местни партньори – училища, младежки клубове, читалища и библиотеки.
Доброволците ще преминат през специализирано обучение по подхода форум-театър и ще бъдат подпомогнати от опитни експерти в своята работа. За доброволците ще бъдат организирани и безплатни курсове по местните езици (български и украински). Други важни елементи от проекта са инициативи (дискусионни уъркшопове, информационни дни) за популяризиране на доброволчеството сред младите хора, както и тематични прояви (кулинарни изложения, работилници за сувенири) за взаимно опознаване на различните култури.
ИСКАМ ДА ЖИВЕЯ НА СЕЛО
Финансираща програма: Национална програма за младежта (финансира се от държавния бюджет на Република България)
Времетраене на проекта: 1 октомври 2012 – 31 март 2013 г.
Място на изпълнение: с. Дълбоки, община Стара Загора и с. Тулово, община Мъглиж
Резюме на проекта:
ИСКАМ ДА ЖИВЕЯ НА СЕЛО е проект, фокусиран върху целеви район, където до момента не са реализирани никакви инициативи, насърчаващи младежкото участие и гражданската активност – т.е. проектът кореспондира с разбирането, заложено в Националната стратегия за младежта, че гражданското участие трябва да е достъпно за всички млади хора. Нещо повече, избрахме точно това заглавие за проекта, за да привлечем общественото внимание към ресурсите на малките населени места.
Преки участници в дейностите ще бъдат общо 160 младежи от двете села. 16 от тях ще бъдат включени във фокус група и ще бъдат обучени да инициират местни младежки кампании като използват иновативни методи за насърчаване на младежката активност и партньорството с местната власт. Косвени ползватели на резултатите от проекта ще бъдат още най-малко 500 млади хора от възрастовата група от 15 до 29 години.
В рамките на проекта със съдействието на кметствата и училищата в двете села, ще бъдат проведени общо 6 дискусионни форума по методите на форум театъра. Ще бъде дадена гласност на проблемите на младите хора на село, а местната власт ще бъде стимулирана да прилага новаторски подходи за насърчаване на младежката активност.
Повече за методологията на форум-театъра:
Форум-театър или театър на репресираните в исторически план се появява в Латинска Америка в началото на миналия век като реакция на етническите и политическите репресии. Макар че в днешна Европа този вид репресии не съществуват, не се е изгубила потребността от публична изява на неравнопоставените социални групи. Такава социална група са и младите хора на село заради високия ръст на младежката безработица, ограничения достъп до информационни и други видове услуги, ограничения избор по отношение получаването на качествено образование и възможности за трудова реализация и т.н.
Форум-театърът не е универсална рецепта и не предлага каталог от вече намерени решения на проблемите. Той представлява непрекъснато изследване на проблемите в зависимост от спецификите на различните социални групи. Методът не работи с класификация „правилно” или „неправилно” – той позволява на всеки участник посредством самонаблюдение и в зависимост от своята гледна точка, стъпка по стъпка да извърви пътя към промяна на общоприетите модели на мислене и обществено поведение. Основна отлика от „класическия” театър е възможността на всеки зрител да се превърне в участник, като стъпи на сцената и промени сценария в зависимост от своето субективно отношение към определен проблем. Това позволява да се правят многопосочни анализи:
* за значимите различия в крайния резултат на базата на „малки” промени в сценария – т.е. участието на всеки е значимо и има своето основание.
* за промени в личностната нагласа – участниците ще се научат да преодоляват собствените си страхове и предразсъдъци (от това, че ще бъдат неразбрани или, че няма кой да ги чуе).
* за стимулиране на толерантността към различното мнение и различните потребности от страна на околните, за промененото мислене и за възможностите на всеки участник лично да експериментира с предложените от него промени.
*