Довечера в ДТ “Гео Милев” е премиерата на “Само за жени” по Дарио Фо, постановка на проф.Андрей Аврамов
- четвъртък, февруари 9, 2012, 15:42
- Стара Загора
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
“Във времена на бедствия и кризи за театър се говори малко трудно, но Стара Загора за разлика от повечето извънстолични театри няма да отложи премиерата на новата постановка на проф.Андрей Аврамов “Само за жени”. Тя е създадена по пет едноактни пиеси и монолози от Дарио Фо и съпругата му Франка Раме и е натоварена с много очаквания от публиката. Надявам се, че тази вечер залата ще бъде пълна!”
С тези думи директорът на ДТ “Гео Милев” Ивелин Керанов откри днес срещата с медиите, на която новото заглавие в афиша на старозагорския театър бе представено лично от режисьора му. В ролите са Елена Азалова, Светла Тодорова, Галя Александрова, Ивелина Колева, Христофор Недков, Иван Калошев и Стефан Борисов. Художник е Теодора Лазарова, музиката е на Любомир Денев, а музикален ръководител е Весела Делчева.
“Тази комедия се появява в дни на трагедии, но такъв е животът – смехът и сълзите вървят ръка за ръка – отбеляза проф.Аврамов. – Тя е продължение на интереса на театъра към големия италиански драматург, режисьор, актьор, сценограф, публицист и общественик Дарио Фо, носител на Нобелова награда за литература, след като преди две години направихме със същия екип “Марихуаната на мама”, която още се играе. Той успява да съчетае силата на смеха със силата на острото сатирично жило.
Както личи от заглавието, проблематиката е насочена към съвременната жена и това не е направено само за да се смеем, а и за да ни заболи. Както казва самият Дарио Фо, ние искаме да накараме публиката да се смее, докато настръхне. Защото винаги в неговата драматургия смехът е само средство, а не самоцел. Това именно лично мен като режисьор ме привлича в неговото творчество и през годините съм поставил 9 негови пиеси и дай Боже да е жив и здрав, за да има и още.
Независимо кога са писани текстовете на Дарио Фо, те са живи и привличат огромен интерес и огромна маса от публика. Има случаи, когато самият той прави моноспектакли на стадион – един човек с 20 000 зрители. Можете да си представите какво въздействие има този гениален драматург, актьор и главно импровизатор.
Репертоарната политика на старозагорския театър, към който съм пристрастен не само като творец, а и като потомък на патрона му Гео Милев, е свързана не само със забавлението, но и със сериозна социална мисия. Така и в “Само за жени” темите, които са застъпени, никак не са лековати и повърхностни. Обаче те са реализирани със средтвата на смеха. Тази амалгама, която включва и шоу, и драма, изисква добра професионална актьорска подготовка, а такава в състава на старозагорския театър съществува и аз с радост винаги съм идвал да работя тук. Този театър заслужава да бъде подкрепен в усилието си да запази своята самобитност и творческо лице в период на тотална криза, и главно криза в културните ценности.
Актьорите в постановката играят по няколко роли, но това не е поради липса на състав в театъра, а изискване на самата драматургия. В спектакъла има песни, има смях, има шоу. Има и проблеми. Това са проблемите на съвременната жена, тръгвайки от домашното насилие, през криворазбраното разкрасяване със средствата на пластичната хирургия и имплантите, самотата – до степен едва ли не на затворник, опасностите пред нея – колкото по-привлекателна и красива е една жена, толкова са по-големи опасностите пред нея – тя е обект на посегателства, на изнасилвания, на блудства и тем подобни. По един парадоксален начин в спектакъла се засягат и тези теми.
През годините двойката Дарио Фо и Франка Раме са създали телевизионно предаване “Да поговорим за жените”. Там именно се появяват някои от тези едноактни пиеси и монолози, които впоследствие биват издавани и като книги. Всички те са любопитни и като социална картина на съвременното общество, засягащо нежната половина на човечеството.
Може би е интересно да се знае, че и самата Франка Раме е била обект на отвличане от неофашисти, изнасилване и измъчване и вместо тя да се затвори и да прикрие този инцидент в своя живот, тя го прави достояние на съвременните зрители и главно на жените, за да се предотвратят подобни случаи с тях.
Неслучайно Дарио Фо е недолюбван от официалните власти. Защото той винаги е контра властта, винаги е контра тези недъзи, които изобличава в своето творчество. Може би точно затова събира огромни маси зрители и е толкова популярен.”
-