При стачка “Мини Марица-изток” ще плаща 1 млн. лева неустойки на ден
- неделя, януари 8, 2012, 20:41
- Икономика
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Загубите от нереализирани приходи ежедневно ще са 1.6-1.8 млн. лева
“Няма неизпълнение на споразумението от 12 юли. Нещо повече, там беше заложено увеличение на заплатите с 10%, но ние успяхме да направим средно увеличение с 15%. Поехме един голям риск, защото през лятото нямаше яснота дали резултатите ще бъдат такива, дали ще направим рекорди. Но с общи усилия и благодарение на работещите в Мините, успяхме да направим този рекорд от съществуването на дружеството”, заяви на пресконференция изп. директор на “Мини Марица-изток” ЕАД инж.Евгений Стойков.
Двайсет дни след като в най-голямото дружество за открит въгледобив у нас започна да се говори за стачка, всякa от двете страни изложи пред медиите становищата си.
Според ръководството са изпълнени всички изисквания по Колективния трудов договор, трудовите възнаграждения се изплащат редовно, в сравнение с 2010 година средната работна заплата се е увеличила от 1350 на 1580 лева. При увеличаването на заплатите през лятото е имало професии, за които то е достигнало до 30 на сто, защото това са хора, които работят в най-трудни условия и са гръбнакът на работата, посочи инж. Стойков. Преди Нова година на всичките 7125 работници и служители са изплатени коледни бонуси в размер на 1350 лева на човек и по 760 лева за отопление.
Изплащането на исканите от синдикатите допълнителни бонуси от 1000 лева на всеки работник и служител ще струва на компанията между 8 и 10 млн. лева, разход, който не е заложен в одобрената от Българския енергиен холдинг бизнес-програма. Ден ефективен протест ще доведе до загуби от нереализирани приходи в размер на 1.6 – 1.8 млн. лева. Ако се стигне до ефективна стачка обаче, четирите топлоцентрали от комплекса – “Брикел”, ТЕЦ “Марица-изток 2″, “Contour Global Марица-изток 3″ и “AES Гълъбово”, могат да потърсят неустойка, която, по предварителни разчети, ще достигне ежедневно 1 млн. лева, защото трябва да се покрие т.нар. “разполагаемост”, която те получават от НЕК. “Надявам се синдикатите да проявят отговорност и да не се стигне до стачка”, подчерта инж. Стойков. Той изрази надежда, че освен икономическите искания, няма друга причина за протест, и увери, че ръководството ще изпълни всички поети задължения по Колективния трудов договор и други споразумения, а където няма конкретни задължения, те могат да се договорят чрез преговори, вместо да се занимава обществото с проблемите.
По-краен в позицията си беше заместник-изпълнителният директор Стефан Танев. “Няма причина за стачка с парични искания. Ние сме единственото ръководство от три години насам, което увеличава заплати. В сравнение с 2010 година доходът е повишен над 220 лева. Иска се дискредитация на ръководството, тъй като ние успяхме за една година да пресечем много кражби на горива и метали. Направихме така, че хората да ходят редовно на работа и пресякохме възможността за кадруване. В последните 10 години са се сменили 4 или 5 ръководства на Мините, а синдикатите са едни и същи. Те имат сметка, колкото повече ръководства се сменят, те стават по-силни, съответно в анархията цъфти работническата аристокрация”, категоричен е той.
Спорният текст по т.3 от Споразумението от 12 юли между страните по колективния трудов договор в “Мини Марица-изток” гласи:
“Средствата за работна заплата се завишават с 10% спрямо средствата за работна заплата, изплатена през първото тримесечие на 2011 година, считано от второто тримесечие. Страните поемат ангажимента през 2011 година относителният дял на персоналните разходи, спрямо приходите да се запази какъвто е бил относителният дял спрямо приходите от предходните години”.
Неколкократните опити за сближаване на позициите се оказаха безрезултатни, затова от ръководството са предложили за посредник в спора отново да бъде привлечена комисия, назначена от директора на Националния институт за помирение и арбитраж.
На 5 януари мениджмънтът е отправил две предложения, които обаче са отхвърлени от синдикатите и до споразумение не се стига. Едното е да бъдат изплатени индивидуални бонуси, но не на всички, а само на работниците, които имат по-голям принос за производствения процес. Второто предложение е да се изплатят допълнителни суми на всички работници и служители, като синдикатите се съгласят на преструктуриране в дружеството. Според инж. Стойков по този начин ще се създадат нови структури и ще се постигне по-голяма гъвкавост и ефективност, но няма да има съкращения.
Не политизираме стачката, исканията ни са финансови, не искаме освобождаването на изп. директор инж. Евгений Стойков, искаме да работим с това ръководство, заяви председателят на фирмената организация на миньорските синдикати към КНСБ в дружеството инж. Валентин Вълчев. По думите му, второто предложение на ръководството, при което синдикатите трябва да приемат преструктурирането, ограничава участието им в изготвянето на план-щатните разписания, което е нарушение на Кодекса на труда.
В края на работния ден на 6 януари синдикатите са внесли в деловодството на “Мини Марица-изток” уведомление за начало на стачните действия, подписано от Стачния комитет. Отсрочката е в рамките на 7 дни и ако до 13 януари не се постигне споразумение, от 14 януари ще започнат безсрочни ефективни стачни действия. Ако ситуацията с производството на електроенергия стане критична, законът предвижда прекратяване на стачката.
“Даваме една седмица срок, за да изясним нещата с ръководството, а не да ни нападат като “зли кучета”. През това време ще направим един час предупредителна стачка. Чакаме да бъдем поканени на разговори с конкретни финансови параметри. Декларираме отговорност”, коментира пред медията ни след брифинга синдикалният лидер на КНСБ в дружеството Валентин Вълчев.