В петък, 6.I.: Честваме Хр.Ботев и Х. Димитър, освещават знамената, хвърлят Светия кръст във водата
- сряда, януари 4, 2012, 21:26
- Стара Загора
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Кметът на Стара Загора Живко Тодоров и председателят на Общински съвет Емил Христов ще участват в общоградския тържествен ритуал за поднасяне на венци и цветя пред бюст паметниците на Христо Ботев и Хаджи Димитър в парк „Митрополит Методий Кусев” на 6 януари 2012 г. от 10.00 ч.
На този ден се навършват 164 години от рождението на Христо Ботев – национален герой, революционер, поет и журналист, оставил трайна следа в предосвобожденската история на България. Роден е на 6 януари 1848 г. в Калофер.
Ритуалът включва почетна рота от старозагорския военен гарнизон, караул, военна духова музика и вечен огън.
* * *
На празника Богоявление, 6 януари, от 11,30 ч. в парк „Езерото” в Стара Загора свещеници от старозагорските храмове ще извършат традиционния Богоявленски водосвет за освещаване на бойните знамена на Втора Тунджанска лека пехотна бригада и ритуала по хвърляне на Светия кръст във водата. Кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров и председателят на Общински съвет Емил Христов ще бъдат гости на празника.
Богоявление (Йордановден) е посветен на кръщението на Исус Христос в река Йордан и е един от най-големите християнски празници, който се отбелязва от православната църква с празничен водосвет. След ритуалното кръщаване на водата свещеникът хвърля кръста, а мъжете се спускат, за да го извадят. Този, който извади кръста, ще бъде здрав и силен през цялата година, отделно е гордостта, че си се преборил с останалите.
За първи път в българската история по инициатива на цар Симеон I се отслужва водосвет на българските бойни знамена на 19 август 917 г. преди битката при река Ахелой (20 август 917). След Освобождението на България, с устройването на Земската войска в Княжество България(17 декември 1879) от 1880 г. ритуалът започва да се извършва всяка година на Богоявление (Йордановден), а не само преди сражение. След прекъсване през 1946 г. със Заповед на министъра на отбраната традицията е възстановена на 6 януари 1993 г.
6 Януари – Йордановден (Богоявление)
На този ден в Община Стара Загора имен ден имат: Йордан, Йордана, Йорданка, Данчо, Дана, Данка, Йонко, Йонка, Божан, Божанa, Божанка, Богомил, Богомила, Божил, Божилка, Божидар, Божидара, Божидарка, Бистра, Бончо, Бонка, Богдана, Богданка
По данни на Дирекция „Гражданско състояние” общо 3 430 жители на общината празнуват името си на този ден. Най-много – 937, са мъжете с име Йордан, 558 дами носят името Йорданка, следващите по многочисленост са с името Божидар – 455, веднага след тях са именниците – Бонка – 314 и Бончо – 203.
Според православния календар празникът Йордановден ознаменува кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в р. Йордан. В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника.
Традиции и обичаи
Този празник има различни имена в различните области на страната, като някои от тях са Кръстовден, Водици или Водокръщи. Празникът е наречен така, защото на този ден всеки, който иска да е здрав през годината се окъпва или поне се измива на реката. С него се слага край на така наречените „Мръсни дни”.
На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуалното хвърляне на кръста. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен. С донесената от църквата свещ се запалва с “нов” огън кандилото в семейния иконостас. От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници, независимо от годишното време.
-