Новото общинско ръководство затяга контрола върху европроектите, ще търси кой е допускал грешки в тях

STZAGORA.NET

Кметът Живко Тодоров (вдясно) и Георги Симеонов, директор на дирекция "Устойчиво развитие и евроинтеграция".

Реална е възможността над 100 милиона лева да влязат в Стара Загора през следващите две години по европейските проекти, върху които работи общината от 2007 г. насам, потвърди пред медиите днес кметът Живко Тодоров. Увереността му в това е укрепнала след срещите, които проведе вчера в столицата в МРРБ и МИЕТ за уточняване на предстоящите задачи по тях.

По проекта за квартал “Железник” (за 8,6 млн. лв.) има подписан договор. Сега общината е изпратила анексите към него, тъй като стойността му е паднала до 7,4 млн. лв. заради по-ниските от първоначално заложените цени. Предстои общината да получи авансово плащане в началото на декември месец. Проектът трябва да бъде приключен до май 2012 г., а отчитането на документите – до юли 2012 г.

По проекта за Регионално депо за битови отпадъци. На първа инстанция беше отхвърлен екодокладът за депото (т.нар. доклад за оценка на въздействието върху околната среда – ОВОС). На 12 декември е насрочено дело във Върховния административен съд, на което ще се разгледа въпросният ОВОС. Съдбата на проекта ще зависи изцяло от това дело.

Общината трябва да предаде проекта за интегриран градски транспорт на Стара Загора до 15 март 2012 г. “Имаме да работим по него заедно с консултанта, затова предвиждаме през следващата седмица, когато заместник-кметовете влязат в общината, да направим среща в МРРБ с консултанта, за да отстраним всички пречки”, каза Живко Тодоров.

Подготвя се интегриран план за градско възстановяване и развитие под ръководството на Георги Симеонов, директор на дирекция “Устойчиво развитие и евроинтеграция”. По него няма проблеми.

В процедура е изграждането на Областния информационен център. Очаква се финансиране за оборудването му от Министерския съвет, а междувременно тече обществена поръчка за него.

Много важен е и проектът за античната част на Стара Загора (за 4,3 млн. лв). Към момента всичко по него е наред. Предстои да се пуснат коректно подготвени тръжни процедури. На 23 ноември предстои сключване на договора, след което може да се премине към получаване на авансово плащане и стартиране на проекта.

Проектът за модернизация на Отделението по лъчелечение при Онкодиспансера (за 6,8 млн. лв.) също върви нормално, няма никакви забележки към него.

Друг важен проект е “Подкрепа за деинституализация на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск”, – 7 жилища за децата от социалните домове в Петрово и Сладък кладенец на стойност 4,924 млн. лв. Той е предаден и се очаква оценяването му. Надеждите са, че няма да има забележки и по него.

По проектите до момента има допуснати грешки в някои процедури. Уточни ги Георги Симеонов:

В проекта за електронна платформа за обмен на добри практики и развитие на регионален туризъм (на стойност 276 350 лв.) обществената поръчка е разделена на две по-малки поръчки по 70 и няколко хиляди лева, въпреки че те касаят изпълнението на едно цяло. Възложена е проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), която констатира разделението на поръчката и провеждането й по наредбата за възлагане на малки поръчки. Най-вероятно МРРБ ще наложи санкция (точният термин е “финансова корекция”) в размер на 25% (69 хиляди лева) от размера на тази обществена поръчка.

В приключилия проект “За децата на Стара Загора – с отговорност и любов” също е била разделена обществената поръчка при възлагането на енергийния одит на сградите. Това е станало в началния етап, когато е бил подготвян проектът. В резултат управляващият орган също е отказал плащане в размер на 89 632 лева.

Аналогичен пропуск е допуснат и в проекта за подобряване на физическата и жизнена среда на кв. “Железник”. Тук също се очаква налагане на финансова корекция, най-вероятно в размер на 119 хиляди лева.

След окончателното приключване на проектите ще има допълнителни проверки и така наречената “верификация на разходите”, преди да се пристъпи към окончателно възстановяване на средствата.

“Имаме амбицията да реализираме всеки един от проектите, без да се допускат нарушения, за да можем да получим цялото финансиране. Но освен да се спечели един проект, сега по-трудното е той да се управлява, да се отчете и да се изпълни коректно. Усилията ни ще бъдат насочени точно към това”, обобщи Живко Тодоров.

Общината ще кандидатства и по други проекти: пред МОСВ за канализация, по фонд “Козлодуй” за ремонт на училища и детски градини, като преди това се направи енергиен одит на сградите. Вбъдеще не бива да се допуска повтарящото се досега нарушение с разделянето на поръчките. “Ще получим подробна информация кой е работил по тези поръчки и каква е причината те да бъдат разделяни, в резултат на което могат да ни наложат финансови санкции. Ще поискаме доклад от тях и ще потърсим съответната отговорност от служителите”, каза кметът. Ще има промяна и в екипите, като новите заместник-кметове ще поемат според ресора си контрола върху съответните европроекти.

През следващите месеци общината ще кандидатства и по познатата в Стара Загора Норвежка програма, която се очаква да стартира в началото на следващата година. Още следващата седмица във връзка с нея ще бъде обявен конкурс за идейни проекти за Музея на религиите и за дигитализация на Неолитните жилища, допълни Живко Тодоров. “Ще се постараем да привлечем вниманието на всички хора от културните среди, които имат визия как да изглеждат двата обекта. Те ще имат възможност да представят пред община Стара Загора идейните си проекти, като за целта ще бъде сформирана комисия с необходимия авторитет и компетенции за оценяването им. Впоследствие на тяхна база ще бъдат разработени и работни проекти, с които ще кандидатстваме, когато бъде отворена Норвежката програма”, каза кметът.
-enl

spodelime


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн