Общината представи победилия идеен проект от конкурса за преоформяне на ул. “Пазарска” и пространството зад Универсалния магазин в Стара Загора
- вторник, януари 14, 2025, 14:52
- Акцент на деня
- Добавете коментар
РАЗПИСАНИЕ - ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>..................................;
ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
Участваха 17 екипа от цял свят, 6 от които български, съобщи на пресконференция зам.-кметът на Община Стара Загора арх. Мартин Паскалев
Ново пространство, доминирано от пешеходците, които да се задържат при комфортни условия в идеалния център на Стара Загора – това е идейната концепция, която трябва да стане факт до края на 2026 г. Това оповести пред журналистите днес зам.-кметът на Община Стара Загора арх. Мартин Паскалев. Заместник-градоначалникът с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“ представи победителя в международния архитектурен конкурс, обявен от Община Стара Загора през август 2024 г. Това е „ПЛЕЙСМЕЙК“ ООД, чиито представители – урбанистът Нурхан Реджеб, възпитаник на Вашингтонския университет в САЩ и арх. Маргита Василева разясниха пред медиите своя идеен проект. В пресконференцията от страна на Община Стара Загора участва още главният архитект арх. Николай Василев.
Конкурсът бе проведен в отговор на търсенето на Община Стара Загора за цялостна концепция за развитие, подобряване и дизайн на градската среда и идейно решение за ул. „Пазарска“ и площадното пространство зад Универсалния магазин, заключени между бул. „Цар Симеон Велики“, бул. „Руски“, ул. „Княз Борис“ и ул. „Кольо Ганчев“.
„Участваха 17 екипа от цял свят, 6 от България, а сред останалите: от Германия, Италия, САЩ, Иран, Русия, Финландия, Сирия, Нидерландия. Журирането се проведе при широки дебати, в сериозна динамика, в него бяха поканени изявени 9-има специалисти от България и чужбина. Сред тях са проф. д-р арх. Орлин Давчев – декан на Архитектурния факултет към УАСГ в София, арх. Ирида Шупо – албанка, завършила в Рим, урбанист-архитектът Фредерико Клер – французин, работил за тамошното Министерство на културата, урбанистът Миглена Герасимова, ландшафтен архитект Младен Танов и др.“, информира зам.-кметът арх. Паскалев.
Проектът победител е бил единодушно избран от журито, с категорична разлика, а журирането се провежда в 3 етапа, с дискусии в рамките на 3 дни, докато се стигне до официалното обявяване на „ПЛЕЙСМЕЙК“ ООД.
„Оттук нататък започва работа по техническия работен проект, като се надявам до есента на 2025 г. ние да имаме готов, одобрен проект, с разрешение за строеж. Отчитаме, разбира се, факта, че попадаме в зона „А“ на археология, което може да доведе до забавяне. Следва процедура по избор на изпълнител за реализацията на проекта, след това ремонтни дейности и мисля, че е реалистично до края на 2026 г. да го видим завършен“, обобщи арх. Мартин Паскалев.
„Идеята ни беше от просто пространство да направим места, в които хората да се задържат“, описа урбанистът Нурхан Реджеб. „Пространството разполага с прекрасно ДНК, мащабът на сградите е малък, изключително оживено е. Пазарът поддържа голям трафик и разнообразие от различни видове посетители. Като недостатък отчетохме, че няма достатъчно места за сядане, за да се прекарва повече време на открито“, отбеляза експертът. „С подходяща грижа и деликатни намеси това пространство ще се превърне в едно още по-приветливо и жизнено място“, назова целта урбанистът.
В идейния проект се залага на съхраняване на представителния облик, като пространството се обогатява с озеленяване, включително дървета (липи), които почти липсват в момента и които ще подобрят микроклимата през горещите летни месеци, характерни за Стара Загора. Новите дървета ще са с 69% повече от досега, +110% ще са вегетативните (пропускливи) почви. Предлагат се 74 нови и разнообразни места за сядане (пейки), които да дадат възможност за припознаване на площада като място за социализация и почивка. „Предлагаме мястото да се използва по-активно за провеждане на различни временни събития като коледни и творчески базари, изложби, артистични събития, прожекции на открито и др., които допълнително да го оживят и наситят с разнообразие от дейности. Пред Музея на религиите създаваме малко площадно пространство, с което да се подобри визуалното възприемане на сградата и връзката ѝ с околното пространство, както и да позволи провеждането на беседи на открито“, описа подробно Нурхан Реджеб.
Ще се използват настилки от естествен гранит, които да кореспондират с облика на централната пешеходна „Цар Симеон Велики“. Различните нива на площада ще се преодолеят с по-плавни форми на стълбите и рампи, с които да се подобри достъпността на средата.
Предвижда се повдигнато пешеходно пресичане на ул. „Цар Иван Шишман“, по-добра организация на паркирането по ул. „Пазарска“ и в паркинга към жилищния блок, за да се създадат повече и непрекъснати пешеходни пространства, включително малък площад с места за сядане източно от сградата на бившето кино. С проекта се предлага нова организация на зареждането на пазара и търговските обекти около него. За уличното платно на ул. „Пазарска“ се предвижда преизползване на гранитни павета, останали от ремонта на ул. „Св. Княз Борис“ и временната намеса на мястото на Стария градски съвет.
Зареждането и доставките на магазините около пазара ще бъдат ограничени в сутрешните и вечерните часове. Ул. „Кольо Ганчев“ се превръща в споделена улица за пешеходно, велосипедно и автомобилно движение. Запазва се подземният паркинг, но той се обогатява с озеленяване, което да подобри естетическото му вписване в средата и да осигури сянка и по-ниски нива на нагряване през горещините. По периферията на паркинга ще се обособят и тъй наречените дъждовни градини, които заедно с пропускливата настилка на самия паркинг да попиват дъждовната вода.
Стойността на проекта ще е между 7 и 9 млн. лева, финансирането ще се търси тепърва, като възможностите са от държавния, общинския бюджет или чрез европейски програми, но след като имаме в ръцете си разрешението за строеж, съобщи още зам.-кметът арх. Мартин Паскалев.