Общинският съвет на Стара Загора прие индексация на такса битови отпадъци за 2025 г.

РАЗПИСАНИЕ - ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>..................................; ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
vode6tasesiq - vtoraАко парламентът приеме принципа „замърсителят плаща“, общината ще го въведе, но засега навсякъде у нас действа солидарният модел и той е в интерес на домакинствата, изтъкна кметът Живко Тодоров

С вот от 29 гласа „за“, 10 „против“ и 9 „въздържал се“ Общинският съвет на Стара Загора прие днес индексация на такса битови отпадъци за 2025 г. Промяната възлиза на около 16% увеличение за хората от областния център Стара Загора или ставката от 1.5 промила вече стана 1.75 промила върху данъчната оценка на недвижимите имоти.

За живеещите в населените места извън общинския център (51 села) увеличението е средно с около 110%.
Гласуването днес се случи след ожесточена размяна на предимно политически аргументи на 21-вото заседание на местния малък парламент.

Определянето на таксата не е лека и лесна тема, нито пък политически въпрос, а е сметки, изчисления и икономика, изтъкна пред съветниците кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров. Той припомни, че до този момент законодателят не е поставил ясна рамка, която да кореспондира с термина „замърсителят плаща“. „Ако не се приеме единна методика в държавата, приета отговорно от парламента и ясно разписана в Закона за местните данъци и такси, а всеки Общински съвет в България въведе своя формула, ще настъпят хаос и огромни проблеми – това е становището и на Националното сдружение на общините“, отбеляза градоначалникът.

В момента бизнесът поема по-голямата част от тежестта на тази такса, но установи ли се принципът „замърсителят плаща“ тази тежест ще падне върху домакинствата и това ще доведе до неминуемо повишаване в пъти на таксата за отделния гражданин.

„За разлика от Община Пловдив или някоя друга сред по-големите общини у нас, Стара Загора има 51 села. Оттам идват проблемите с чистотата, защото камионите трябва да пътуват по 50-60 километра за извозването на отпадъка, а тези села трябва да се обслужват. Това са реалности, с които трябва да се съобразяваме – в голяма степен градът поема в момента чистотата и транспорта на селата и оттам трябва да дотираме, за да съществува услугата“, описа ситуацията кметът. „Солидарният модел може да не е най-перфектният, но е това, което имаме в момента и работи. В момента, в който парламентът измисли друг модел, ние ще го въведем“, каза още Живко Тодоров.

Друг основен проблем е, че домакинствата навсякъде произвеждат все по-голямо количество отпадък с всяка година, което се дължи на подобряване стандарта на живот, на повече използвани опаковки и др.

Такса битови отпадъци в Стара Загора не е повишавана от 10 години. Междувременно заработиха Регионалното съоръжение за управление на отпадъците, което генерира единствено разходи и сепарираща инсталация; повишението на минималната работна заплата е от 310 лв. през 2013 г. до 1077 лв. от 1 януари 2025 г., цените на горивата и на всички останали консумативи и разходи също са несъизмерими с това, което е било преди. Инфлацията също е огромна за времевия период.

За по-голяма яснота в предложението на вносителя са дадени два конкретни примера. За двуетажна монолитна къща от 130 кв. м с двор от 1000 кв. м в с. Хрищени, например, собственикът й досега е заплащал такса битови отпадъци в размер на 43.65 лв. От 2025 г. тази сума ще възлиза на около 96 лв. годишно, които се равняват на 8 лв. месечно за заплащане на услугата. А тя включва сметосъбиране, сметоизвозване, почистване, миене, косене, озеленяване и поддържане на обществените места, както и за зимна поддръжка и за поддръжката на депото.

За идентичен имот в кварталите на Стара Загора се заплаща такса за битови отпадъци от около 180 лв. годишно.

Сред аргументите на вносителя за индексирането на таксата е, че Община Стара Загора дотира в момента с близо 6 млн. лева годишно почистването на града ни и на общината.

Абсолютно единодушно Общинският съвет днес даде съгласието си Община Стара Загора да кандидатства по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. за изпълнението на проект, с който ще се надгради капацитетът и модернизира компостиращата инсталация за разделно събиране на биоразградими отпадъци. Предложението на вносителя Живко Тодоров бе прието с 49 гласа „за“ и без друг различен вот.

„Това е програма, свързана точно с такса битови отпадъци и Стратегията за управление на отпадъци на Община Стара Загора. Бих казал, че през последните 10-11 години са направени доста неща, свързани с управление на отпадъците, които в момента имаме възможността да надграждаме“, мотивира предложението зам.-кметът Радостин Танев.

„Един от приоритетите за нас са биоразградимите отпадъци, а тази програма ще даде възможност от тях и от храните, които в момента влизат в общия битов отпадък, да произвеждаме компост, който ще бъде предоставен на гражданите. Изчисленията показват, че над 10 хил. тона отпадък, който се депонира на депото в с. Ракитница, са такъв тип биоразградими отпадъци. Този проект е поредна стъпка за намаляването на депонирания отпадък и продължаване на стратегията на Община Стара Загора сепарирането на отпадъка да се случва при този, който го генерира“, разясни подробно зам.-кметът Радостин Танев.

Сред значимите точки, приети на сесията на Общинския съвет днес, беше още второто гласуване на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред при използване на превозни средства и общи площи на територията на Община Стара Загора. Съществената промяна е, че максимално допустимата скорост за управление на електрически тротинетки вече е 20 км в час, като по пешеходните зони и велосипедни алеи за споделено ползване ограничението става 5 км в час, а в жилищни зони – 15 км в час.

Днес Общинският съвет на Стара Загора даде съгласието си Общината да участва като партньор по проекта MOBILIZEU – чрез финансиране по Инструмент за междурегионални иновационни инвестиции на ЕС. Основни акценти на проекта са насочени към анализ и приоритизиране на предизвикателства в регионите – включително и на Стара Загора. Проектът е насочен към намирането на малки и средни предприятия, които да предложат решения в няколко тематични области, сред които инфраструктура за мобилност, приложения за мобилност, автономна мобилност и др. Приблизителният бюджет, предвиден за Община Стара Загора, е от 350 хил. евро за целия период от 4 години, като е предвидено съфинансиране в размер на 30%.

Заседанието на Общинския съвет днес започна с мил поздрав към старейшини и общинско ръководство от малките певци и танцьори от Детска градина № 10 „Светлина“.

бутони за споделяне


echo
Copyright © 2025 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн