1321 старозагорки, които носят името на безстрашна светица лекар, празнуват в неделя
- петък, ноември 22, 2024, 17:23
- Община
- Добавете коментар
РАЗПИСАНИЕ - ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>..................................;
ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
В Южна България се вярва, че Св. Екатерина предпазва децата от болести и най-вече от шарката
1321 дами, които живеят в пределите на населените места от община Стара Загора, ще празнуват своя имен ден в неделя, 24 ноември 2024 г. Всички те са кръстени с различни вариации на името на Света великомъченица Екатерина. Това сочи справката от Локална база „Население“, изготвена от експертите на отдел „Гражданско състояние“ в Община Стара Загора.
Християнската светица се е прочула като безстрашна изобличителка на езичеството още на 18 години. Известна е била и като една от най-образованите жени на своето време, изучила лекарската наука. Не могли да я отклонят от Христовата вяра, хвърлили я в тъмница и след дълги страдания я посекли с меч.
241 старозагорки са кръстени дословно на светата великомъченица. Почти толкова – 232, носят леко съкратения вариант на името – Катерина. С умалителното Катя се обръщат към 680 представителки на нежния пол. Името се радва на още две красиви разновидности – Катина (14 старозагорки) и Катрин (65).
Според някои теории, Кина е видоизменена форма на Калина и жените с това име празнуват имен ден на Цветница, но според други е съкращение от (Е)Катерина. 89 дами с името Кина имат настоящ адрес в община Стара Загора.
Името Екатерина се среща в почти всички европейски страни и тези от Латинска Америка. То е от гръцки произход и означава чиста, непорочна, благопристойна. За носителките му се смята, че са амбициозни, общителни и волеви натури, които бързо стават всеобщи любимки и имат много поклонници. Екатерините обичат ярки и красиво оформени подаръци.
В традиционната народна култура денят на Св. Екатерина се почита най-вече в Южна България. Вярва се, че тя предпазва децата от болести, най-вече от шарка. Майките, които имат малки деца, сутринта омесват погача или малко кравайче, което намазват с мед. Погачата се раздава за здраве, а кравайчето се окачва на вратата „за Баба Шарка“.