Над 800 дка борови гори са обработени наземно или по въздух срещу борова процесионка

РАЗПИСАНИЕ - ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>..................................; ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
sre6ta expertisre6ta experti - 1Предстои механично изрязване на къделите от дърветата, в урбанизираните територии вредителят е силно редуциран, но борбата с него продължава

На около 200 декара в парк „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото) беше извършена аерозолна обработка с биологичен агент срещу популацията на борова процесионка. Препаратът беше нанесен чрез дрон в началото на ноември. Други над 600 декара територии бяха наземно обработени. Това стана ясно по време на среща на ресорния зам.-кмет на Община Стара Загора Радостин Танев с директора на Държавно горско стопанство – Стара Загора инж. Иван Чергеланов, д-р Искрен Станилов, директора на Дирекция „Обществен транспорт, чистота, екология и озеленяване“ на Общинска администрация Росица Копривчина, началника на отдел „Екология, озеленяване и гори“ Пламен Йорданов и ръководителя на звено „Озеленяване“ Николай Стоев.

Танев подчерта, че обработката е обхванала боровите дървета в Аязмото, горските масиви край кварталите „Три чучура – север“ и „Дъбрава“, като е обърнато внимание на туристическите маршрути и пешеходните алеи.

От думите му стана ясно, че общинските гори, които са предоставени за управление на ДГС – Стара Загора, също са обработват. Директорът на стопанството бе категоричен, че до този момент няма установено загинало дърво поради този вредител, а мониторингът е постоянен.

„Боровата процесионка няма естествени врагове и борбата с нея – особено както се води само с биологични средства – е много трудна, но всички предприети мерки ще бъдат бариера за разпространение на популацията“, отбеляза Радостин Танев.

Дейностите ще продължават, защото ако спрат, е много възможно да се върнем на изходна позиция, предупреди зам.-кметът. И следващата стъпка ще е отново механично изрязване (премахване) на къделите от дърветата, което е планирано за месец декември тази година.

През май-юни 2025 г. пък предстои ново залагане на феромонни капани. Над 300 броя от тях бяха позиционирани в средата на месец юни 2024 г. на труднодостъпни места в Аязмото и в част от кварталите, в близост до иглолистните дървета на височина от метър и половина до два. Те бяха наблюдавани и периодично почиствани.

https://www.starazagora.bg/bg/novini/s-nad-300-feromonni-kapani-shte-ulavyat-borovata-protsesionka

„Предстои обемно измерване за плътността на популацията на борова процесионка чрез уловените имаго екземпляри от вредителя с феромонни капани“, съобщи д-р Искрен Станилов. Имаго се нарича последната фаза от метаморфозата на насекомите – това е пеперудата или молецът. Обемното измерване ще се извърши в лабораторни условия, предоставени от Тракийския университет. Те предоставят посуда и терен, в което това измерване да се извърши по най-добрия начин, допълни д-р Станилов. Измерването на плътността ще покаже колко възрастни летящи форми има уловени на единица площ в определен район. Това се прави за целите на прогноза и сигнализация за планирането на последващите мерки за борба с процесионката.

От всичко, свършено дотук, ефектът е реален – вредителите са избутани към периферията, категорично бе упоменато по време на срещата.

„Една от основните ни цели през последните две години е да изтласкаме процесионката в териториите, които могат да се пръскат с хеликоптер“, обобщи зам.-кметът Радостин Танев.

На практика това означава, че вредителят ще се наблюдава спорадично вътре в най-големия ни естествен парк, тъй като той не може да се унищожи на 100% с позволени средства. „Целта ни беше да се редуцира до минимум в урбанизираните територии“, допълни зам.-кметът.

сподели ме


echo
Copyright © 2025 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн