Смесен хор “Родина” се завърна от международен фестивал в Дурас, Албания
- вторник, септември 10, 2024, 16:56
- Стара Загора
- Добавете коментар
РАЗПИСАНИЕ - ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>..................................;
ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
ВЕРСИЯ ЗА СМАРТФОНИ >>> Смесен хор „Родина“ при Читалище „Родина-1860“, Стара Загора се завърна от вълнуващо пътуване до град Дурас в Албания, където взе участие в XVIII международен фестивал „DURRES Fest”. Към талантливата група с диригент Добринка Койнова-Бирман се присъединиха и представители на Смесен хор „Петко Стайнов“, гр. Казанлък, както и дами от Дамски камерен хор „Da Capo“.
Фестивалът в крайбрежния град се проведе на централния площад пред Опера „Дурас“ от 3 до 7 септември и беше истински празник на културното многообразие, което най-добре се показва, разбира се, чрез музиката. Организаторите от International Organization of Festivals (IOF) с директор Коста Коскоски предоставиха поле за изява на групи за народни танци, групи за модерни танци, хорове, духови оркестри и други. Всички те показаха своята специфична идентичност, богатството на разнообразните си културни корени и фолклор, като така съхраниха и популяризираха своите традиции и наследство, история и обичаи. Не на последно място се създадоха и много нови приятелства между участниците от Румъния, Естония, Сърбия, България и Албания.
Крайбрежният град Дурас е дом на най-голямото пристанище в Албания и е един от най-древните градове в страната. „Вечният град” на Адриатика има 3000-годишна история, като основаването му датира от 627 г. пр.н.е. Населяван от древни времена от илири и гърци, от римляни, венецианци и османци след това, Дурас е съкровищница на някои от най-старите археологически обекти в Албания. Поради дългата си история, градът естествено е пълен с древни археологически обекти и находки, включително известният амфитеатър на римския император Адриан, чийто капацитет от 15 000 места го прави втория по големина амфитеатър на Балканите.
Хор „Родина“ се представи с репертоар от изпълнения в различни жанрове, включително и народни обработки. Българските хористи получиха най-бурните аплодисменти и заслужено получиха специална грамота и плакет. Извънредно един от организаторите на групата, служител на Читалище Родина, Полина Гънчева се превърна и във водещ на фестивала. Тя се представи блестящо с текст на английски, облечена в българска носия. В свободната част от фестивалната програма хористите бяха и туристи, посетиха и се впечатлиха от местните забележителности – градчето Круя с крепост и музей, в който оставиха прочувствени български слова в книгата с отзиви, Венецианската кула, Амфитеатъра, разбира се известната плажна ивица, като навсякъде огласяха с чудесни български песни и настроение. А вечерите се превръщаха в своеобразни репетиции, които продължаваха с танци и разучаване на местни народни хора. По време на прощалната вечер по инициатива на сърцатата и одухотворена диригентка хористите от различните групи, както и любители, разучиха заедно един джаз канон. Изпълнението се получи изненадващо добре, което обеща и нови попълнения в редиците на Смесен хор „Родина“, който приветства нови членове за предстоящия сезон. От тази година хорът е част от European Association of Folklore Festivals (EAFF), възнамерява да включи в репертоара си още български песни, с които да постигне повече въздействие на международните фестивали, които предстои да посети.
С песен на уста всички участници от Хор „Родина“ си пожелаха още вълнуващи участия зад граница с една единствена цел да прославят Родината.