Зам.-кметът Милена Желева: Любовта на хората е истинската оценка за твореца Ботьо Ботев
- четвъртък, юни 27, 2024, 7:26
- Акцент на деня
- Добавете коментар
РАЗПИСАНИЕ - ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>..................................;
ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
ВЕРСИЯ ЗА СМАРТФОНИ >>> Всяка изложба на старозагорския художник Ботьо Ботев е реално негов духовен автопортрет, определи изкуствоведът проф. Марин Добрев
„Когато започнахме да популяризираме като предстояща изложбата с творби на старозагорския художник Ботьо Ботев в социалните мрежи и медиите, много мои колеги и приятели, срещайки ме, веднага започваха разговор за това и се оказа, че голяма част от тях са негови ученици“. Това посочи тази вечер при откриването на експозицията, озаглавена „Диалози“, зам.-кметът на Община Стара Загора Милена Желева. „Днес тези ученици на Ботьо Ботев са инженери, архитекти, проектанти, художници и най-вече хора, на които той е повлиял с любовта и напътствията си! Когато говорят за него, те са изключително усмихнати. И това е истинската, правдива и искрена оценка – любовта на хората в отговор на това, което творецът им е дал“, изтъкна зам.-кметът.
Изложбата от 40 творби – живопис, акварели, сух пастел и рисунки, е посветена на 70-годишнината от рождението на старозагорския художник Ботьо Ботев (1954-2012). Тя е позиционирана в западната зала на Художествената галерия в Стара Загора и може да бъде разгледана до 21 юли 2024 г.
„За нашето поколение Ботьо беше и си остава носителят на духа на времето, в което ние бяхме младежи, а всяка негова изложба от 5 или от 50 картини е реално духовен автопортрет на Ботьо“, отбеляза изкуствоведът проф. Марин Добрев. „Само в тази изложба има някъде около 5 работи, в които няма как да не разпознаете „Бийтълс“. А ако сте влизали в Пето основно училище, където той прекара години от своята младост с децата, които обичаше, има един от общо 4-те стенописа, от 1995-а година, наречен „Приказен свят“, в който като герои съжителстват странно, но убедително Айнщайн, Чарли Чаплин, Моцарт, „Бийтълс“ като Тримата мускетари, плюс Д’Артанян. А горе в десния ъгъл има групов портрет, сред който е самият Ботьо. И едно хлапе, разгънало лист, на който пише „Шести „Ж“ клас“, разказа още проф. Марин Добрев.
Дъщерята на художника арх. Доротея Ботева-Костова благодари на събралото се множество за уважението и обичта, с които даряват нейния баща, а на екипа на Художествената галерия за милото отношение и старанието, с което са подходили към всеки детайл. Семейството на Ботьо Ботев бе представено и от сина му Милен Ботев. „Всеки, който се е докоснал до баща ми и го е познавал, знае колко светъл, чист, добър и вълшебен човек беше той! С бащина обич съпровождаше по пътя и своите ученици, падаха и ставаха заедно и съм убедена, че, виждайки в какви достойни хора сте се превърнали сега, той е щастлив, че е успял“, възкликна емоционално арх. Доротея Ботева.
От своя страна сърдечна благодарност на семейството на Ботьо Ботев, оказало неоценима подкрепа, изрази директорът на Художествената галерия д-р Катя Тинева-Гюрковска. „Това не е толкова ретроспекция за него, колкото да подберем ключови произведения, показващи основните посоки, в които той е творил и се е развивал. Много от вас са го познавали лично, други могат да се разпознаят върху неговите платна, всяко негово произведение е толкова специфично, че може да се открият личният му почерк и цяла вселена от историята на цивилизацията“, обобщи директорът на галерията.