Рекорд на трасето при жените нареди Маратон Стара Загора 2021 сред най-бързите в Европа

СТАРА ЗАГОРА ДНЕС – STZAGORA.NET
*
Версия за смартфони >>>

IMG_4662IMG_4129В Стара Загора днес бе даден стартът на веригата маратони, обединени под мотото „Бягането като начин на живот“. За шеста поредна година Маратон Стара Загора привлече елитни състезатели и много любители на бягането. Близо 700 бегачи от 17 страни се включиха в надпреварата. Участниците избираха между три дистанции – класическата от 42.195 км, полумаратон 21 км и 10.5 км. Организатори са Община Стара Загора, Министерството на младежта и спорта, Българският олимпийски комитет, Асоциация “Спорт в свободното време”, Спортен клуб по лека атлетика “Берое”, Спортен клуб “Ракета” и БФЛА.

Най-малката участничка в тазгодишното издание на Маратон Стара Загора беше 8-годишната Сарла-Елиса от Испания, която се включи в надпреварата като пробяга разстоянието от 10.5 км. Тя беше заедно с 11- годишния си брат Габриел и майка си. Най-възрастният участник беше в същата дистанция – 70-годишният Васил Николов. Семейство от Украйна – Наталия Семьонович, която миналата година беше първа при жените, и Богдан Семьонович, тази година се състезаваха на полумаратонската дистанция. Сред участниците беше и класиралата се на второ място при жените през 2020 г. на маратонската дистанция Кристина Бохомяхокова от Украйна. В надпреварата се включиха и елитни атлети от Кения, Мароко, Руанда и Бурунди, Уганда, Македония, Албания, Естония, Украйна, САЩ, Испания, Молдова, Гърция, Кипър, Афганистан и Унгария. На различните дистанции стартираха и голяма част от елитните български атлети като Християн Стоянов, Иван Попов, Йоло Николов, Алекс Василев, Стоян Владков, Шабан Мустафа, Сава Тодоров, Маринела Нинева, Девора Аврамова, Лиляна Георгиева и др.

Точно в 9,00 часа на площада пред Община Стара Загора бе даден стартът на класическата дистанция и полумаратона, а десет минути след това стартираха състезателите на 10.5 км. Стартът в класическата дистанция бе даден от Красимира Чахова – зам.-кмет на Стара Загора и Анатоли Илиев – председател на Асоциация „Спорт в свободното време“. Двамата поздравиха участниците, пожелаха им успех и подчертаха всеобщата амбиция Маратон Стара Загора да се разраства и надгражда всяка изминала година. За това говорят все по-добрите резултати, все по-големият интерес и все повечето участници.

Трасето премина по бул. „Цар Симеон Велики“ на изток. След бул.”Патриарх Евтимий” участниците продължиха по северното пътно платно на бул. „Цар Симеон Велики“, по надлез „Наталия“ и по северното пътно платно на бул. „Никола Петков“. Маршрутът продължи до магазин „Метро“, като се използва северното пътно платно на път ІІ-66.

Убедителна победа при жените в класическата дистанция на маратона- 42 км, постигна кенийката Наом Джебет, която пробяга трасето за 2.32.06. Резултатът е сред Топ 15 на европейска земя тази година. Постижението поставя Старозагорския маратон сред петте най-бързи състезания при жените този сезон на континента. Втора се класира българката Христина Козарева с време 2.46.33, а бронзът отиде при Кристина Бохомяхокова от Украйна (2.48.06).

Победата в същата дисциплина при мъжете завоюва Жан Симукека от Руанда, който постигна резултат 2.20.47 часа. Втори се нареди кениецът Джеймс Бармасай (2.24.04), а трети остана сънародникът му Джош Кипруто (2.25.39)

В полумаратона при мъжете най-бърз беше Богдан Семеонович от Украйна (1.05.47), следван от българина Исмаил Сенанджи (1.06.36) и Синаги Рубаята (1.06.40) от Руанда. Първо място в полумаратона при жените спечели Франсин Нийомукунзи (1.13.10) от Бурунди, следвана от Аделин Мусабеъеъзу (1.14.14). Бронзът завоюва Валентина Вертска (1.16.01) от Украйна.

В дистанцията 10.5 км при мъжете победата грабна миналогодишният победител – българинът Християн Стоянов, с резултат 32.38 минути, четиридесет и седем секунди след него финишира Стоян Владков(33.25), трети се нареди Сава Тодоров(33.43). При жените победата също беше на българката и миналогодишна победителка – Лиляна Георгиева, която пробяга разстоянието за 39.45 минути, следвана от Михаела Ботнари от Молдова, която беше минута и седемнадесет секунди по-бавна (41.02), третото място беше за Силвия Георгиева (41.39).

По време на Маратон Стара Загора бяха излъчени и медалистите в Националния шампионат по полумаратон. Първо място грабна Маринела Нинева, която пробяга 21 километра за 1.17.50, след нея се нареди състезателката на “Берое” Стара Загора Девора Аврамова (1.20.50), следвана от Таня Димитрова с време 1.24.02. Златото при мъжете беше завоювано от Исмаил Сенанджи, който реализира личен рекорд с време 1.06.36. Четиридесет и осем секунди по-късно финишира Йоло Николов, а трети се класира Мирослав Спасов (1.09.24).

Всички участници, завършили една от трите дистанции, получиха медали, а призьорите в отделните дисциплини и парични награди. Наградени бяха и ветераните – 45+, в отделните дисциплини.

IMG_4132IMG_4179IMG_4279IMG_4468IMG_4595IMG_4645IMG_4705IMG_4713IMG_4771IMG_4521