Министър Росен Желязков: Шест ключови жп гари по направлението София-Бургас предстои да бъдат модернизирани
- вторник, ноември 27, 2018, 17:01
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
*
С общо 6 млрд. лв. се обновява жп инфраструктурата у нас
*
Общо 6 млрд. лв. до момента се влагат в обновлението на жп инфраструктурата у нас с цел развитието на екологичен, бърз и ефективен транспорт. Това заяви в Стара Загора министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков, като уточни, че някои от проектите са реализирани, други са в процес на реализация. По думите му, не по-малко средства ще бъдат вложени и през следващия програмен период.
Жп гара Стара Загора ще бъде основно реконструрирана по проект, финансиран по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020“ г. от Европейския Съюз, чрез средства осигурени на 85% от Европейския фонд за регионално развитие и 15% от националния бюджет. Реконструкцията на гаров комплекс Стара Загора включва сградите Пост 1, Пост 2 и Приемно здание, като строително-монтажните работи ще се извършват върху терени, собственост на ДП „НКЖИ“.
Проект “Реконструкция на гаров комплекс Стара Загора“, на прогнозна стойност 11 млн.лв., изготвен от Обединение „КИГ – ИПС – ЕКА“ днес бе представен публично в зала „П.Р. Славейков“ в присъствието на кмета Живко Тодоров, общинското ръководство, зам. областния управител Димитър Драчев, представители на ДП НКЖИ, БДЖ, жп гара Стара Загора, браншови организации на строителите и архитектите, общински съветници, медии и граждани.
„Проблемът съществува от години, гарата е в тежко състояние, много оплаквания получаваме. Този ремонт е много наложителен и сме на финалната права с общи усилия да обновим тази емблематична за Стара Загора гара. Да имаме едно добро съоръжение за жителите и гостите на града“, обобщи ситуацията кметът Живко Тодоров, който бе домакин на събитието.
Гаров комплекс Стара Загора е разположен в югозападната част на Стара Загора, между жилищната и промишлената зони. Приемното здание на жп гара Стара Загора е проектирано и строено през 70-те години, влязло е в експлоатация през 1982 г. Сградата е в много лошо конструктивно състояние. Документацията за реализация на проекта е внесена в Агенцията за обществени поръчки. Очаква се до края на пролетта следващата година строително-монтажните дейности да започнат, а целият проект трябва да приключи до края на май 2021 г.
В обхвата на проекта е включен ремонт, възстановяване и модернизация на съществуващата жп инфраструктура, с цел гарантиране на сигурността на пътниците, както и привеждане на гаровия комплекс в съответствие с европейските стандарти в жп транспорта. След реализацията му ще се подобри организацията на обслужването в гарата, както и ще се създат необходимите удобства и комфорт на пътниците. Ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се изградят 4 асансьора и ескалатори, ще се подменят всички инсталации, стенни, подови и таванни покрития, нови фасади и климатизация ще има също. Целият сграден комплекс ще бъде достъпен за хора с намалена подвижност.
Министър Росен Желязков съобщи още, че се очаква реализирането на проекта да внесе комфорт за пътуващите и полващите направлението София –Бургас и преминаващите през гарата. „Целта е да се изградят всички важни гари по това направление. В София са започнати процедурите за гарите Искър, Подуяне, Казичане, в процедура е подписването за изпълнител за гара Карнобат. Жп инфраструктурата се ремонтира и модернизира с огромен финансов ресурс и част от европейската солидарност“, уточни той.
Обновлението на гарите по линията София-Бургас ще приключи до края на 2020 г., а влаковете ще се вижат със 160 км/час, съобщи генералният директор на ДП Национална компания „Железопътна инфраструктура“ Красимир Папукчийски, който взе участие в представянето.
Арх. Петър Киряков, председател на Камарата на архитектите в Стара Загора направи бележки за масивната конструкция на козирката на приемното здание според проекта. Той изказа предложение общината да „ прехвърли собствеността на подлезите на НКЖИ и те също да бъдат ремонтирани по проекта. Арх. Иван Иванов от Съюза на архитектите подчерта важността на пешеходния подлез като начин за лесен достъп до южната промишлена зона.
Председателят на Общинския съвет Таньо Брайков предаде на проектантите желанието на фенклуб “Берое” да бъде използван зеленият цвят в декорацията на гарата. Министър Росен Желязков приветства идеята, за която вече беше информиран.
Зам.-кметът Красимира Чахова направи предложение да бъде обособен туристически център на гарата, с идеята за идващите от Европа туристи, които биха се възползвали от икономичен, бърз и екологичиен транспорт.
Идейният проект подлежи на доработване и довършване, като проектантите заявиха, че ще се съобразят с направените бележки по него.
* * *
Шест ключови гари по едно от най-натоварените железопътни направления в страната – София-Бургас, предстои да бъдат модернизирани. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков, който обяви началото на реализацията на проект „Реконструкция на гаров комплекс Стара Загора“ на обща стойност 11 млн. лв. Средствата ще бъдат използвани и за изцяло нова инженерна инфраструктура със съответните телекомуникации, както и за обновяване на перонното и околното пространство – нещо, което град като Стара Загора заслужава и очаква с нетърпение, каза министърът. Той добави, че в рамките на проекта ще бъде модернизирана и гарата в Нова Загора.
Министър Желязков посочи, че ще бъдат напълно обновени още жп гарите Искър, Казичене, Подуяне и Карнобат.
„Инфраструктурата се модернизира с огромни финансови ресурси, част от европейската солидарност. Само до момента, в програмните периоди, които са реализирани или са в процес на реализация, са вложени в инфраструктура около 6 милиарда лева”, отчете Желязков. По думите на министъра, за следващия програмен период парите няма да бъдат по-малко. Всичко това е с цел развитието в Европа на бърз, екологичен транспорт – такъв, какъвто всъщност е железопътният транспорт, добави той.
По време на представянето на проекта кметът на Стара Загора Живко Тодоров заяви, че реконструкцията на гарата в града е наложителна. „Радвам се, че вече сме на финалната права, за да можем да обновим тази емблематична за Стара Загора сграда и така посетителите на града и неговите жителите да ползваме едно добро съоръжение“, добави той.
Росен Желязков: 86% от строителството на жп отсечката Скутаре-Оризово е напълно изградена
86% от модернизацията на жп отсечката Скутаре-Оризово е завършена. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков по време на инспекцията на проекта. 26-километровият участък между Скутаре и Оризово ще бъде завършен в началото на следващата година, допълни министърът.
Росен Желязков коментира, че през двата програмни периода на оперативната програма са завършени над 70% от строителните дейности по направлението от София до Бургас. “По-голяма част от работата по жп трасето е изпълнена. Остава по-трудната и по-важната задача от гледна точка на пътниците – да бъде подобрен комфортът и да се намали времето за пътуване”, посочи Желязков. По думите му, за да бъде използван рационално целят капацитет на жп линията София-Бургас е необходимо закупуването на нови мотрисни влакове, с което ще се намали времето за пътуване под 4 часа. Според транспортния министър до тогава за клиентите на БДЖ трябва бъдат осигурени по-чисти и по-уютни условия, в рамките на наличния подвижен състав.
По време на проверката министър Росен Желязков беше придружаван от генералния директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ Красимир Папукчийски. Двамата посетиха още жп гарите Белозем и Оризово, които също са обновени в рамките на проекта.
Проект „Рехабилитация на железопътен участък Скутаре-Оризово“, който е част от втората фаза на проект „Рехабилитация на железопътната инфраструктура по жп линията Пловдив-Бургас“ е финансиран от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 – 2020“. Отсечката Скутаре – Оризово е с дължина 26 км и нейната рехабилитация е на стойност 70 млн. лева. Изпълнението на обекта предвижда проектиране, укрепване на земното платно, полагане на нов железен път, изграждане на нова контактната мрежа в участъка Скутаре – Оризово, работи по системи за осигурителна техника и телекомуникации, рехабилитация на технически сгради и приемни здания на жп гарите Маноле и Белозем, както и жп спирка Опълченец.
#