ФОБИ – различният фестивал

STZAGORA.NET
*
В своето 49-то издание от 27 ноември до 8 декември Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора предлага разнообразни събития в духа на най-добрите традиции и доза интригуващи провокации
*
FB event 500 na 262-1Създаден през 1967 година като Декемврийски музикални вечери, преименуваният през 1973 г. Фестивал на оперното и балетното изкуство е първият в България профилиран форум за музикално-сценични изкуства. От 1974 до 1989 г. в неговите рамки се провежда Националният преглед на оперното и балетното изкуство. Обществените промени след  1989 г. и пожарът на оперната сграда през 1991 г. довеждат до три прекъсвания на фестивала през 1990, 2010 и 2013 година. След като през 2017 година беше отбелязана 50-годишнината от неговото създаване, през следващата 2019 година ФОБИ ще изпълни своето 50-то издание. Тазгодишната програма е своеобразна равносметка в богатото жанровото разнообразие, белязало фестивала през годините.

На 27 ноември началото ще постави премиерата на класическия балет  Дон Кихот от Лудвиг Минкус. Постановката е дело на Аршак Галумян – солист и хореограф на Щатсбалет – Берлин, диригент е Ивайло Кринчев, а художник Салваторе Русо. В ролята на Китри участва Анелия Димитрова, а Базил ще бъде Томоки Ишиго. Асистент-хореограф е Красина Павлова – примабалерина на Щатсбалет-Берлин и гордост за своята учителка Силвия Томова, артистичен директор на балета на Старозагорската опера.

На 29 ноември  Оркестърът на държавна опера – Стара Загора ще представи популярния  Концерт за цигулка и оркестър от Лудвиг ван Бетовен и една от сравнително рядко изпълняваните Втора симфония от П. И. Чайковски. Диригентът и цигулар Дмитрий Василиев е първият концертмайстор на ансамбъла “Московски солисти” на Юри Башмет, а от 2015 г. е художествен ръководител на Международния младежки оркестър “Чайковски”. Цигуларката Теодора Късметска – Сороков концертира с Виенския симфоничен оркестър, Виенския камерен оркестър,  „Wiener Concertverein“, Виенска камерна филхармония и др.

На 30 ноември Държавна опера – Пловдив гостува със спектакъла на операта Катерина Измайлова отДмитрий Шостакович. Постановката е на Вера Немирова, реализирала свои проекти във Виенската Щатсопера, Берлин,  Залцбург, Бон, Хамбург, Пекин, Малмьо… В главните роли участватПламен Бейков и Марияна Панова. В основата на произведението е мрачната повест от руския писател Н. С. Лесков „Леди Макбет от Мценска околия“, както е било и първоначално заглавието на операта, преди да изпадне в немилост от Сталин за повече от 20 години. Постановката се фокусира върху насилието и унижението на човека, а композиторът превръща музиката в инструмент на онази сила, която се надсмива над абсурдите и несправедливостта на живота.

На 3 декември ще бъде представен съвременният танцов спектакъл  In-between по музика на М. Рихтер. Неговите автори-хореографи,Ангелина Гаврилова и Филип Милановот компания „Стрийм Денс“ описват обществото като съвкупност от свързани помежду си личности. В продължение на своето съществуване човек общува, опознава, зависи и се отделя от останалите около себе си. Така сам изгражда един кръг от хора, в който се чувства приет и разбран.

На 4 декември Македонска опера и балет – Скопие гостува със Севилският бръснар. Класическото заглавие на Росини ще бъде представено в оригинален прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер. Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена, участвала e в над 30 постановки във Виенската опера, а по-късно режисира мюзикъли и опери в Европа и САЩ. Работила е съвместно със световния филмов режисьор Роман Полански.

На 5 декември предстои реализацията на още един интересен международен проект: Ансамбъл за съвременна музика – Люксембург. Инструментите ще бъдат представени както соло, така и в комбинация с чудесния глас на италианското белканто. Музикантите, които идват от различни точки на света (Япония , Хърватско, Австрия и България), се събират по различни причини в Люксембург, където обединяват енергия, темперамент и традиции, за да създадат музика, изпълнена с емоция и елегантност. Концертът се реализира с любезната подкрепа на Министерството на културата на Люксембург.

pressconf fobi 2018_31.10.1 (17 of 18)На 6 декември Държавна опера – Варна ще представи едно рядко изпълнявано заглавие от оперната класика – Джоконда от Амилкаре Понкиели. Постановката е на Кузман Попов, диригент Григор Паликаров. В главната роля публиката ще види Габриела Георгиева – призната за една от най-добрите последователка на легендарната Гена Димитрова. В основата на либретото на Ариго Бойто е драмата Анжело – «Тиранинът от Падуа» от Виктор Юго. Действието се развива във Венеция през 17-и век. Музикалната драматургия включва ярки масови сцени и конфликти, наситени със страсти и контрасти.

На 7 декември Оркестърът на Държавна опера – Стара Загора под диригенството на Ивайло Кринчев ще представи концерта 150 години след Росини с увертюри, арии и ансамбли от огромното творчество на италианския композитор – все още слабо познати за българската публика. Солисти са: Мила Михова, Емилия Иванова, Петя Петрова, Валери Турманов, Ивайло Джуров, Ивайло Йовчев и др.

Последният ден на фестивалната програма, 8 декември, предлага две събития. В нестандартното пространство на заседателната зала на Общински съвет – Стара Загора е премиерата на Процесът Мерилин Монро – камерна опера от Роланд Баумгартнер, с участието на солисти, хор и оркестър от Държавна опера – Стара Загора. Режисьор е Огнян Драганов. Сюжетът разглежда именуването на улица във Виена с името Мерилин Монро. Група граждани завеждат дело срещу решението на Кметството. Роланд Баумгартнерспециализира при Ленард Бърнстейн и е автор е на музиката към няколко холивудски продукции. ДиригентътАндрия Павлич дирижира спектакли във Виенската Фолкс опер и преподава в консерваторията „Густав Малер“ – Виена.

Финалът на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора ще постави Софийската опера и балет с Лешникотрошачката от П. И. Чайковски. В главните роли участват Катерина Петрова и Цецо Иванов. Постановката на Юрий Григорович е определена от критиката като триумф на руската музика и хореография.

Новост от последните години е и богатата фестивална съпътстваща програма. На 27 ноември  във фоайето на операта е фотографската изложба Рим. Борис Христов -съвместно с музей „Борис Христов“, а на 28 ноември отново на същото място е прожекцията на документалния филм Сбъдването на мечти - документален филм на Елена Драгостинова и Йордан Бойчев, посветен на софийския дом на Борис Христов. На 29 ноември  е премиерата на книгата „Светът на фестивалите” от Любомир Кутин.От 30 ноември до 3 декември е майсторския клас по цигулка на Теодора Късметска – Сороков. На 1 декември е продукцията на оперната студия на Стефка Минева

На 7 и 8 декември е майсторския клас От иновацията до реализацията: Съвременни тенденции и практики в стратегическото управление и предприемачеството в изкуствата” – семинар на проф. д-рЛидия Върбанова – международен консултант по мениджмънт на изкуствата и творческите индустрии.

 

ЦЕНИ НА БИЛЕТИТЕ: От 10 до 20 лева. Отстъпки за учащи и пенсионери – до 30%.

АБОНАМЕНТИ

ОБЩ – 10 събития

90 лв.

ОПЕРА И КОНЦЕРТИ – 7 събития

60 лв.

БАЛЕТ – 3 събития

40 лв.

 

Билетна каса Опера: тел. +359 887 444 360; +359 885 509 829; +359 42 622 431

Понеделник – Петък 10.30-13.30 и 14.30-19.15

Културно-информационен център-областна управа на бул.”Цар Симеон Велики” 108

тел. +359 887 444 360; +359 885 509 829

Понеделник – Петък 10.30-13.30 и 14.30-19:15

info@operasz.bg

ОНЛАЙН:www.operasz.bg

 

Община Стара Загора

Държавна опера – Стара Загора

49. ФЕСТИВАЛ НА ОПЕРНОТО И БАЛЕТНОТО ИЗКУСТВО – СТАРА ЗАГОРА 2018

27.118.12

27.11 19:00Зала Опера

вторник

Държавна опера – Стара Загора

Премиера

ДОН КИХОТ

Балет в две действия от Лудвиг Минкус

Хореография и режисура Аршак Галумян – солист и хореограф на Щатсбалет-Берлин

Диригент Ивайло Кринчев

Художник декори и костюми Салваторе Русо

Асистент-хореограф Красина Павлова – солистка на Щатсбалет-Берлин

Действащи лица и изпълнители:

Дон Кихот – Александър Желев

Китри – Анелия Димитрова

Базил – Томоки Ишиго

Санчо Панса – Калин Любенов

Мерседес – Мартина Префетто

Еспада – Фиорди Лоха

Гамаш – Станко Танев

Циганин – Ивайло Янев

Циганка – Марта Перез

Амур – Рихо Хирано

Повелителница на Дриадите – Нанако Имаи

Двойка приятелки – Харука Суга, Рио Сузуки

Двойка приятели – Ивайло Янев, Фредерико Пинто

Фламенко – Ромина Славова, Фиорди Лоха

Балетът “Дон Кихот” е сред върховите постижения на класическия танц. Солистът и хореограф Аршак Галумян /Arshak Ghalumyan/ е хореограф и премиер солист на Щатсбалет-Берлин. Възпитаник е на  Националното балетно училище в Ереван и училището по балет на Хамбургската опера. Асистент-хореограф е Красина Павлова /Krasina Pavlova/ – примабалерина на Щатсбалет-Берлин и гордост за своята учителка Силвия Томова, артистичен директор на балета на Старозагорската опера.

 

Продължителност 2 часа с един антракт.

Билети: 12, 15, 18, 20 лв.

 

29.1119:00 Зала Опера

четвъртък

Симфоничен оркестър – Пазарджик

БЕТОВЕН И ЧАЙКОВСКИ

Симфоничен концерт

Диригент Дмитрий Василиев

Солист Теодора Сороков

Л.ван Бетовен – Концерт за цигулка и оркестър

П.И.Чайковски – Симфония №2

 

Дмитрий Василиев е роден през 1967 г. в Ленинград. Солистичният му дебют като цигулар е на 6 години в Голямата зала на Ленинградската филхармония. Учи в Специализираното музикално училище към Консерваторията под ръководството на професор А. Кнайфел и в Московската консерватория при проф. Й. Чугавева и А. Мелников. През 1989 г. е концертмайстор на съветско-германския симфоничен оркестър под ръководството на Валерий Гергиев, а през 1990 г. е концертмайстор и на съветско-американския симфоничен оркестър под ръководството на Леонард Слаткин. От 1991 г., все още като студент, е назначен за художествен ръководител на Ансамбъл за солисти от Московската консерватория. В периода 1992 – 1997 г. е първият концертмайстор на ансамбъла “Московски солисти” под Юри Башмет. През 2015 г. е диригент и художествен ръководител на Международния младежки оркестър “Чайковски”.

Теодора Късметска- Сороков е родена през 1977 година в София в семейство на музиканти. От 1994  до 2002 година следва в Университета по музика и сценични изкуства във Виена. През  2002 – 2004 г. продължава обучението си при проф. Минчо Минчев във Висшето училище по Музика и приложни изкуства „Folkwang“ в Есен. Концертира  с Виенския симфоничен оркестър, Виенския камерен оркестър, „Wiener Concertverein“, Виенска камерна филхармония и др. От 2005 година работи в „Tonkünstler Orchester Niederösterreich“ в  групата на първи цигулки. От 2017 г. е в Люксембургския ансамбъл ARS Nova Lux. Професор е по цигулка във Виенската Прайнер консерватория.

 

Продължителност 2 часа с един антракт.

Билети: 10,12,15 лв.

 

30.11 19:00 Зала Опера

петък

Държавна опера – Пловдив

КАТЕРИНА ИЗМАЙЛОВА

Опера в четири действия от Дмитрий Шостакович

Диригент Абзал Мухитдинов

Режисьор Вера Немирова

Пластика Силвия Томова

Сценография и костюми Димана Латева

Диригент на хора Драгомир Йосифов

Концертмайстор Виеслав Новак

Действащи лица и изпълнители:

Борис Тимофеевич Измайлов – Пламен Бейков – гост

Зиновий Борисович Измайлов – Александър Баранов

Катерина Измайлова – Марияна Панова

Сергей – Георги Султанов

Аксиния – Светлана Иванова

Пиян дрипльо – Марк Фаълър

Поп – Евгений Арабаджиев

Полицейски пристав – Владимир Ников

Нихилист – Борис Кучков

Полицай – Борислав Филипов

Стар каторжник – Александър Носиков

Сонетка – Цветанка Ангелова

Каторжница – Станимира Манолова

Сержант – Живко Пейчев

Часовой – Стефан Толумбаджиев

Първи работник –  Димитър Стоянов

Втори работник – Сероп Йозгатлян

Работник от мелницата – Борислав Филипов

Продавач – Цветан Цветков

Метач – Август Методиев

В основата на произведението е мрачната повест от руския писател Н. С. Лесков „Леди Макбет от Мценска околия“, както е било и първоначално заглавието на операта, преди да изпадне в немилост от Сталин за повече от 20 години.  Отегчена от своя груб съпруг, Зиновий, Катерина е уличена в прелюбодейство със Сергей от свекъра си Борис. Той пребива Сергей, но е умъртвен от порция отровни гъби, приготвени от Катерина. С помощта на Сергей, Катерина умъртвява и съпруга си Зиновий. Когато трупът е открит, насред набързо уреденото сватбено тържество на Сергей и Катерина, и двамата са изпратени на заточение в Гулаг. По време на дългото им пътуване, Сергей се люби с красивата Сонетка. Отчаяна от измамата Катерина удушава Сонетка и се самоубива. Шостакович определя операта си като трагико-сатирична, но добавя: „В тези жестоки условия на живот и любовта е такава.” Постановката се фокусира върху насилието и унижението на човека, а композиторът превръща музиката в инструмент на онази сила, която се надсмива над абсурдите и несправедливостта на живота. Вера Немирова е гост-професор в Музикалната Академия „Ханс Айслер” в Берлин и доцент във Виенския университет. Нейни постановки се играят във Виенската Щатсопера, в оперните театри в Залцбург, Бон, Хамбург, Пекин, Малмьо и др.

Изпълнява се на руски език с надписи на български.

Не се препоръчва за лица под 16 години!

Продължителност 3 часа с един антракт.

Билети: 12, 15, 18, 20 лв.
#

споделяне във facebook


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн