Княз Трубецкой и руски историци пристигат на посещение в Стара Загора
- сряда, юни 21, 2017, 22:08
- Община
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
*
В Стара Загора на посещение пристигат Дмитрий Володихин, Петр Мультатули и княз Александр Трубецкой. На 24 и 25 юни 2017 г. те ще посетят паметни места, свързани със събитията от 1877-1878 г.
Александр Александрович Трубецкой е член на обществената организация “Съюз на приятелите на България”. Той се е срещал със Симеон Сакскобургготски, посещава и много страни от бившия СССР и региони на Руската Федерация с чувство за това, че името му способства за припомняне на историята, културата и геополитическото положение на Русия, се казва в пуликуван в мрежата биографичен очерк за него.
Трубецкой Александр Александрович родился 14 марта 1947 года в Париже, в семье русских эмигрантов. Отец – князь Трубецкой Александр Евгеньевич (1892-1968). Мать – княгиня Голицына Александра Михайловна (1900-1991). Супруга – урожденная княжна Ниеберидзе Екатерина Алексеевна (1958 г.рожд). В семье четверо детей: сын Александр (1980 г.рожд.), студент коммерческого института, дочь Ксения (1982 г.рожд.), изучает коневодство, сыновья Владимир (1985 г.рожд.) и Николай (1991 г.рожд.) учатся в школе.
Александр Трубецкой является прямым потомком князей Трубецких, а по линии матери – князей Голицыных. Свою родословную эти две фамилии ведут от князя Гедимина Литовского, который происходил от князя Владимира Красное Солнце. Правнук Гедимина Михаил получил в княжение город Трубчевск на Брянской земле. Игра букв и звуков, характерная для россиян, привела к тому, что его стали называть “князем Трубецким”. От него уже пошли другие ветви.
(http://www.wikidocs.ru/preview/23824)
На 24 юни в 11:00 ч. ще се проведе официална среща с кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров и областния управител Гергана Микова в залата на Областна администрация Стара Загора.
По-късно гостите ще разгледат Регионалния исторически музей и копието на Самарското знаме, което се съхранява там като свещен дар от жителите на побратимения руски град Самара.
Те ще посетят Паметника на свободата на Националния парк-музей „Шипка“, както и местността „Орлово гнездо“, където са се провели най-драматичните боеве през август 1877 г. В 16,30 ч. е посещението в храм-паметника „Рождество Христово“ – с. Шипка. В криптата на храма Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан ще отслужи Света литургия в памет на жертвите от Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. Гостите ще поднесат венци и цветя пред възстановения кръст-паметник в двора на храма на загиналите руски казаци.
На следващия ден в 11:00 ч. те ще посетят Музея на религиите и ще разгледат изложбата „Знаци на свободата и героизма“. Там ще се проведе дискусия, посветена на Руско-турската освободителна война 1877-1878 г., с участието на Дмитрий Володихин, Петр Мультатули, княз Александр Трубецкой и акад. Константин Косев.
#