Българският въгледобив в лицето на „Мини Марица-изток“ ЕАД ще отстоява своето устойчиво развитие

STZAGORA.NET
*
Национално-отговорната позиция изисква баланс между грижата за околната среда и конкурентното развитие на енергетиката

* Министерството на енергетиката и Министерството на икономиката заявиха своята пълна подкрепа за позицията на БМГК и „Мини Марица-изток“ ЕАД за неприемане на невъзможните за изпълнение пределни нива на емисиите от индустрията.

* Участниците дискусията „Бъдеще за българския въгледобив“ ще излязат с обща декларация до институциите в защита на българския въгледобив и електроенергетика.

* Нужно е изграждане и защита на консолидирана национална позиция и сътрудничество с всички заинтересовани от запазването на конвенционалната енергетика държави-членки на ЕС.

На 21 февруари в Гранд Хотел София Българската минно-геоложка камара (БМГК) и „Мини Марица-изток“ ЕАД организираха дискусия във връзка с предложената промяна в Референтния документ за най-добри налични техники (BREF) за големи горивни инсталации (LCP).

Участваха представители на държавата, браншовите организации, топлоелектрически централи , синдикални лидери и неправителствени организации, свързани с въгледобива и енергетиката. На форума бяха представени анализи на положителните ефекти от работата на дружеството и свързаните пряко и косвено с дейността му сфери на социално- икономическия живот в региона и страната.

Новите пределни стойности на емисиите в Окончателния работен вариант на Европейската комисия поставят в опасност енергийната сигурност и промишлената конкурентоспособност на България. В ревизирания LCP BREF се предлагат пределни стойности на емисиите, надхвърлящи пределните стойности, предвидени в Директивата за емисиите от промишлеността (ДЕП), определени съгласно най-добрите налични техники (НДНТ). Поставянето на непостижими пределни граници, над реалните нива на НДНТ, би довело до прекалено голям натиск върху операторите на горивните инсталации както в икономически, така и в технически аспект.

Ако промяната бъде приета, ще нанесе непоправими щети на българския въгледобив и енергетика – ключови отрасли на националната икономика.

„Мини Марица-изток“ ЕАД се обърна с апел за съдействие до институции и неправителствени организация в Република България в средата на януари тази година, след писмо от EURACOAL – Европейската асоциация за въглища и лигнити с тревога, че ревизирането на пределните нива на емисиите ще навреди на промишлената база в Европа.

Целта на дискусията е призив към отговорните институции (президент, Министерски съвет, Министерство на енергетиката, Министерство на икономиката, българските представители в Европейския парламент и др.) за обща позиция в защита на българските енергетика и въгледобив от невъзможни за изпълнение пределни нива на емисии.

Окончателният работен вариант в Референтния документ за най-добри налични техники за Големи горивни инсталации (LCP BREF) на Европейската комисия е от изключителна важност за въгледобивната промишленост в Европа.

Изискванията на новия Ревизиран референтен документ ще поставят България в неблагоприятна позиция за експлоатирането на собствения й природен ресурс от лигнитни въглища за производството на електроенергия.

Министерството на енергетиката и Министерството на икономиката, както и БЕХ ЕАД подкрепят позицията на „Мини Марица-изток” ЕАД и Българска минно-геоложка камара, че новите норми са непостижими за преобладаващата част от топлоелектрическите централи. С позиция за необходимостта от общи действия се присъединиха ТЕЦ“Марица изток 2“ ЕАД, Асоциация „Български въгледобив“, НТС по минно дело, геология и металургия, Национален комитет на България в Световния енергиен съвет, Съюз на учените.

Необходима е категорична позиция против одобряването на ревизирания Референтен документ при гласуване на страните-членки по чл. 75 от Директивата. Приемането му ще има сериозни икономически последици и загуба на работни места.

*

Всички участници в кръглата маса „Бъдеще за българския въгледобив“  на 21 февруари 2017  се обединиха около позицията за защита на този приоритетен за българската енергетика и икономика добивен подотрасъл и ще излязат в кратки срокове с обща декларация в негова подкрепа.

Организизатори на дискусията бяха Българска минно–геоложка камара (БМГК) и „Мини Марица – изток“ ЕАД  във връзка с предложената промяна в Референтния документ за най-добри налични техники (BREF) за големи горивни инсталации (LCP). То се проведе в „Гранд Хотел София“.

Участниците подчертаха, че успешният резултат на тази кампания изисква изграждането на национална позиция и сътрудничество между всички заинтересовани институции и техните представители в релевантните международни структури – Европейска комисия, Европейски парламент, международни конференции и търсене на подкрепа от Евракол и Евромин.

В събитието участваха Константин Делисивков, заместник-министър на енергетиката и Лъчезар Борисов, заместник-министър на икономиката. Кръглата маса бе открита от проф. д.т.н. Николай Вълканов, заместник-председател на БМГК. В президиума бяха инж. Андон Андонов, изпълнителен директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД, а инж. Димитър Чолаков, заместник изпълнителен директор на компанията представи нейната история, профил и същността на проблема.

Предложените по-високи прагове за различни емисии са смъртна присъда за българската енергетика, както и за българската индустрия и икономика.“ – заяви при откриването на кръглата маса инж. Иван Андреев, изпълнителен директор на БМГК. „В Европа се говори за повишаване на стойността по веригата на доставките и тази стойност да остава за държавата-производител – от добива до производството на различни продукти и услуги. Това в най-голяма степен важи за производството на електроенергия от изкопаеми горива у нас. А с възможното ликвидиране на българския въгледобив ние ще зачеркнем работеща индустрия, хиляди работни места, добавената стойност ще отиде при други държави и още неизброими косвени последици.“

Целта е с проведения брифинг да се призове още веднъж държавата и нейните представители – министерства, евродепутати, и др. – да участват активно чрез контакти, дискусии и чрез лобиране в Европейската комисия и в Европейския парламент и чрез други публични начини, в защита на българския национален интерес.

„Ние искаме да информираме обществото какво се случва. Искаме да постигнем и спешна национална консолидация – за да се спре ликвидацията на цял един отрасъл.“ – посочи още инж. Андреев.

Заместник-министърът на енергетиката Константин Делисивков посочи, че по отношение на сероочистването изключително трудно могат да бъдат постигнати предложените нови нива в Референтния документ. „Енергетиката заема централно място в европейския политически дебат. Ние сме съгласни, че устойчивото развитие на отрасъла, енергийната ефективност и енергийната сигурност имат ключова роля за конкурентоспособността на икономиката на Европа. Но национално-отговорната позиция изисква баланс между желаната от всички грижа за околната среда и конкурентното развитие на енергетиката и в частност – добива на въглища.“ – подчерта той. „Имаме нужда от гарантиране на енергийните доставки в краткосрочен план. Примерът от месец януари 2017 г. за търсенето на електроенергия, който не беше постиган през последните 16 години. Имаме анализ в БЕХ за предлаганите референтни стойности. Министерство на енергетиката подкрепи позицията на БМГК пред Министерство на околната среда и водите, което е водещо в дебата в Брюксел по темата. По подобен вид важни въпроси е важно да имаме обща позиция, да им се дава гласност и да се намират решения“ – посочи той в заключение.

Заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов посочи, че само силни заедно можем да постигнем синергичен ефект и да постигнем целите. „Изискванията в новия ревизиран референтен документ ще поставят България в много неблагоприятна позиция. Затова и Министерство на икономиката подкрепи позицията на БМГК и на „Мини Марица-изток“ ЕАД.“ – посочи заместник-министър Борисов. „Смятаме, че трябва да изградим обща позиция и да защитим българския интерес.“ – каза той в заключение.

БМГК винаги защитава интересите на своите членове, а когато те са от национално значение, като „Мини Марица-изток“ ЕАД, което е заплашено от ликвидация, ние заставаме на чело на тази битка и ще я спечелим.“ – посочи в изказването си проф. д.т.н. Николай Вълканов, заместник-председател на БМГК. Камарата се обърна към всички национални институции по този важен въпрос, за да се вземат мерки навреме.

„Сегашната ситуация е по-тежка от опита ни със затварянето на малките блокове на АЕЦ „Козлодуй“. Ако това се случи, то над 20 000 души ще бъдат засегнати и социално-икономическата цена ще бъде непосилна. Но трябва да направим така, че ние – като държава – да не си затворим сами „Мини Марица-изток“ ЕАД“. Компанията няма свободата на едно истинско акционерно дружество в инвестиционната си програма. То няма финансов ресурс, поради не плащането на доставените въглища и няма хоризонт за развитие. Това, което правят миньорите там е геройство.“ – каза още проф. Вълканов.

Важност на проблема

Новите пределни стойности на емисиите в Окончателния работен вариант на Европейската комисия поставят в опасност енергийната сигурност и промишлената конкурентоспособност. В ревизирания LCP BREF се предлагат пределни стойности на емисиите, надхвърлящи пределните стойности, предвидени в Директивата за емисиите от промишлеността (ДЕП), определени съгласно най-добрите налични техники (НДНТ). Поставянето на непостижими пределни граници, над реалните нива на НДНТ, би довело до прекалено голям натиск върху операторите на горивните инсталации, както в икономически, така и в технически аспект.

Ако промяната бъде приета, ще нанесе непоправими щети на българския въгледобив и енергетика – ключови отрасли на националната икономика.
#enl

сподели ме


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн