Публикувано през годината: Бузлуджа в бъдещето – уникално пресъздадена виртуална реалност

STZAGORA.NET
*

“Чинията” на Бузлуджа, пресъздадена като в бъдещето със средствата на виртуалната реалност – това не е научна фантастика, а проектът на Тодор Русанов от Горна Оряховица и поляка Рафал Чарновски, двама студенти по дигитални медии от университета „Напиер” в Единбург. Уникалната разработка чрез софтуера Unreal Engine 4 е тяхна дипломна работа, приета с овации и от преподаватели, и от студенти. Тя представя уникален поглед към комунистическия мастодонт чрез очила за виртуална реалност.

Домът-паметник на БКП отдавна се руши и представлява опасност за стотиците посетители, които навлизат в дебрите на бетонното чудовище. Проектът „Бузлуджа VR” обаче буквално съживява паметника, предлагайки различна гледна точка. Технологията предоставя 45-минутна виртуална разходка из монумента. Трейлър може да бъде видян тук >>> (бел- ред., 2023 г. – клипът вече не е достъпен в YouTube, за съжаление) .

Сградата е същата, но петолъчката на върха е заменена с лъв. Лозунгите на входа са сменени със строфите от националния химн на Република България. Влизайки в сградата, виртуалната реалност пренася в луксозно помещение, което прилича на модерно лоби в хотел.

„За нас този паметник не е свързан с политиката, за нас това е уникална архитектура, която трябва да има своето бъдеще. Това е причината да се отърсим от всички комунистически символи”, разказа Тодор Русанов.

Второто ниво отвежда с асансьор в театрална зала с роял в центъра, а от прозорците на чинията се открива реална гледка с мащаб 16 на 16 километра. В коридорите са поместени картини от забележителности в България, а с едно кликване всеки “посетител” може да научи повече за тях.

Тодор смята, че чрез дигиталните технологии паметникът може да популяризира България сред младите хора, които предпочитат да се информират през интернет. Той представи проекта на пресконференция във Велико Търново.

Тодор и Рафал са измислили име и на един от коридорите, които не са били ползвани в миналото. Те са го нарекли „Тъмният коридор”, където е поместен своеобразен музей на монумента със снимки, които представят сегашното му състояние. Всеки потребител може да ги докосне и да се „телепортира” на мястото, на което са снимани.

Студентите са провели консултация със създателя на монумента арх. Георги Стоилов, който е похвалил момчетата и е изразил надежда, че тяхната работа ще даде началото на бъдещата реставрация на паметника.

Според Тодор Русанов устройствата и технологиите за достоверна виртуална реалност ще стават все по-масови. Това ще е следващата революция, след масовото навлизане на смартфоните, убеден е той.

Тодор Русанов е на 22 години, от Горна Оряховица. Завършил е ПГЕЕ “М.В. Ломоносов” в града. В момента учи в Единбург специалност “Дигитални медии и дизайн”. Той сподели, че силно се е впечатлил от архитектурата на монумента. Бузлуджа посещава преди три години. „Видях уникална, толкова модерна и днес архитектура, подложена на безжалостното влияние на времето”, разказва той.
(webcafe.bg)





#enl

сподели ме


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн