И Аржентина започва да произвежда старозагорските противоградни ракети “Лоза”
- четвъртък, юли 14, 2016, 9:25
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
*
Фирмата-производител “Стройпроект” ЕООД пуска свой завод в южноамериканската страна до края на годината
*
Старозагорските противоградни ракети “Лоза”, които се произвеждат в базата на “Стройпроект” ЕООД в бившата Баритна мина край Стара Загора, днес са единствените, които се използват за борба с градушките у нас. През последните години фирмата успя да ги наложи на българския пазар заради тяхната ефективност и ценова достъпност. Това се случи след дълги години на “прохождане”, през които ракетите “Лоза” бяха много популярни в чужбина – в Обединените арабски емирства, Аржентина, Хърватия, Молдова, Гърция и др., но не и в България. Докато навън се харчеха като топъл хляб, чиновници в столичните министерства не допускаха налагането им в България въпреки очевидните им предимства пред конкурентните изделия: по-ефективен реагент за обработка на градовия облак, по-компактна форма, по-ниска цена. След продължителни усилия обаче марката “Лоза” в края на краищата се наложи тотално.
Дори нещо повече: в момента “Стройпроект” завършва строителството на свой завод в… далечната Аржентина – една страна с обширен пазар, която по-рано от другите оцени предимствата на старозагорските противоградни ракети и отдавна е сред най-стабилните контрагенти на фирмата. С което спестява на страната си многомилионни загуби на селскостопанска продукция от градушки годишно. В Молдова също като у нас работят изцяло с българските ракети “Лоза”. Аржентинският завод ще започне да дава продукция още до края на тази година.
Днес годишно у нас се изстрелват хиляди противоградни ракети в сезона на активна защита от май до септември. Това става от 200-220 полигона, като 22 от тях са само в Старозагорска област, под управлението на радарния център в с. Петрово. Продукцията на старозагорската фирма включва още пиропатрони, самолетни противоградови палки, наземни установки и най-новото – установки за борба със сланата, за чието изпитание в бившата Баритна мина има създаден специален полигон. На 90-метровия комин там, от който отдавна не излиза дим, на определени интервали са разположени датчици за следене на температурната инверсия на приземния слой въздух.
Най-ефективни са ракетите, но в някои страни трите метода за борба с градушките се използват съвместно. Има и райони, в които използването на противоградни ракети е забранено заради наличието на градове и граждански инфраструктурни обекти – летища, заводи и пр. Въздействието върху облаците чрез наземни генератори е по-продължително – от порядъка на час. Това се осъщесвява чрез последователното запалване на отделни групи от общо 24 палки с реагент, като всяка гори около 5 минути. Методът още не е навлязъл в България.
Всичко това ни разказа собственикът на “Стройпроект” ЕООД Христо Крушарски, повече известен през последните години като собственик и на футболния отбор “Локомотив” Пловдив. Това стана в деня след завръщането му от Москва, където разговаря със свои руски колеги. “Интересни сме им с това, че нашият реагент, който сме създали, е с изключително успешен пиротехнически състав на основата на сребърен йодид, соли и сух лед, който работи и при положителни температури в облака. В Русия има и много сериозни лаборатории за изследване и сертифициране на реагентите” – сподели г-н Крушарски със “Старозагорски новини”. Вече малцина помнят, но преди години борбата у нас с градушките започна с руски ракети, които бяха поне десет пъти по-големи от нашите, които произвеждаме днес. Но постепенно изделията ставаха все по-компактни и по-ефективни.
В производствената база в Баритна мина информацията допълниха младият Христо Крушарски, племенник и съименник на собственика, и заместник-началника по производството Даниела Николова.
Сред най-търсените изделия на “Стройпроект” на вътрешния пазар и в сегашното твърде буреносно и градоносно лято остават ракетите “Лоза-2″. Макар че са с тегло само 3.3 кг, те летят на 6 км височина в радиус от 8.5 км. В чужбина са популярни и по-далекобойните с по около 2 километра във височина и дистанция “Лоза-3″. Най-новото изделие е “Лоза-7″ – иновативна ракета с два двигателя, единият от които е едновременно и носител на реагент.
Цялата гама от изделия за борба с градушките се произвежда в Стара Загора от около 80 човека личен състав на “Стройпроект” ЕООД. Фирмата има поделения и в други градове, но те са с различен предмет на дейност.