Премиерът Борисов предлага Черно море да стане демилитаризирана зона

STZAGORA.NET
*
Министър-председателят откри новата Регионална система за управление на отпадъците в Старозагорска област
*
Премиерът Бойко Борисов дойде днес в Стара Загора, където заедно с министъра на околната среда и водите Ивелина Василева, кмета на Стара Загора Живко Тодоров и кметове на други общини откри новото регионално депо за битови отпадъци, второ по големина в страната след софийското, на стойност 52 млн. лв. То е разположено в землището на с.Ракитница. Проектът е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на България, чрез Оперативна програма “Околна среда 2007-2013 г.”. Регионалната система за управление на отпадъците ще обслужва близо 370 000 жители от всички населени места на 12-те общини от региона (вкл. Твърдица от област Сливен). В експлоатацията на обектите от Регионалната система ще бъдат заети 64 лица, от които 32 ще обслужват Регионалния център

След церемонията по откриването Бойко Борисов отговори на въпроси на медиите. От думите му стана ясно, че ще предложи на ниво Европейски съюз обявяването на Черно море за демилитаризирана зона. Ето какво по-точно каза той:

- Г-н премиер, какво бихте казали за Вашия разговор по телефона, който проведохте с турския Ви колега Бинали Йълдъръм? Ще постигнете ли споразумение за връщане на нелегалните бежанци в Турция?
- Първо, доволен съм, че се проведе този разговор. Аз го поздравих за техния празник Рамазан байрам и поговорихме доста, тъй като с него се познаваме от времето, когато беше транспортен министър и е идвал три пъти при мен като премиер. Той прекрасно знае и следи новите отсечки новите жп отсечки, които пуснахме към Свиленград. Знае се от всички, които пътуват към Истанбул и обратно, колко удобна е и новата магистрала “Марица”. Новата ни инфраструктура е изключително удобна за търговията и транспорта от Азия към Европа. По тези теми той е доста запознат. Казахме и какво можем да вършим и занапред. Той ме покани на откриването на третия мост над Босфора. Нашият глас в Европейския съюз се чува в момента. Те имат притеснения относно плащанията (по споразумението с ЕС за бежанците – бел.ред.), ние пък съответно за реадмисията. Но така или иначе аз водя разговори с нашите колеги в Европа и сега, към момента, нямаме никакъв миграционен натиск. По 1-2, по 4 човека. Това не е проблем, тъй като на практика ги връщаме обратно още с техните граничари, преди да влязат при нас. Така че сме спокойни. И гърците са много по-доволни – флотът, който НАТО прати в тяхното море, също дава вече добри резултати. А и ние самите виждаме, че работата на българските служби се оценява много високо. Над 400 трафиканти на хора сме задържали през този период… Реалностите са такива, че ние на практика сме в Шенген. И аз се надявам до края на годината да се реши и този въпрос. Защото вече всички са убедени, че България е най-добрата, или една от най-добрите граници на Европейския съюз.

- Има ли някаква изненада от срещата на върха във Варшава, за Вас специално?
- За да няма изненади, ние приехме нашата концепция на Министерски съвет. Така че министрите, които са там – и военният, и външният, ще се придържат към решението, което е взел кабинетът.

- Г-н премиер, има голямо разминаване между Вашата позиция за Черно море и позицията на президента Плевнелиев…
- Аз цял живот съм бил биткаджия и знам, че хубав бой няма. Винаги е лошо. И затова пък много по-умни, много по-мъдри, векове преди мен са казали, че по-добър е лошият мир, отколкото добрата война. Такава няма. Аз бих стигнал дори до крайности в тази посока – Черно море да бъде обявено за демилитаризирана зона. Зона без военни. Без подводници, без кораби. Защото това е зона, в която очакваме да се добива газ, в която всички черноморски страни имат туризъм, която дава възможност за голям стокообмен. Какво ще ни донесат ракети, кораби и подводници за благосъстоянието на народите ни? Така че – аз бих взел такава позиция. И винаги съм я споделял с президенти и премиери, когато идват при мен и при президента Плевнелиев. За радост след изолацията, в която беше изпаднала България при предишния кабинет, сега всеки ден в София има по някой гост.

- Повечето българи са на мнение, че позицията на президента трябва да бъде точно такава, каквато е Вашата. 
- В България има разделение на властите и както президентската институция, така и Народното събрание, и Кабинета имаме своя позиция. Прекрасно е, когато тя е уеднаквена. И когато говорим с президента Плевнелиев, ние сме на една позиция по тези теми. Разбира се, има държави, които искат много повече въоръжаване, много повече армия да се струпва. И аз винаги казвам, че когато струпваме армия, това води до реципрочна такава реакция. И обратното. Когато руската страна докарва ядрени подводници с крилати ракети, това води до засилване на отбранителната мощ на НАТО. Но първо искам да предложа идеята за демилитаризирана зона и да я преговоря с повече колеги в Европа. Защо Черно море да не е без военни кораби, а да има само патрули, или нещо от този род. Нека бизнесът, нека туризмът, нека добивът на нефт и газ в това море, риболовът, ако щете – това да цъфти. Това е добре за всички. Четох и иронията, която Соломон Паси използва по мой адрес, че с лодки и фрегати, с яхти не се отбранява от подводници и крилати ракети, но не знам ние какви мощности можем да изградим, за да се отбраняваме. Така че има различни виждания. Аз вече колко години съм сред народа, сред хората, и като се срещам с тях, ме питат: път? пречиствателна станция? пенсии? заплати? Няма досега въпрос, някой да ме е питал – кога ще купиш нови изтребители, катер или нови крилати ракети. Няма случай да са ме питали хората. Затова мисля, че това е приоритетът. Може би затова Ви изглеждам по-миролюбив. Защото много държави години наред са градили. Докато ние, виждате, тепърва, в 21 век, спираме да хвърляме отпадъците в деретата, изграждаме завод. Това е приключено преди 100 години сигурно в Европа. Така че се надявам с повече такт и разбиране, както и с турския премиер вчера си говорихме, да търсим мостове за сближаване. Инфраструктура. Това хората ще го усетят. Другото е много страшно и играейки си, тъй като светът е забравил какво е война – минаха 70-80 години, много бързо стават лошите работи. Видяхме какво се случи в Украйна – колко невинни хора загинаха, в Косово… Затова ако политиците проявят малко повече човеколюбие, ще е по-добре. Видяхме и в Англия с един Брекзит, когато не си премериш крачките, какво се случва. С 10% обедняха англичаните. Рекордно им падна лирата. Така че сега всички търсим вариант тази мощна икономика да остане и да сме заедно. И хубаво, че не избързаха да задействат чл.50, защото сега хората, и във Великобритания включително, и в Европа, като отчитат плюсовете и минусите, мисля, че ще намерим такъв вариант, че да не се усети много. Те и досега не бяха в Шенген, и досега имаха паунд и нямаха евро, воланите им са вдясно, но намирахме начин да живеем заедно и да сме си от полза – говоря вече като ЕС и като Великобритания. Така че се надявам да намерим подобен вариант н Европа – с повече толерантност и с по-малко емоции. Защото емоциите и ядът довеждат винаги до крайни решения.

- Двама – Туск и Юнкер – искат продължаване на санкциите срещу Русия. Как коментирате това?
- Ами щом те го искат, ще ги продължат. Ние губим много пари от селското стопанство. Вече минаха сигурно 300 милиона. За тази година бях сигурен, че санкциите няма да паднат. Надявам се за догодина. Защото не са само санкциите срещу Русия. Контрасанкциите пък влияят върху нас. И сега като се сближиха отново Турция и Русия, нашето земеделие ще бъде подложено на тежък натиск.

- След войнственото говорене на Плевнелиев за ГЕРБ ще е трудно да лансира който и да е друг кандидат-президент след него, освен ако не сте Вие лично.
- Аз със сигурност ще се кандидатирам за следващите президентски избори. Не тези. Живот и здраве. Ако ей-така Господ е решил, ще се оженя и…

- Има ли обстоятелства обаче, които все пак биха могли да Ви накарат да поразмислите?
- Към момента не виждам такива. Правителството стои добре. Ръстът на икономиката се поддържа добре. Усвояването на еврофондовете е добро. Безработицата пада. Инвестициите растат. Дори и да започна да търся вариант аз да се кандидатирам, трудно ще обясня на обществото защо ще предизвикам катаклизъм в целия политически спектър с нови избори, с нови формати. На този етап няма защо.

- Не е ли заиграване с огъня това, че не регистрираха ДОСТ? Има опасност да стане лек етнически проблем, защото, ако говорим за етнически партии, ДПС е също етническа?
- С този въпрос малко ми помрачихте настроението. А е и очакван въпрос. И се чудя как да отговоря на него. Защото аз не обичам служебни победи. Навремето, помните, забраниха на Царя да се явява. Той взе други две партии и се яви. Впоследствие това изигра лоша шега и на Царя, и на цялата ни държава. Безспорно мотивите, които прочетох, ще ги коментирам в контекста, защото то е лично, на моето дело срещу г-н Сидеров. Първата инстанция приема, че е извършил престъпление към мен, като ме е оклеветил. И го наказват със 150-160 хиляди лева. Втората инстанция, с други трима съдии, потвърждава, че е извършил престъпление към мен, но намалява сумата на 80 000 лв. Шест съдии се произнасят. Третата инстанция отново приема, че е извършил престъпление, но понеже не ме е увредил психически, не ме е побъркал, не съм скочил отнякъде или не съм се бесил през това време, намаля на 3000 лв. От 160 на 3 хиляди. Като разноските по делото ми ги присъждат на мен – в размер на 35 000 лева, което ми е две трети от годишната заплата! По-голям парадокс виждали ли сте? Това ми се случва на мен. Сега трябва да търся Волен Сидеров да му се извиня, че ме е обиждал и че ме е оклеветил, та ако може да ми се опрощава някак си. А Местан? Ще се въздържа от коментар, освен че съжалявам, че те няма да се явят на избори, ако не ги регистрират. Но сигурно ще намерят начин да отидат. Но особено формулиране на тези като, че някой има турско име… Ами че ние сега имаме с турски имена хора депутати в ГЕРБ. Имаме министри. Имаме заместник-министри, кметове, общински съветници. Нека да изчакаме да обжалват, да мине втора инстанция и тогава да се надяваме, изхождайки от това, как различни съдии вземат различни решения по моя личен въпрос.

- В испанската афера с цигарите някой от Старозагорския регион дали няма замесен, може би знаете?
- Има 20 българи. Но с премиера на Испания и с председателя на Европол се разбрахме, че в понеделник там на място ще дадат пресконференция. С Ивайло Спиридонов, шефът на ГДБОП, и офицерите, които участваха там, в Испания, на място. Преди това и в Полша така разбихме фабриките… И колкото и да не искат някои наши опоненти да го признаят, борбата с корупцията и с контрабандата е много видима в Европа за това, което прави България. Факт е, че контрабандистите – тези, които произвеждаха цигари, алкохол, захарни изделия, се изнесоха по Европа.

*  *  *

Регионалният център за управление на отпадъците е най-големият обект от инвестиционен проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Стара Загора“, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България, чрез Оперативна програма “Околна среда 2007 – 2013 г.”, по Договор за безвъзмездна финансова помощ № DIR-5112122-C007/29.08.2012 год. Инвестиционният проект е на обща стойност 51 667 558,06 лв., от които 41 721 553,14 лв. европейско съфинансиране; 7 362 627,02 лв. национално съфинансиране и 2 583 377,90 лв. собствен принос на общините от региона.

Бенефициент по договора за безвъзмездна финансова помощ е Община Стара Загора, а партньори са всички останали общини от област Стара Загора, община Твърдица от област Сливен и СНЦ „Регионално сдружение за управление на отпадъците – Стара Загора. Регионалната система за управление на отпадъците ще обслужва 368 344 жители от всички населени места на 12-те общини от региона.

Модерният и снабден с високотехнологични съоръжения Регионален център, втори по големина в България, беше открит днес с тържествена церемония и водосвет, отслужен от отец Роман от храма „Св.Николай“. Лентата прерязаха премиерът Бойко Борисов, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, областният управител на област Стара Загора Георги Ранов и кметове на общини от региона.

Кметът на Стара Загора Живко Тодоров изрази задоволството си от откриването на новата придобивка като припомни важността на обекта за жителите на региона. „Всички граждани трябваше да плащат големи непосилни такси, защото най-близкото съоръжение – в Шишманци, е на 80-90 км. Това означава в пъти да вдигнем таксата и да обременим гражданите. Затова съм изключителен радостен, че успяхме да завършим този проект. Искам да благодаря на премиера и министъра на околната среда и водите, защото съдействаха да завършим този важен за старозагорска област проект, с който решихме важен за Стара Загора проблем, стоял поне 30-40 години пред нашия град и другите общини“, отбеляза той.

Регионалният център – Стара Загора, ще приема за третиране неопасни твърди битови отпадъци от всичките 12 общини в региона. От 5-те общини – Стара Загора, Опан, Бр. Даскалови, Чирпан и Раднево, те ще бъдат транспортирани директно, а от останалите ще идват компактирани от трите претоварни станции.

В приветствието си към присъстващите премиерът също подчерта, че проектът решава много проблеми на общините, стояли пред тях години наред. Екология, здраве и ниски такси, така обобщи той ефекта от експлоатацията на съоръжението. „България става все по-чиста, подредена и приятна за живеене. Много бързо забравяме какво е било. Нека имаме памет и нека да честитим, не само добрия старт на „Берое“ в европейските клубни турнири, а и на всички жители на региона, които придобиват тази собственост“, каза Бойко  Борисов.

Екоминистърът акцентира на факта, че системата на новото депо е изградена така, че да отговаря на всички съвременни изисквания, като се опазват не само почвите и водата, но и въздуха. „Тук за първи път се реализираха инвестиции, свързани с изцяло нови и уникални технологии. В компостиращата  инсталация ще се преработва отпадъка, който ще минава през четири биофилтъра и стружки от борови кори, така че да не се допуска дори замърсяване на въздуха. По-голямата част от пречистените води  ще се използва за технологични нужди“, заяви министър Василева. Тя съобщи още, че девет стари нерегламентирани сметища ще бъдат закрити. „Правителството взе решение по ПУДООС, със средства от националния бюджет, да бъдат подпомогнати общините, които имат проекти за рекултивация на старите сметища. Близо 560 млн.лв. ще бъдат инвестирани в сектор „Отпадъци“ по новата оперативна програма“, допълни екоминистърът.

Сегашното градско сметище на Стара Загора “Мандра баир” ще бъде закрито. Чрез реализацията на проекта ще се постигне увеличаване на разделното събиране на битовите отпадъци и тяхното рециклиране, както и въвеждане на ефективна и екологосъобразна система за съвременно управление на отпадъците. Като краен резултат се очаква да намалее замърсяването на околната среда в общините от регион Стара Загора.

В експлоатацията на обектите от Регионалната система ще бъдат заети 64 лица, от които 32 ще обслужват Регионалния център за управление на отпадъците Стара Загора. По проекта са изградени и претоварни станции  за общински отпадъци в общините Казанлък, Гурково и Гълъбово.

В изграждането на Регионален център за управление на отпадъците – Стара Загора, в землището на с. Ракитница, са инвестирани 32, 5 млн. лв. Изпълнител на строителните дейности е  ДЗЗД „Иринополис“, с  участници „Водстрой 98“ АД, „Инфраструктурно строителство“ ЕООД, „Трейс груп холд“ АД и „Енерго ремонт строй“ ЕООД. В момента тече процедура на обществена поръчка за избор на оператор. Съоръжението ще заработи до края на годината.

Обектът е разположен на площ от 325 декара и включва Клетка за депониране на неопасни отпадъци с обслужваща инфраструктура, Общински център за рециклиране, Инсталация за сепариране и закрито компостиране, Система за улавяне на газовете. Изградени са и 4 пречиствателни съоръжения за пречистване на водите от експлоатацията на регионалния център. Само излишъкът от чистите води, евентуално при проливни дъждове, ще се отвежда в река Сазлийка.

Изграждането на Регионалната система за управление на отпадъците в регион Стара Загора попада в приоритетните мерки на страната за постигане съответствие с директива 1999/31/ЕО и национални актове за нейното изпълнение и по този начин се идентифицира като съществен принос за постигане целите на ос 2 на Оперативна програма „Околна среда“, на стратегическите цели на Националния план за управление на отпадъците и на общите националните цели за изпълнение на ангажиментите съгласно Европейското законодателство в сектор „Управление на отпадъците”.

Основната цел на реализирания инвестиционен проект е да допринесе за изпълнение на задълженията на Република България като страна членка на ЕС във връзка с изискванията за интегрирано управление на отпадъците, произтичащи от Директива 2008/98/ЕО относно депониране на отпадъци и по-точно намаляване на замърсяването на околната среда и повишаване на ефективността на използване на ресурсите.



#enl

бутони за социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн